Bedretdin palaa Belgiasta Honkaan, myös amerikkalaisduolle sopimukset

6.8.2013 Suomea naisten haastajamaajoukkueen riveissä kesän Universiadeissa edustanut Meral Bedretdin palaa naisten SM-sarjaan vietettyään viime kauden Belgiassa. Bedretdin palaa Espooseen ja Tapiolan Hongan riveihin. SM-pronssia viime kaudella voittanut Honka on solminut sopimukset myös Shanel Harrisonin ja Morgan Stromanin muodostaman amerikkalaiskaksikon kanssa.

Kahdeksan naisten maaotteluakin pelannut Meral Bedretdin palaa Belgiassa vietetyn vuoden jälkeen Honkaan.

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen luottopeluri, kolminkertainen nuorten Suomen mestari Elina Koskimies siirtyy Wartista Espooseen. Kuvat: Ville Vuorinen & Francois Perthuis.

20-vuotias, 174-senttinen Bedretdin pelasi junioriuransa viimeiset kaudet Tapiolan Hongassa ja edusti Espoo Teamia naisten SM-sarjassa kausina 2010-12. Kaudella 2011-12 syntyi 15 minuutissa 4,1 pistettä ottelua kohden. Viime kauden Bedretdin pelasi Belgiassa, United Woluwen riveissä, mutta tekee nyt paluun Tapiolaan.

Lauttasaarelaisen ToPoLan kasvatti Bedretdin on pelannut kaikkiaan 77 maaottelua Suomen eri maajoukkueikäluokissa, mukaan lukien kahdeksan maaottelua naisten maajoukkueessa.

- Meral Bedretdin tuo johtajuutta hyökkäyspään pelaamiseen. Hänellä on takana ehjä, nousujohteinen kesä. Odotan häneltä läpimurtokautta naisten SM-sarjassa, kertoo Hongan päävalmentajaksi aiemmin kesällä nimetty Kimmo Kujansivu seuran tiedotteessa.

A-juniori-ikäisistä pelaajista Hongan omista junioreista naisten joukkueessa pelaavat tulevalla kaudella 1995-syntyneet Armi Anttila ja Jenni Rantanen sekä 1996-syntyneet Emilia Helle, Taru Pekkala ja Petra Noponen. Lisäksi 1996-syntynyt Elina Koskimies siirtyy Wartti Basketista Honkaan.

- Hongan vahvan juniorityön ansiosta meillä riittää haastajia naisten joukkueeseen omista A-tytöistä. Nämä pelaajat ovat taas vuoden kokeneempia ja valmiimpia ottamaan vastuuta naisten sarjassa.

- Elina Koskimies kuuluu ikäluokkansa parhaimpiin pelaajiin Suomessa. On hienoa, että voimme tarjota ympäristön, jossa hänellä on mahdollisuus ottaa urallaan seuraava askel eteenpäin, Kujansivu päättää.

Koskimies on pelannut tänä vuonna kaikissa 18-vuotiaiden tyttöjen maaotteluissa (12). Kaksi B- ja yhden A-tyttöjen Suomen mestaruuden Wartissa voittaneella Koskimiehellä on koossa kaikkiaan 40 nuorten maaottelua Suomi-paidassa. 

Monipuoliset vahvistukset  

Hongan amerikkalaisvahvistuksina nähdään tulevalla kaudella kaksikko Shanel Harrison – Morgan Stroman. Molemmat päättivät yliopistouransa viime kauteen, Harrison La Sallen yliopistossa ja Stroman Miamin yliopistossa.

182-senttinen, 23-vuotias Shanel Harrison aloitti yliopistouransa Virginia Techin yliopistossa, josta siirtyi valmentajavaihdoksen myötä viimeiselle kaudelleen La Sallen yliopistoon. Seniorikaudella Harrison kirjautti tehot 12,6 pistettä ja 7,0 levypalloa.

- Harrison on urheilullinen pelaaja, joka pystyy luomaan omat korintekopaikkansa. Hän pystyy monipuolisena pelaajana pelaamaan pelipaikkoja 2-4, kertoo Kujansivu.

184-senttinen, 22-vuotias Stroman pelasi yliopistouransa Miamin yliopistossa. Stroman valittiin lukioaikanaan McDonald’s All-American –joukkueeseen. Toissa kaudella akillesjänteensä loukannut Stroman teki seniorikaudelleen vahvan paluun tositoimiin ja aloitti kaikki joukkueensa 32 ottelua tehoilla 12,9 pistettä, 8,8 levypalloa, 1,8 riistoa ja 1,2 torjuntaa. Stroman nimettiin viimeisen kauden päätteeksi konferenssinsa ACC:n tähdistö- ja puolustusviisikoihin.

- Stroman on erittäin aktiivinen puolustuspelaaja, joka on vahva korien alla ja erinomainen levypallopelaaja. Hän tulee pelaamaan pelipaikoilla 4-5. Morgan tulee koripalloperheestä, jonka uskon auttavan hänen sopeutumisessaan Suomeen ja eurooppalaiseen koripalloon, Kujansivu arvioi.

Hongan naisten joukkueella on uusien sopimusten myötä 11 sopimuspelaajaa kaudelle 2013-2014: Tuuli Menna, Henna Koponen, Shanel Harrison, Morgan Stroman, Meral Bedretdin, Armi Anttila, Jenni Rantanen, Emilia Helle, Taru Pekkala, Petra Noponen ja Elina Koskimies. 

 
20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

Näytä lisää vastaavia