Laaksonen, Jaakkola ja Sweet Kouvoihin

26.4.2005 Päättyneellä kaudella Sparliigan pronssia Joensuun Katajan paidassa saalistaneet Sami Laaksonen ja Petri Jaakkola palaavat takaisin Kouvoihin ja Kouvolaan. Porvoon Tarmoa kaksi kautta edustanut Mark Sweet siirtyy puolestaan Porvoon Tarmosta Kouvojen riveihin.

Laaksosen sopimus on kaksivuotinen, Jaakkolan mallia 1+1 sekä Sweetin yksivuotinen. Kyseisten pelaajasopimusten jälkeen Kouvoilla on koossa ensi kauden miehistöön jo seitsemän pelaajaa. Aiemmin sopimukset olivat rustanneet Jani Hiltunen, Samu Kaaresvirta, Juho Kailio ja Jukka Toijala. 

Sami Laaksonen, 31, on pelannut Kouvoissa aiemmin viiden kauden ajan (1994-1999). Hän oli voittamassa joukkueen kanssa kahta Suomen mestaruutta sekä Suomen cupia. Syyt Laaksosen siirtoon ovat lähinnä pelikentän ulkopuolisia. 

- Tässä vaiheessa elämää pitää ottaa huomioon muitakin asioita kuin koripallo ja siksi Kouvolaan muuttaminen oli luonnollinen ratkaisu. Katajassa vietetyt neljä vuotta ovat olleet upeaa aikaa ja en tule niitä ikinä unohtamaan, mutta matkan on jatkuttava. Etäisyys Joensuusta on perheellemme vain yksinkertaisesti liian pitkä, sillä haluamme poikamme oppivan tuntemaan niin isovanhemmat, sukulaiset kuin kummitkin, kertoi Laaksonen. 

Tarkkana kolmostykkinä tunnettu Petri Jaakkola on Laaksosen tavoin edustanut Kouvoja viiden kauden ajan (1998-2003). Jaakkola oli voittamassa Kouvoissa mestaruutta sekä cupia kaudella 1998-99. Viimeiset kaksi vuotta Jaakkola on edustanut Joensuun Katajaa. Jaakkola palaa kasvattajaseuraansa innostuneena. 

- Odotan ensi kautta erittäin suurella mielenkiinnolla. Paluu kasvattajaseuraan on iso asia kenelle tahansa. Kun sovin pelaamisesta Kouvoissa, olo oli heti kuin energisellä pikkupojalla. Ihmiset ympärillä ja ilmapiiri on varmasti loistava.

Uutena miehenä Kouvojen edustusasuun ensi kaudella pukeutuu kovana taistelijana tunnettu Mark Sweet, 27. Sweet on Yhdysvaltain kansalainen, mutta omaa myös Britannian passin, joten hänet nähdään Kouvoissa EU-vahvistuksena ensi kaudella, joka on jo miehen kolmas Suomessa.  

Kouvojen edustusjoukkueen johtoryhmän puheenjohtaja Juhani Pousi ei tyytyväisyyttään tehtyjä sopimuksia kohtaan peitellyt. 

- Kaikki kolme ovat kaikille lajia seuraaville entuudestaan tuttuja ja kaksi heistä Kouvojen riveistä. Uskon, että kannattajamme ja sponsorimme ottavat tehdyt sopimukset ilolla vastaan.  

- Tehtyjen sopimusten myötä saimme joukkueeseemme nk. voittajatyyppejä, jotka auttavat pelikavereitaankin entistä parempiin suorituksiin ja saavat myös katsojat syttymään, kertoi puolestaan Kouvojen tuore päävalmentaja Anton Mirolybov. 

Sami Laaksonen oli kuluneella kaudella Sparliigan runkosarjassa toiseksi paras kotimainen korintekijä pussitettuaan 17,8 pistettä ottelua kohden. Lisäksi 195-senttisen laiturin 6,9 levypalloa, 1,64 koriinjohtanutta syöttöä ja 1,11 riistoa. Jaakkola hääri Katajassa Laaksosen joukkuetoverina 4,6 pisteen keskiarvolla. 201-senttinen Sweet uurasti Tarmossa tilastorivilleen 13,2 pistettä ja 7,9 levypalloa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Asiat

 
11.3.2026 20:27 Korisliiga

Sijanousua hakeva Honka taivutti Vilppaan – jatkosarjavoiton varmistaneet salolaiset pelaavat ilman panosta

Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.

10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

Näytä lisää vastaavia