11.5.2014 C-nuorten valtakunnalliset SM-sarjat saatiin päätökseen sunnuntaina Kisakallion Susi Training Centerissä. C-tyttöjen SM-kultaa juhli lopulta Tampereen Pyrintö, kun taas C-pojissa Suomen mestaruus matkasi toistamiseen Munkkiniemen Kisapojille.

Markus Rautasalo pääsi leikkaamaan korisukkaa...

... kun MuKin C-pojat juhlivat Suomen mestaruutta.

C-pojissa MuKi voitti yhden jatkoajan jälkeen naapurin Wartti Basketin 51 - 49. C-tytöissä Pyrintö voitti TikS:n loppuun asti tiukassa finaalissa 44-51.
Tapiolan Hongan C-tytöt ja –pojat voittivat molemmat SM-pronssia C-tyttöjen pelissä Honka voitti Wartti Basketin lukemin 57 – 45 ja C-pojissa PuHu Juniorit luvuin 87 – 67.
Loppuottelu MuKi – Wartti Basket 51 - 49
Pronssiottelu Honka – PuHu Juniorit 87 - 67
Sijat 5.-6. RU – Korikobrat 70 - 63
Sijat 7.-8. Pyrintö – HNMKY 78 - 59
Sijat 9.-10. KTP – Vilpas 64 - 52
Sijat 11.-12. Namika Lahti – TuNMKY 54 - 82
Loppuottelu TikS – Pyrintö 44 - 51
Pronssiottelu Honka – Wartti Basket 57 - 45
Sijat 5.-6. HNMKY – Catz 51 - 52
Sijat 7.-8. LePy – OrJy 49 - 51
Sijat 9.-10. EBT – PeKa 34 - 55
Sijat 11.-12. TuRi – RaPy 53 - 51
HNMKY Markus Kataja
Honka Erik Sajantila
KTP Lauri Honkanen
Lapua Perttu Blomgren
MuKi Tuomas Oksa
Namika Lahti Juniorit Toni Soininen
PuHu Teo Niinimäki
Pyrintö Jasper Koskinen
RU Aleksi Rikka
Turun NMKY Oliver Räsänen
Wartti Oskari Rantala
Vilpas Werneri Vihiniemi
Catz Mainna Niemi
EBT Liisa Virta
HNMKY Joanna Kallela
Honka Aino Airaksinen
LePy Sara Bejedi
Orjy Karoliina Kaikko
PeKa Senni Laurikainen
Pyrintö Emilia Antila
RaPy Eevi Kandelin
TikS Venla Viitanen
TuRi Roosa Kalpio
Wartti Saga Ukkonen
Verkosto on täydennyskoulutusohjelma HKVT:n suorittaneille valmentajille ja se korvaa aikaisemman JVV-ohjelman. Koulutus on kohdennettu ennen kaikkea niille valmentajille, jotka haluavat auttaa toisia valmentajia kehittymään paremmiksi mentoroinnin ja vertaispalautteen avulla. Koulutuksessa on vielä 6 vapaata paikkaa.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.