10.11.2020 15:30 Susiladiesin torstain vastustajana EM-karsinnoissa on Ukraina, jonka tähtipelaaja on 28-vuotias Euroliigan hallitseva MVP, Alina Iagupova. Päävalmentaja Pekka Salminen ja takakentän taituri Lotta-Maj Lahtinen nostavat yhdeksi pelin ratkaisevaksi tekijäksi Iagupovan pysäyttämisen.
Alina Iagupova on Ukrainan voimanpesä parketilla. Kuva: FIBA
Ukraina on pelityyliltään perinteisempään voimakoripalloon luottava joukkue, minkä päävalmentaja Salminen näkee ihanteelliseksi vastustajaksi Susiladiesin koko kentän pelaamiselle.
– Sitä on varmaan vaikea uskoa suomalaisesta koripallosta, mutta meillä on atleettisuusetu, mikä näkyy erityisesti siinä, että olemme monella pelipaikalla nopeampia kuin vastustajat, Salminen aloittaa.
– Kun suomalaista pelityyliä on vuosien kehitetty, niin analyysi on ollut, että isot ja vahvat joukkueet tulevat olemaan liemessä meidän kanssa. Ukraina on juuri sellainen. Se on se hyvä uutinen. Huono uutinen on taas, että jos Belgian Emma Meesseman on Euroopan paras koripalloilija, niin Ukrainan Alina Iagupova on toiseksi paras.
Iagupova on Euroliigan hallitseva arvokkain pelaaja (MVP) ja Ukrainan pelaamisen sielu, joka on tehtaillut yhteensä 61 pistettä kahdessa EM-karsintaottelussa. Iagupova on äärimmäisen vahva ja nopea 185-senttinen takapelaaja.
Iagupova ehti tehdä vuoden alussa sopimuksen myös WNBA:n Los Angeles Sparksiin, mutta hän ei ollut joukkueen vahvuudessa lyhyellä parin kuukauden ja 22 runkosarjaottelun mittaisella kaudella Floridan kuplassa
– Hän on meidän isoin haaste. Jos saamme häneltä pisteitä ja ratkaisuja pois, niin saamme hidastettua Ukrainaa, Susiladiesin takakenttäpelaaja Lotta-Maj Lahtinen myötäilee.
Salminen nostaa Iagupovan kaitsijoiksi yksilötasolla Lahtisen ja Linda-Lotta Lehtorannan, mutta myös koko joukkueen panoksen.
– Lotta-Maj ja Linda-Lotta kantavat päävastuun, mutta hänen pysäyttämisensä on koko joukkueen homma: miten me puolustamme palloskriinit, miten liikumme heikolla puolella, miten autamme ja kestä autamme ja niin edes päin, Salminen sanoo.
Susiladies kohtaa marraskuun EM-karsintakuplassa Portugalissa torstaina 12.11. Ukrainan ja lauantaina 14.11. Portugalin. Susiladiesin EM-karsintamatkaa seuraa myös tiukasti Yle, joka televisioi kaikki Suomen karsintaottelut.
Lähes vuosikymmen sitten Susiladies-debyyttinsä tehnyt kotkalaisen koripallokoulun kasvatti Linda-Lotta Lehtoranta, 29, on omaksunut lennosta maajoukkueen kokeneimman pelaajan roolin niin pelikentällä kuin sen ulkopuolellakin. Marraskuun Portugali-voitto oli Lehtorannan mukaan selkäranka, jonka varaan nuori joukkue rakentaa helmikuun karsintahuipennuksen.
Susiladiesin Anniina Äijänen, 25, on yksi niistä Suomen runkopelaajista, joille Portugalissa järjestettävä EM-karsintakupla on toinen laatuaan. Haastattelussa Äijänen käy lävitse edellistä EM-karsintakuplaa ja antaa katsauksena viikon otteluihin Belgiaa ja Ukrainaa vastaan.
Susiladies on matkustanut Portugaliin tähtäimessään ensimmäinen voitto vuosien 2020–21 EM-karsinnoissa. Aikuisten maaotteludebyyttiään kärkkyvä Tapiolan Hongan nuori komeetta Henna Sandvik, 17, uskoo vahvistavansa Susiladiesin pelitapaa omilla luontaisilla vahvuuksillaan.
Susiladiesilla on uusi kapteeni. Ruotsin Damliganin kovimpien korinalusjyrien joukkoon viimeisen muutaman vuoden aikana kohonnut A3 Umeåta edustava Salon Vilppaan kasvatti Sofia Pelander, 27, kantaa Susiladiesin kapteeninnauhaa alkavan viikon EM-karsintoihin. Susiladiesin 190-senttinen kapteeni kuvailee karsintaurakkaa valmistautuvaa joukkuettaan yllätyskypsäksi, periksiantamattomaksi ja nälkäiseksi.
Töölön Kisahallissa käydyssä kamppailussa Slovenia lunasti itselleen paikan 2019 EM-kisoihin päihittämällä Susiladiesin 68-88 (27-41). Häviöstä huolimatta naisten maajoukkue esitti parketilla monia valon pilkahduksia, ja yksi heistä oli hallia sytyttänyt taistelija Saara Wahlgren.
Naisten maajoukkue Susiladies pelasi EM-karsintojen viimeisen kotiottelunsa Sloveniaa vastaan Töölön Kisahallissa Helsingissä. Joukkueen kantavana voimana toimi vasta 18-vuotias pelintekijä Sara Bejedi, joka pussitti upeat 19 pistettä ja johti peliä vanhan ammattilaisen elkein.
Veera Pirttinen, 21, pelaa ensimmäistä kauttaan ulkomailla ammattilaisena, kun hän teki kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan ChemCats Chemnitzin kanssa. Vaikka joukkueen alkukausi on ollut vaikea, on Pirttinen aloittanut ammattilaisuransa hienosti.
Suomen naisten maajoukkueen valmentaja Jussi Räikkä näkee, että nuori joukkue on mennyt marraskuusta paljon eteenpäin, mutta kaipaa parketille vielä lisää pelirohkeutta.
Susiladiesin Elina Arike pelasi lauantaina vasta toisessa virallisessa naisten maaottelussaan. Pirteästi taistellut HBA-laituri uskoo saavansa maajoukkueryhmityksessä kehitystä pelikovuudessa ja pelin lukemisessa.
Susiladiesin viimeisessä EM-karsintaottelussa Ukraina veti pidemmän korren numeroin 75-91 (34-52). Susiladies paransi merkittävästi pelaamistaan toiselle puoliajalle, mutta Ukrainalla oli jo vakuuttava johto, jota suomalaiset eivät kyenneet kirimään. Awak Kuier sivusi piste-ennätystään 30 pisteellä.
Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen on nimennyt kokoonpanoonsa tänään klo 17:00 Portugalin EM-karsintakuplassa pelattavaan Ukraina-otteluun. Belgia otteluun verrattuna uusina kasvoina nähdään Helmi Tulonen ja 15-vuotias Elina Aarnisalo.
Susiladies kohtaa lauantaina 6.2. klo 17:00 Suomen aikaa EM-karsintojensa viimeisessä ottelussa Ukrainan Portugalissa. Ukraina pelaaminen pyörii edelleen tähtipelaajansa Alina Iagupovan ympärillä, mutta he ovat saaneet tähän karsintaikkunaan mukaan myös kolme aiemmin puuttunutta aloitusviisikon pelaajaansa.
Susiladies hävisi Portugalissa pelatussa EM-karsintaottelussa EM-kisapaikkansa jo varmistaneelle, maailmanrankingin kuudentena olevalle Belgialle 82-47 (39-32). Susiladies pysyi 20 pistettä säkittäneen Awak Kuierin johdolla belgialaisten kyydissä puoliaikaan saakka.
Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen on nimennyt kokoonpanonsa tänään klo 17:00 Portugalin EM-karsintakuplassa pelattavaan Belgia-otteluun. Lotta Vesiluoma kärkkyy ottelussa debyyttiään naisten maajoukkueessa.
Susiladiesin viikon EM-karsintaurakan ensimmäinen koetinkivi on Belgia, joka on jo varmistanut paikkansa vuoden 2021 EM-kisoihin. Susiladiesin valmentaja Niko Hellman luonnehtii Belgiaa yhdeksi kolmesta tulevien EM-kisojen voittajasuosikeista.
Susiladies kohtaa Portugalin EM-karsintakuplassa torstaina 4.2. tähtiä vilisevän Belgian ja lauantaina 6.2. Alina Iagupovan johdattaman Ukrainan. Susiladiesin lehdistötilaisuudessa päävalmentaja Pekka Salminen ja Awak Kuier avasivat asetelmia EM-karsintojen kahteen viimeiseen otteluun.
Suomen naisten koripallomaajoukkue kohtaa ensi viikolla EM-karsintaotteluissa Portugalissa torstaina 4.2 Belgian ja lauantaina 6.2 Ukrainan. Molemmat ottelut alkavat klo 17:00 ja ne esitetään suorina lähetyksinä Yle Areenassa sekä myöhemmin TV2:lta.
Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen on nimennyt 15 pelaajaa, jotka matkustavat ensi sunnuntaina 31.1. Portugalin Matosinhosissa pelattavaan EM-karsintakuplaan. Salmisen mukaan joukkueessa löytyy intohimoa ja urheilullisuutta.
Suomalaisen koripalloilun kirkkaimpiin lupauksiin kuuluva Awak Kuier, 19, pelaa ensimmäistä kauttaan ammattilaisena. Italialaista Virtus Eirene Ragusaa edustavan Kuierin debyyttikausi ulkomailla on sujunut hyvin.
Sofia Pelander pelaa ensimmäistä kauttaan Saksassa, kun hän teki kesällä sopimuksen Bundesliigassa pelaavan Hernerin kanssa. Pelander löytää alkukauden jälkeen parannettavaa sekä itseltään että joukkueelta.