30.5.2005 Äänekosken Huiman miesten koripallojoukkue saa uudeksi päävalmentajakseen viime vuodet apuvalmentajana toimineen Jouko Rytkösen.
Syksyllä käynnistyvään I divisioonaan valmistautuva Huima solmi kaksivuotisen sopimuksen Rytkösen kanssa.
Rytkösellä on takanaan vankka pelaajatausta aina SM-sarjatasoa myöten. Viime kausilla hän on toiminut niin Markku Rannan kuin Terrence Stansburyn apuvalmentajana. Kesäharjoittelussa Rytkösen apuvalmentajana toimii Hannu Koivunen, joka vastaa jatkossa A-poikien valmennuksesta.
Joukkue tulee pelaamaan kotimaisin voimin divisioonassa. Tavoitteena divisioonassa joukkueella on neljän parhaan joukkoon sijoittuminen.
Huima lähtee kauteen nuorella joukkueella, sillä edellisen kauden pelaajistosta Kotkaan on siirtynyt Toni Ilmonen, Jouni Määttänen on lopettanut uransa, Timo Naukkarinen ja Petrus Heinonen ovat siirtyneet takaisin BC Jyväskylään ja Aleksi Huuskonen muuttanut pois paikkakunnalta.
Uusia pelaajia lähtijöiden tilalle on kuitenkin tulossa. Joensuusta Äänekoskelle muuttava Jussi Määttänen palaa yhdessä Lasse Paanalan ja Pena Rannan kanssa Huiman paitaan. Viime kauden sivussa loukkaantumisen takia ollut Antti Siimes jatkaa myös Äänekoskella.
- Kesäharjoitteluryhmässä on 26 miestä, sillä mukana ovat myös 22-vuotiaat ja A-pojat, Huiman koripallon toiminnanjohtaja Matti Hämäläinen kertoo Sisä-Suomen Lehdessä.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.