2.10.2013 15:25 Jyväskyläläisen HoNsUn taival pudotuspeleissä päättyi viime kaudella pudotuspelien ensimmäiselle kierrokselle. Tuomas Ojan luotsaama joukkue on asettanut tavoitteekseen mitalin kaudelle 2013/2014. Pääkaupunkiseudun ylpeydet ToPo sekä uudistunut Tapiolan Honka tavoittelevat pudotuspelejä.

Minna Stenin HoNsU lähtee kauteen entistä vahvempana.

Kaisa Kuisma kuuluu HoNsUN potentiaalisiin läpimurtopelaajiin.

Niina Laaksonen ryhmittää ToPon kohti finaalijahtia.

Vilja Kesänen tahdittaa Vilma-siskoaan ToPon takakentällä.

Kimmo Kujansivu on ottanut uudistuneen Hongan komentoonsa.

Belgiasta palannut Meral Bedretdin kuuluu Hongan ykkösnyrkkiin. Kuvat: Francois Perthuis, Tuomas Venhola & Ville Vuorinen.
HoNsU eteni viime kautena ensimmäistä kertaa Naisten Korisliigan pudotuspeleihin koko seuran historiassa maajoukkuesentteri Minna Stenin (190 cm/25 v) johdolla. Jyväskyläläisten matka kuitenkin katkesi ensimmäisellä kierroksella, mutta tavoitteet kaudelle 2013/2014 on nostettu ylemmäksi.
– Viime kausi oli hyvä kausi meiltä, ainakin verrattuna muutamaan edelliseen. Kotimaiset pelaajat saivat paljon vastuuta ja lopputuloksena oli seurahistorian ensimmäinen pudotuspelipaikka ja kymmenen voittoa enemmän kuin edelliskaudella, nelinkertainen Naisten Korisliigan torjuntatilaston ykkönen Sten kertoo.
– Siitä pitää nyt ottaa yksi askel eteenpäin.
HoNsUn päävalmentaja Tuomas Oja pisti joukkueen koko pelikonseptin uusiksi ja se näkyi erityisesti puolustuksessa: jyväskyläläiset tulivat tunnetuksi nimenomaan kivikovasta puolustuksestaan.
Uudeksi ulkomaalaisvahvistukseksi HoNsU palkkasi Nikki Speedin (173/23) Rutgersin yliopistosta. Mielenkiintoisimmat vahvistukset tulivat kuitenkin kotimailta: nuoret ja potentiaaliset Noora Lakaniemi (170/20) sekä Kaisa Kuisma (180/19) siirtyivät Keski-Suomeen.
– Siinä on kaksi maajoukkuemyllyn läpikäynyttä nuorta ja lupaavaa tyttöä. Katsotaan, että jos jompikumpi heistä olisi vuoden tulokas, päävalmentaja Oja ennustaa.
Helsinkiläinen ToPo sijoittui viime kaudella Naisten Korisliigan viidenneksi päävalmentajanaan Kari-Pekka Klinga. ToPo-legendan iloksi iskunykki Niina Laaksonen (185/28), Venlakaisa Hölttä (175/29), Kaisa Valtakari (177/26) sekä Vilma Kesänen (173/25) löytyvät edelleen joukkueen kokoonpanosta.
ToPon toimistossa puhelimet ovat käyneet vilkkaana, sillä joukkue sai jo ennestään vahvaan suomalaisosastoonsa kovia lisävahvistuksia. ToPoon siirtyivät Vilja ”Vilman sisko” Kesänen (179/22) Hongasta sekä viime kauden vuoden kehittynein pelaaja Laura Lahtinen (174/27) HoNsUsta.
Tämän lisäksi Kisiksen ylpeys nappasi juniorimaajoukkueista tutut Vilma Purhosen (183/18) Hongasta ja Noora Korhosen (183/19) HyPosta.
– Ensi kaudella nähdään aggressiivisempi, nälkäisempi ja ehkä vähän isompi ToPo, kauden 2009/2010 paras 6. pelaaja Kaisa Valtakari kertoo.
Viime kaudella ToPo aloitti pelkästään suomalaisvoimin ja otti ulkomaalaisvahvistuksen vasta tammikuussa. Tämänkin kauden kynnyksellä ei ole julkaistu vielä yhtään ulkomaalaisvahvistuksen sopimusta.
– Kyllä meillä sarjan alkuun on ulkomaalaispelaajat paikalla. Tänään sieltä kone tuo jotain, että katsotaan mitä sieltä tulee, päävalmentaja Klinga tuhahtaa.
Jos viime kaudella espoolainen Tapiolan Honka oli huomattavan nuori ja uudistunut, niin kaudelle 2013/2014 on jatkettu samoilla teemoilla. Tuore päävalmentaja Kimmo Kujansivulla on näpeissään liuta juniorimaajoukkuepelaajia sekä Suomen Naarassusissa jo esiintyneet Henna Koponen (183/27) sekä Meral Bedretdin (174/20).
– Uusi päävalmentaja, uusi aloitusviisikko, uusi pelitapa. Juuri laskin, että tämän vuoden kokoonpanossa olevat pelaajat tekivät Hongalle pudotuspeleissä neljä pistettä ja ottivat yhden levypallon. Kyllä tässä on aika puhtaalta pöydältä päässyt työskentelemään, kaudella 2004/2005 Naisten Korisliigan mestaruutta BC Nokian päävalmentajana juhlinut Kujansivu kertoo.
Laadukkaasta junioritoiminnasta tunnetun Hongan nuorta suomalaisosastoa vahvistavat yhdysvaltalaiset Jasmine Byrd (173/28) ja Shanel Harrison (182/23).
Edelliskautena Honka otti seuran palkintokaappiin yllätyspronssin. Tulevaksi kaudeksi tavoitteeksi on laitettu maltillisemmin pudotuspelit. Nuori joukkue tulee kuitenkin aiheuttamaan päänvaivaa vastustajille.
– Minusta tuntuu, että tulemme olemaan aika ärhäköitä hyvällä tavalla. Me olemme aika pieniä, mutta todennäköisesti todella nopeita, Forssan Alusta siirtynyt Henna Koponen analysoi.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.