Kataja ja Lahti avausvoittoihin

29.9.2011 Joensuun Kataja ja Namika Lahti saalistivat alkaneen Korisliiga-kauden ensimmäiset voittonsa torstain kotiotteluissaan. Kataja kukisti Lappeenrannan NMKY:n lukemin 99–87 (51–46) ja Namika Lahti päihitti Kouvot 88–67 (46–33).

Antti Kanervo kairasi seitsemän kolmosta LrNMKY:n verkkoon. Kuva: Francois Perthuis.

Liigan suosikkeihin arvioitu Kataja sai LrNMKY:sta odotettua tiukemman vastuksen. LrNMKY johti suurimman osan avausneljänneksestä ja pääsi edelle vielä hieman ennen taukoa 41-43-tilanteessa. LrNMKY:n pelinrakentaja DeAndre Haynesin ajauduttua virhevaikeuksiin Kataja piti peliä hallussaan noin kymmenen pisteen erolla.

- Pelistä kyllä näkyi, että tämä oli meiltä ensimmäinen matsi tällä kokoonpanolla johtuen maajoukkuekiireistä ja ulkomaalaispelaajan vaihdosta. Hienoja väläyksiä nähtiin, mutta vielä aika harvoin, kommentoi Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

Katajan tehokkain oli kymmenestä kolmosyrityksestään seitsemän säkittänyt Antti Kanervo, joka takoi yhteensä 25 pistettä. Sami Lehtoranta, Jared Newson ja B.A. Walker päätyivät 15 pisteeseen miestä kohden.

Lappeenrannasta amerikkalaiset DeAndre Haynes ja Tyler Tiedeman tekivät 23 pistettä mieheen.

Lahti päihitti Kouvot

Torstain toisessa ottelussa Namika Lahti aloitti kauden voitokkaasti kukistamalla kotipelissään Kouvolan Kouvot 88–67 (46–33).

Hyvin heittänyt kotijoukkue hallitsi peliä alusta loppuun eikä vaisulle vierailijalle jäänyt yllätysmahdollisuutta.

– Peli oli näpeissämme koko ajan. Pelasimme hyvää joukkuepuolustusta ja teimme hyviä heitonvalintoja, tiivisti voiton avaimet lahtelaisvalmentaja Kimmo Kujansivu.

Namikan tehomiehinä kunnostautuivat amerikkalaiset Ryan Brooks ja Steven Wright. Antoine Jordan upotti Kouvoille 12 pistettä ja Atte Perttu 11.

(STT)

Asiat

 
9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia