1.2.2012 Kotkalainen KTP otti Korisliigassa nimiinsä Kymenlaakson herruuden haettuaan toistamiseen tällä kaudella voiton Kouvolasta. KTP kaatoi Kouvot keskiviikkona 70–62 (39–35). Illan muut voittajat olivat Joensuun Kataja, Nilan Bisons, Salon Vilpas ja Tampereen Pyrintö.

Antonio Crockerin KTP kaatoi Kouvot.

Petri Virtasen Kataja taittoi ToPon kotonaan.

Jeb Ivey ja "Piisonit" hakivat vieraspisteet Lappeenrannasta.

"Manu" Holloway komensi Salon Vilppaan pudotuspeliviivan yläpuolelle.

Antwine Williams ja Tampereen Pyrintö hakivat täpärän voiton Lahdesta. Kuvat: Kai Kilappa, Francois Perthuis, Eveliina Toivola & Tytti Nuoramo.
Kotkalaiset johtivat otteluaan Kouvoja vastaan suurimman osan ajasta ja venyttivät kolmannen jakson lopulla johtonsa vieraiden tavoittamattomiin.
– Pelin tasomme heilahteli liikaa, mutta voitto toki kelpasi. Ero syntyi toisella puoliskolla, kun saimme puolustukseen lisää aggressiivisuutta, kertasi KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.
KTP:n tehokkaimpia olivat Antonio Crocker (17/8/3 syöttöä/3 riistoa) ja Timothy Blue (14/7/2 blokkia).
– KTP oli niin paha kuin arvelimmekin ja ansaitsi voittonsa. Se vei roskapallot meitä innokkaammin, kuittasi Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.
Antto Nikkarinen (11/5/3 riistoa) palasi nilkkavammansa jälkeen Kouvojen pelinrakentajaksi, mutta Josh Gonner oli yhä sivussa. Isännistä edukseen erottui Antoine Jordan (19/7).
Helsinkiläinen ToPo haki yllätystä liigajohtaja Joensuun Katajan kotihallista viime hetkiin asti. Tuore Cupin mestari Kataja otti kuitenkin kuudennen peräkkäisen voittonsa päihittäen ToPon 96–91 (45–40).
ToPo johti vielä runsas minuutti ennen loppua 84–81, kunnes B.A. Walker ja Jared Newson käänsivät kotijoukkueelle 88–84-johdon. Timo Heinosen kavennuskolmosen jälkeen oli Petri Virtasen vuoro nakutella kotivoitto vapaaheitoilla.
– Molemmat esittivät hyvää heittopeliä ja voitto olisi voinut kääntyä kummalle tahansa. Me upotimme viimeisen kymmenminuuttisen aikana kaikki 22 vapaaheittoa ja ToPo upotti sitä ennen kovia kolmosia, jakoi kehuja Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.
Katajan tasaisen tehokvartetin muodostivat Jared Newson (17/12), Petri Virtanen (17/3/3 syöttöä), B.A. Walker (16/5/4 syöttöä) ja Antti Kanervo (16/1). Pelituulella oli myös Sami Lehtoranta (11/10).
ToPon parhaat olivat maajoukkuemiehet Hanno Möttölä (19/4/2 blokkia) ja Kimmo Muurinen (17/5).
Loimaalainen Nilan Bisons hävisi edellisellä vierailullaan Lappeenrannassa, mutta kuittasi nyt syksyn tappionsa hakemalla kotivoiton pistein 67–79 (31–38).
LrNMKY pysyi liigakakkosen kyydissä kolmannen jakson puoliväliin. Päätösjakson alussa vierasjohto kasvoi ratkaisevasti 15 pisteeseen.
Kovaa puolustaneen Bisonsin parhaat olivat Jeb Ivey (16/6) ja Martin Zeno (16/6/5 syöttöä). LrNMKY:n tehomiehet olivat Lawrence Hamm (19/8) ja Tyler Tiedeman (14/4).
Salon Vilpas nousi rymisten pudotuspeliviivan päälle kukistettuaan täpötäydessä Salohallissa Uudenkaupungin Korihait 66–56 (41–33).
Vilpas piti pitkään kymmenen pisteen molemmin puolin liikkunutta johtoaan. Korihailla oli viimeinen iskun paikka pari minuuttia ennen loppua, kun se pääsi viiden pisteen päähän lukemissa 61–56. Viimeisillä minuuteilla Vilpas piti kuitenkin Korihait vailla pisteitä.
Vilppaan tehopariksi nousivat Emmanuel Holloway (16/4/6 syöttöä/3 riistoa) ja Allen Durham (14/15/3 syöttöä/4 riistoa). Korihaista yli kymmenen pisteen pääsivät Cory Johnson (14/7) ja Mikko Jalonen (13/2/3 syöttöä/6 riistoa).
Tampereen Pyrintö haki Lahdesta täpärän voiton kukistamalla Namika Lahden 83–86 (38–45).
Pyrintö johti ottelua lähes täydet 40 minuuttia, mutta kotijoukkue kiri vain puoli minuuttia ennen loppua pisteen päähän. Ottelun ratkaisukorin upotti lopulta Pyrinnön Kenneth Lowe.
Pyrinnön tehokkaimpia olivat Antwine Williams (26/3) ja Damon Williams (24/5/5 syöttöä). Namikan parhaat olivat Brant Bailey (23/5), Malik Moore (19/9/6 syöttöä) ja Ryan Brooks (16/2/4 syöttöä).
(STT)
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.