Pyrintö aloitti finaalit jatkoaikavoitolla

29.4.2010 Korisliigan loppuottelusarja alkoi torstaina Tampereella jännitysottelulla, jossa kotijoukkue Pyrintö päihitti jatkoajalla Torpan Pojat 96-89 (83-83, 39-41) -tuloksella. ToPo ei ole onnistunut voittamaan Pyrintöä tällä kaudella kertaakaan. Seuraavaksi ToPo pääsee yrittämään tuohon sarjaan muutosta toisessa finaaliottelussa sunnuntaina Helsingissä.

Damon Williamsin johtama Pyrintö vei avausfinaalin huikean jännitysnäytelmän ja jatkoajan jälkeen Hanno Möttölän tähdittämän ToPon nenän edestä.

Tamperelaisten lennokas Chris Hester nousi 30 pisteellään finaaliavauksen korikuninkaaksi.

Huikea finaalifiilis siirtyy seuraavaksi Helsinkiin, jossa ToPo isännöi Pyrintöä sunnuntaina (2.5.). Kuvat: Tytti Nuoramo.

Pyrintö hallitsi ensimmäistä finaalia toiselle neljännekselle, kunnes sille tuli synkkä neliminuuttinen, jonka aikana ToPo käänsi 30-23 -kotijohdon 30-36 -vieraseduksi.

Pyrintö pääsi taas peliin kolmannella jaksolla, jonka lopulla syntyi seuraavan kerran ratkaisun makua. ToPo johti jakson lopulla 64-65, mutta Pyrintö nykäisi seuraavan jakson alkuun 11-0 -jakson, joka vei sen 75-65 -johtoon.

Sen jälkeen oli ToPon vuoro viedä neliminuuttinen 12-0 ja vieraat nousivat taas edelle.

Neljännen jakson lopulla Jesse Niemi heitti kolmosella Pyrinnön 81-80 -johtoon, mutta 19 sekuntia ennen jakson loppua Obie Trotter kuittasi toisessa päässä kolmosella ja vei ToPon 81-83 -johtoon.

Pyrinnön Chris Hester tasoitti pelin kymmenen sekuntia ennen jakson loppua. ToPo sai viimeisessä hyökkäyksessään useammankin heiton aikaan, mutta ei koria ja ratkaisu siirtyi jatkoajalle. Sitä Pyrintö johti koko ajan ja näin runkosarjavoittaja piti kotietunsa.

– Olemme valmistautuneet kovaan ottelusarjaan, joka ratkeaa pienillä marginaaleilla. Lähtökohtamme on se, että ToPo ei hae täältä voittoa, painotti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

- Löysimme lopussa ratkaisevat heittopaikat. Vaihtopenkkimme kunnostautui erityisesti, sieltä ei huonoja miehiä tullut kentälle, Poikola kehui.

Chris Hester nousi Pyrinnön korikunkuksi 30 pisteellä. Damon Williams teki 26 pistettä, mutta sai Timo Heinosen puristuksessa aikaan kolmannen jakson jälkeen vain kaksi vapaaheittopistettä. Kenneth Lowe keräsi 15 pinnaa.

ToPon tehokkain oli Obie Trotter 25 pisteellä. Hanno Möttölä haki heittoaan (heitot 7/19) ja teki 19 pistettä. Corey Smith pussitti 15 pistettä.

- Meiltä vietiin lopussa harmittavasti pallot käsistä ja Pyrintö pääsi tekemään ratkaisukorit. Meillä oli kyllä neljännen jakson lopussa mahdollisuudet ratkaista peli. Onneksi tämä sarja ratkeaa kuitenkin vasta kolmella voitolla, huomautti ToPon valmentaja Tomi Kaminen.

Sunnuntaina toinen finaali käynnistyy Töölön Kisahallissa klo 16.

Lue myös seuraavat

Lisätiedot: Ottelutilastot

 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

Näytä lisää vastaavia