Huff ja Koponen tehokkaina, Koivisto ja Salin palasivat tositoimiin

5.1.2015 Shawn Huff sivalteli 16 pistettä Saksan Bundesliigassa Ludwigsburgin hakiessa kolmannen perättäisen voittonsa ja Petteri Koponen rankaisi VTB-liigassa Nymburkia tupla-tuplalla. Loppusyksyn ja alkutalven sivussa tositoimista olleet Mikko Koivisto ja Sasu Salin palasivat puolestaan Frankfurtin ja Union Olimpijan pelaaviin kokoonpanoihin viikonloppuna.

Shawn Huffin ja Ludwigsburgin peli kulkee.

Mikko Koiviston Frankfurt nousi Bundesliigan pudotuspelisijoille.

Petteri Koponen tyylitteli Himkille tupla-tuplan tshekkiläisiä vastaan.

Sasu Salin palasi kahden kuukauden tauon jälkeen pelikentille. Kuvat: Ville Vuorinen.

MHP Riesen Ludwigsburgin puolustuspelaaminen oli lähellä kauden parasta, kun joukkue nautiskeli kolmannen perättäisen voittonsa nujertamalla Trierin vieraissa 60–75 (28–38).

Ludwigsburgin tehokkain pelaaja oli David Kennedy (22/7/6 syöttöä), mutta komeille tehoille ylsi myös Susijengin laiturikonkari Shawn Huff, joka nappasi 26 minuutissa 16 pistettä ja haali neljä levypalloa joukkueelleen.

Myös Gordon Herbertin valmentama Frankfurt Skyliners jatkoi kauttaan voitolla, kun Crailsheim kukistui Frankfurtin fanaattisen kotiyleisön edessä 88–71 (47–38).

Mikko Koivisto teki ottelussa paluun kentälle ja pelasi puolustusvoittoisessa roolissa 20 minuuttia kirjaten ryhmälle kolme pistettä, kaksi levypalloa ja yhden syötön. Kolmikko Danilo Barthel (21/5)-Justin Cobbs (17/5 syöttöä)-Jon Voigtmann (16/12) oli kotijoukkueen tehokkain.

Frankfurt nousi voitollaan Bundesliigan jaetulle seitsemännelle sijalle kahdeksannella voitollaan 17 ottelusta. Huffin Ludwigsburg on hakenut yhden voiton vähemmän ja jakaa Bundesliigan 11. sijan.

Ottelutilastot: Trier – Ludwigsburg
Ottelutilastot: Frankfurt – Crailsheim

Koponen Himkin tehokärki

Petteri Koposen erinomainen kausi BC Himkissä jatkui, kun kovassa vireessä oleva venäläisjoukkue selätti tshekkiläisen Nymburkin kotikentällään 94–82 (47–35).

Viime viikolla 24 pistettä pussittanut Koponen ”tyytyi” nyt 12 pisteeseen, mutta jakoi kuin kompensoidakseen pienempää pistesaldoaan hurjat 10 koriin johtanutta syöttöä. Koponen nakutteli joukkueelleen myös kaksi levypalloa, riiston ja blokin.

Koposen lisäksi Egor Vjaltsev (17/6), Marko Popovic (12/5 syöttöä) ja Tyrese Rice (11/8 syöttöä/3 riistoa) olivat mainiolla pelituulella.

Himki jatkaa VTB-liigan kakkossija kahdellatoista voitollaan. Moskovan TsSKA on kolmentoista voiton myötä paalupaikalla.

Ottelutilastot: Himki – Nymburk

Salin palasi kentälle, liigakärki rankaisi Olimpijaa

Adrianmeren liigaa johtava serbialainen Belgradin ”Punainen Tähti” saapui Ljubljanaan Union Olimpijan vieraaksi.

Ottelussa nähtiin suomalaisittain odotettu pelaaja, kun lähes kaksi kuukautta sivussa ollut Sasu Salin juoksi peliin vaihtopenkiltä ja hikoili joukkueelleen neljä minuuttia. Salinille kirjattiin yksi kolmen pisteen heittoyritys ja yksi virhe.

Klemen Prepelicin 23 pisteen illasta huolimatta Nikola Kalinicin (21p) ja Boban Marjanovicin (15/6) kannattelema Punainen Tähti oli kahdesta väkevämpi ja jatkoi tappiotonta kauttaan 81–91 (47–46)-voitolla.

Olimpija tipahti ensimmäistä kertaa koko kaudella Adrianmeren liigan top 4:sta. Kuudestatoista ottelustaan puolet voittanut Olimpija jatkaa liigataulukon viidentenä.

Tuomisen Bearsille taas voitto

Tanskan liigaa ylivoimaisesti johtava Ville Tuomisen Bakken Bears piti käpälää tassulla myös viikonlopun kierroksella murskaamalla Vaerloesen kotonaan 88–66 (44–36).

Kuusi kolmosta pussittanut Kaido Saks oli Bearsin parhain pistemies 20 pisteellään. Maurice Acker (6/10 syöttöä) oli ryhmän syöttökuningas ja Jonas Zohore Bergstedt (9/9) loisti levypallo-osastolla.

Bears on voittanut yhtä lukuun ottamatta jokaisen neljästätoista ottelustaan.

Ottelutilastot: Bakken – Vaerloese
 
5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

23.5.2025 09:35 Susijengi

Salinin Cluj-Napoca Romanian finaaleihin, Blomgrenin Ventspilsille Latvian hopeaa

Sasu Salin huipentaa keväänsä tähtäämällä pitkän uransa ensimmäiseen Suomen ulkopuoliseen kansallisen liigan mestaruuteen. Salinin Cluj-Napoca peittosi Valcean Romanian liigan välierien kolmannessa osaottelussa lunastaen finaalipaikkansa. Perttu Blomgrenin erinomainen kevätkausi Latviassa päätyi puolestaan hopeamitaleihin.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

18.5.2025 11:44 Susijengi

Aatu Kivimäki juhlii Slovakian mestaruutta

Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

9.5.2025 23:23 Susijengi

Kaukiainen tyylitteli BC Kalev/Cramon finaaleihin

Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.

6.5.2025 10:25 Susijengi

Blomgren johti Ventspilsin Latvian finaaleihin

Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.

Näytä lisää vastaavia