26.6.2022 11:28 Aatu Kivimäki siirtyi viime kaudella Saksan ProA:ssa pelaavan Tigers Tübingenin joukkueeseen. Kivimäki otti heti isoa roolia Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentamassa joukkueessa ja sopeutui hyvin Saksan pelikentille.
Aatu Kivimäki pelasi ensimmäisen vuotensa ulkomailla. (Kuva: Ville Vuorinen)
Kevään 2021 yksi Salon Vilppaan mestaruuden avaintekijöistä lähti täksi kaudeksi kokeilemaan siipiään ulkomaan kentille ja huomasi niiden kantavan hyvin. Tigersille kausi oli myös menestys. Varovaisen toiveikkain odotuksin kauteen lähtenyt nuori joukkue oli ProA:n suurin yllättäjä voittamalla ensin runkosarjan ja raivaamalla tiensä pudotuspeleissä aina finaaliin saakka. Finaalissa Rostock Seawolves oli kuitenkin niukasti parempi.
- Kyllä kausi ihan plussan puolelle meni. Joukkueena pärjäsimme yli muiden odotusten ja omaan peliini voin myös olla ihan tyytyväinen. Tästä on ihan hyvä lähteä parantamaan kohti ensi kautta. Ainoa miinus oli, etten ollut ihan terve ja kausi jäi loukkaantumisen takia kesken. Jouduin sivuun kolmannessa pudotuspeliottelussa ja loput olin sivussa. Viimeisessä pelissä yritin vielä tulla takaisin, muttei siitä oikein tullut mitään.
Finaalipaikalla Tigers olisi kilpailullisesti ansainnut paikan ensi kaudeksi Bundesliigaan, mutta seuran taloudelliset resurssit eivät riittäneet Bundesliigaan vaadittuun kolmen miljoonan euron minimibudjettiin, joten se ei hakenut lisenssiä. Vaikka nousua ei tullutkaan, ei se jäänyt kummemmin Kivimäkeä vaivaamaan.
- Emme pysty vaikuttamaan tausta-asioihin eikä se ole meidän pelaajien tehtävä ajatella niitä. Me vain yritimme voittaa kentällä. Olisihan se ollut hienoa, jos olisimme pystyneet nousemaan, muttei siitä jäänyt sillä tavalla hampaankoloon.
Kivimäki sai suomalaisvalmentajilta runsaasti vastuuta kellottaen keskimäärin 27 minuuttia ottelua kohden. Tilastolakanalle kertyi 9,7 pisteen, 2,1 levypallon, 5,0 syötön ja 1,4 riiston keskiarvot. Lisäksi mukaan mahtui kauden aikana pari voittokoria summerin soidessa.
- Vähän oli aluksi hakemista pelitilanteiden ja tuomarilinjan suhteen, mutta siihen tottui aika nopeasti. Auttoi tosi paljon, että oli suomalaiset valmentajat.
Kivimäki teki kesken kauden jatkosopimuksen Tigersin kanssa, joten sitä myöten tulevaisuus on turvattu myös ensi kautta ajatellen. Samalla hän saa rauhassa pistää itsensä kuntoon loukkaantumisen jäljiltä.
- Kyllä se auttaa paljon. Etenkin, kun kausi loppui loukkaantumiseen. Nyt seura tietää tilanteen ja voin laittaa itseni kuntoon rauhassa. Helpottaa, kun on jatkumoa ja pääsee taas tuttuun paikkaan.
Aatu Kivimäen tilastot ProA:ssa
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.
Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.
Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.