Ennakkotunnelmia naisten SM-peleistä 17.-18.12.

16.12.2005 Naisten SM-runkosarjassa pelataan tulevana viikonloppuna 17.-18.12. kaikkiaan kahdeksan ottelua. Koris.net keräsi SM-joukkueiden tunnelmia ennen viikonvaihteen koitoksia.

Seuraavassa listattuna Huiman, Pussihukkien ja Forssan Alun päävalmentajien ennakkotunnelmia viikonlopun otteluista sekä vastustajista.

Mervi Nurmi, Huima:

Meillä on edessä erittäin kova viikonloppu. Kaksi vierasottelua, joista BC Nokialle hävisimme ensimmäisellä kierroksella kotona, ja nyt voittoon tarvitaan onnistunut puolustuspeli, jolla saamme Reetta Ojalan, Jenni Laaksosen ja Renata Kozmonovan yhteispelin katkaistua.

Espoo Team on myös hankala vastustaja, koska sielläkin vaarallisia pelaajia, joille ei voi antaa tilaa. Heidi Adler ja Heidi Lönnberg pystyvät kolmosillaan ratkaisemaan pelin. Oma joukkueeni odottaa joulutaukoa, jonka aikana on tarkoitus parannella vaivat, jotka ovat vaikeuttaneet harjoittelua ja pelaamista koko syksyn.

Markus Makkonen, PuHu:

ToPo on vahvistunut ja ilme on todennäköisesti erilainen kuin aikaisemmin. Olemme viidessä ottelussa kauden aikana kohdanneet joukkueen, joka on kokenut muutoksen, joko joukkue on saanut uuden vahvistuksen tai valmentaja on vaihtunut. Tämä ei ole meille siis uutta.

Hilpi oli viimeksi keksinyt hyvät lääkkeet meidän puolustukseen, silloin he pystyivät pelaamaan kolme jaksoa. Kausi on edennyt, ja nuori joukkue pystyy nyt varmasti parempaan.

Sunnuntaista voi todeta, että Pyrintö on aina suosikki Pyynikillä. Emme ole voittaneet siellä pitkään aikaan.

Jari Marjamäki, FoA:

Olimme aika lähellä voittoa syksyllä Nokialla, mutta vakuuttavaa kauttahan Nokia pelaa. Meidän mahdollisuudet päästä ylempään loppusarjaan vaatii voitot kaikista lopuista peleistä, ja vielä pitäisi muidenkin pelata sopivasti ristiin.

Tärkeintä meille on voittaa neljä viimeistä peliä, ja saada hyvä lähtöasetelma alempaan jatkosarjaan.Sunnuntain ottelun voittaa se joukkue, joka kontrolloi siirtymäpelaamista.

Viikonlopun ottelut:

La

17.12.2005

ToPo

-

PuHu

Töölön Kisahalli

13:00

La

17.12.2005

Pyrintö

-

Catz

Pyynikin palloiluhalli

14:00

La

17.12.2005

Espoo

-

PeKa

Espoonlahden urheiluhalli

15:00

La

17.12.2005

BC Nokia

-

Huima

Nokian palloiluhalli

17:00

Su

18.12.2005

Pyrintö

-

PuHu

Pyynikin palloiluhalli

14:00

Su

18.12.2005

Espoo

-

Huima

Espoonlahden urheiluhalli

15:00

Su

18.12.2005

Catz

-

ToPo

Lappeenrannan urheilutalo

15:00

Su

18.12.2005

FoA

-

BC Nokia

Feeniks

17:00



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia