21.6.2022 11:18 Lappeenrantalaisseura on solminut sopimukset tulevasta kaudesta takapelaaja Raziyah Farringtonin sekä korin läheisyydessä viihtyvän Terri Battlen kanssa.
Lappeenrannan Catz täydentää edustusjoukkuettaan kahdella amerikkalaispelaajalla. Raziyah Farringtonilla on jo kokemusta Saksasta ja Norjasta. Jälkimmäisessä hän iski kovia tehoja illasta toiseen ollen koko sarjan kovin pisteiden tekijä 23 pisteen ottelukeskiarvolla,
poimien lisäksi 8 levypalloa ja jakaen 4 syöttöä per peli.
- Raziyah on pelannut ammattilaisena jo kaksi kautta ja tuo kaivattua kokemusta nuoreen joukkueeseemme. Hän on nopea ja taitava pallonkäsittelijä, joka pystyy skoraamaaan monin eri tavoin. Hän on myös hyvä puolustaja, levypallopelaaja ja kova tekemään töitä, joten kaiken kaikkiaan pidän häntä hyvänä lisäyksenä joukkueeseemme, Catzin päävalmentaja Petri Joukainen avaa seuran tiedotteessa.
Pitkän pään pelaajaksi tuleva Terri Battle on Joukaisellekin tuntemattomampi, sillä hän ei ole pelannut ammattilaiskentillä vielä otteluakaan. Mahdollisuudet menestymiseen ovat valmentajan mukaan kuitenkin olemassa.
- Terri on on isokokoinen (188cm), mutta siitä huolimatta liike on hyvää ja hän juoksee kenttää hyvin. Hän on kova napsimaan levypalloja, ei pelkää laittaa itseään likoon ja on valmis tekemään mitä tarvitaan että joukkue voittaa. Toivottavasti Terri on meidän tämän kauden jokerikorttimme.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.
Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.
BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.