Matinen ja Iisalo jatkavat Hongassa

28.4.2010 Korisliigassa pelaavan Espoon Hongan ensi kauden kotimainen runko rakentuu tuttujen pelaajien ympärille. Jatkajien joukossa on muun muassa Suomen maajoukkueestakin tutut Jukka Matinen ja Tuomas Iisalo.

Jukka Matinen jatkaa Hongassa.

Myös Tuomas Iisalo jatkolle Espoossa tuli varmistus. Kuvat: Francois Perthuis.

Kokeneet Matinen ja Iisalo jatkavat Hongassa samoin kuin joukkueen nuorempaa kaartia edustavat Carl Lindbom, Sasu Salin, Lauri Toivonen, Anselmi Vanjoki ja Samuli Vanttaja.

- Meillä on nyt koossa seitsemän sopimuspelaajaa ja joukkueeseen hankitaan edelleen 2-3 vahvistusta. Saman verran pelaajia edustusjoukkueen rinkiin nousee myös omista junioreista, kertoi Hongan manageri Sampsa Rekonen.

Nelinkertainen Suomen mestari Matinen viimeisteli tällä kaudella runkosarjassa keskimäärin 12,8 pistettä, jonka lisäksi hän napsi 4,1 levypalloa.

Iisalo pääsi aloittamaan kautensa vasta marraskuun loppupuolella paranneltuaan alkukauden kesällä loukkaamaansa polvea. Hänen runkosarjatehoikseen muodostui lopulta 4,8 pistettä ja 1,1 koriin johtanutta syöttöä.

Valmentajan nimi jo papereissa

Suomen cupin tällä kaudella voittanut, mutta liigan puolivälierissä finaalijoukkue Tampereen Pyrinnölle taipunut Honka julkistaa päävalmentajansa nimen elokuun alussa.

- Hongalle tutun valmentajan nimi on jo papereissa, mutta asian voi julkistaa vasta sitten, kun hänen nykyinen sopimuksensa päättyy heinäkuun lopussa, totesi Rekonen Hongan tiedotteessa.

Hongan päävalmentajina tällä kaudella toimivat Gordon Herbert ja Lars Ekström.

Herbertillä on taskussaan ensi kauden kattava sopimus saksalaisseura Frankfurt Skylinersin kanssa. Selkäänsä potenutta Herbertiä Hongassa tuuranneen Ekströmin pesti jäi espoolaisseurassa kevätkauden mittaiseksi.

 
19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

5.4.2025 20:29 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki puolustivat kotikenttiään onnistuneesti

Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.

4.4.2025 13:00 Korisliiga

Välieräennakko: Korisliigan kärkinelikolla toistuvat yhtenevät ongelmat mutta myös tasaväkiset vahvuudet

Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).

Näytä lisää vastaavia