Kouvot tippui pudotuspeleistä, Vilpas karsintaan

20.3.2005 Kouvot Kouvolasta ei pääse puolustamaan koripalloilun miesten Suomen mestaruuttaan ensi sunnuntaina alkavissa Sparliigan pudotuspeleissä. Kouvot kärsi sunnuntaina pelatulla runkosarjan päätöskierroksella kohtalokkaan yhden pisteen vierastappion Joensuussa Katajalle 76-75 (34-39) tuloksella.

Voitto lipesi Kouvoilta todella katkerasti, sillä vieraat johtivat viimeisen minuutin alettua kuudella pisteellä, mutta Kataja nousi 14 sekuntia ennen loppua ensi kertaa jakson aikana johtoon. Kouvot sai vielä viimeisellä hyökkäyksellään tilaisuuden voittokoriin, mutta Anssi Kinnaslammen heitto meni ohi. 

Päätöskierroksella Kouvoilla, Katajalla ja myös Espoon Hongalla oli peleissään panoksena pudotuspelipaikka. Kolmikko päätyi lopulta tasapisteisiin, mutta Kouvot jäi keskinäisten pelien perusteella heikoimpaan asemaan pudotuspeliviivan alle yhdeksänneksi. Kataja nousi voitollaan seitsemänneksi ja Honka kahdeksanneksi.  

Kuuden pelin tappioputkensa viime tingassa katkaissut Honka otti ratkaisuvoiton kotonaan Namika Lahdesta pistein 96-85 (45-38). Lahtelaisille peli oli merkityksetön, sillä joukkue oli jo aiemmin varmistanut kakkossijansa. 

Aura Basket otti kotiedun 

Nousijajoukkue Aura Basket ansaitsee kauden yllättäjän tittelin. Turkulaiset kipusivat sarjataulukossa peräti kolmanneksi voittamalla runkosarjan päätteeksi kotonaan 74-69 (26-36) lukemin Lappeenrannan NMKY:n, joka oli jo aiemmin varmistanut runkosarjan voittonsa. 

Porvoon Tarmo otti viimeisessä runkosarjapelissään suurinumeroisen 104-101 (58-50) kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista. Ensimmäistä kertaa pudotuspeleihin päässyt Tarmo varmisti voitollaan kuudennen sijansa. 

Korihaille peli oli merkityksetön, sillä sen kohtalo putoamiskarsintoihin oli jo aiemmin varmistunut.

Voitto pelasti vain Pyrbasketin 

Salon Vilpas joutuu SM-sarjan putoamiskarsintaan, vaikka joukkue voitti kahdestatoista viime pelistään peräti yhdeksän. Viimeinen voitto tuli kotona KTP:stä murskalukemin 98-65 (49-36). Se ei kuitenkaan salolaisia auttanut, kun samaan aikaan Tampereen Pyrbasket haki jo putoamaan tuomitusta Äänekosken Huimasta selvän 74-97 (37-50) vierasvoiton. 

Pyrbasket ja Vilpas päätyivät sarjataulukossa tasapisteisiin, mutta keskinäisten pelien paremmalla korisuhteella tamperelaiset nousivat putoamiskarsintaviivan yläpuolelle. 

Salossa ilman Ronald DeGrayta ja Pasi Heinosta pelanneelle KTP:lle tappio merkitsi kotiedun menettämistä pudotuspeleissä, joissa ottelupareiksi tulivat LrNMKY-Honka, Namika Lahti-Kataja, Aura Basket-Tarmo ja Pussihukat-KTP.

Runkosarjan päätöskierroksen korikuninkaaksi nousi Pyrbasketin amerikkalaispeluri Aaron Haynes, joka paikkasi polvivaivaisen maanmiehensä Lamont Turnerin poissaolon 38 pisteellään.

Vilppaan amerikkalaispelaajat Tim Kisner ja Richard Guinn heittivät myös muhkeat pisteet 35 ja 32, mutta Vilppaan harmiksi kaksikko ei ole pelikelpoinen jo keskiviikkona alkavassa SM-karsinnassa, jossa voi peluuttaa vain EU-alueen pelaajia. 

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Asiat

 
25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

Näytä lisää vastaavia