12.8.2013 Äänekosken Huiman ja Säynätsalon Riennon divarijoukkueiden kantaviin voimiin viime vuosina kuulunut laituri Sami Mäntymaa, 25, tekee syksyllä viimein debyyttinsä pääsarjakentillä. 193-senttinen Mäntymaa on Korisliigaa pelaavan Uudenkaupungin Korihaiden seitsemäs sopimuspelaaja kaudelle 2013/14.
Mäntymaa tykitti viime kaudella kasvattajaseuransa Äänekosken Huiman edustusjoukkueelle miesten Divari A:ssa 13,0 pistettä ja 4,6 levypalloa ottelua kohden. Mäntymaa olikin Divari A:n viidenneksi paras kotimainen pistemies.
Mäntymaa on divarikentillä jo kokenut konkari, sillä hän on edustanut Huimaa toiseksi korkeimmalla sarjatasolla peräti seitsemän kauden ajan. Lisäksi Mäntymaa piipahti kaudella 2011/12 Säynätsalon Riennossa.
– Nyt kun sain keväällä opiskelut päätökseen, haluan panostaa täysillä koripalloon. Sain kyselyjä monesta seurasta, mutta kotimainen ja ammattimainen valmennus sekä perinteikäs koripalloseura käänsivät vaakakupin Korihaiden suuntaan, kertoo Mäntymaa Korihaiden tiedotteessa.
– Sami tuo meille syvyyttä ison pään rotaatioon ja hyvänä heittäjänä vaihtoehtoja hyökkäyspeliin, luonnehtii Korihaiden toiminnanjohtaja Ville Vuorinen.
Mäntymaan lisäksi Korihailla on sopimukset tulevasta kaudesta Mikko Jalosen, Sami Ikävalkon, Niko Malisen, Pyry Rainamaan, Jalmari Salaterän ja Tero Inton kanssa. Joukkuetta valmentaa Ari Mikkola.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.