21.2.2021 15:48 Tapiolan Honka jatkoi loistavia otteitaan, kun se voitti kotonaan Kouvottaret 95-80.
Taru Tuukkanen ja Honka jatkoivat hyviä otteitaan. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Vierasjoukkue tuli otteluun terävämmin. Se pelasi avausjaksolla paremmin ja karkasi ensimmäiselle tauolle johdossa 27-19.
Toisella jaksolla espoolaiset saivat pelinsä toimimaan paremmin. Joukkue tuli jo aivan vieraiden kantaan ennen puoliaikaa. Sinne mentiin Kouvottarien johdolla 50-47.
Kolmas jakso oli tasainen ja jännitys säilyi viimeiselle jaksolle asti. Vieraat pääsivät aloittamaan sen kahden pisteen johdossa.
Päätösjakso oli kotijoukkueen näytöstä. Joukkue tiivisti puolustustaan ja kun joukkue onnistui hyökkäyspäässä hienosti Lotta-Kaisa Paltemaan johdolla pisteet jäivät Espooseen 95-80.
Kahden pisteen heittojen onnistumismäärässä oli iso ero. Honka osui niistä 32 kertaa, kun vieraat onnistuivat vain 17 kahden pisteen heitossa.
Taru Tuukkaselle kirjattiin 25 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Gabriela Bronson teki 19 pistettä ja napsi kahdeksan levypalloa. Vieraista Sarah Toeaina teki 30 pistettä. Aliyah Collierille merkittiin 16 pistettä, 20 levypalloa ja seitsemän koriin johtanutta syöttöä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.
Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.
BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.