Lassi Nikkarinen Seagullsin takakentälle 2+1-mallisella sopimuksella

23.4.2021 09:12 Kuluneella kaudella pronssia voittanut Helsinki Seagulls on kiinnittänyt takakentälleen kaksi edellistä kautta BC Nokiaa edustaneen Lassi Nikkarisen, 24.

Päättynyt kausi oli Lassi Nikkarisen läpimurtokausi Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

187-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti on pelannut Korisliigaa kaksi edellistä kautta BC Nokiassa, jossa hän päättyneellä viimeisteli 10,7 pistettä, 3,1 leyvpalloa ja 4,8 koriin johtanutta syöttöä ottelua kohden. Ennen siirtymistään Nokialle Nikkarinen pelasi kaksi kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Montana State’n yliopistossa. 

- Mahtava fiilis päästä pelaamaan takaisin omaan kotikaupunkiin ja näin kokeneeseen joukkueeseen. Odotan innolla, että päästään tositoimiin, Nikkarinen iloitsee Segullsin tiedotteessa.

- Lassi tuo kaivattua osaamista juuri sille sektorille, jossa meillä viime kaudella oli hieman vajetta eli pallonkäsittelytaitoa takakentälle. Hän osaa käyttää monipuolisesti ball screen -tilanteita, on röyhkeä viimeistelijä ja osaa myös heittää. Lassi on erittäin koripalloälykäs pelaaja. Hän käyttää älykkyyttä ja röyhkeyttä niin hyökkäys- kuin puolustuspäässä, ollen yksi liigan parhaista pallollisen puolustajista. Olen todella mielissäni Lassin paluusta kotikaupunkiinsa ja siitä mitä hän pystyy tuomaan Gulls-ryhmään, joukkueen päävalmentaja Jussi Laakso tunnelmoi.

Nikkarinen on tuttu kasvo nuorten maajoukkueista, jossa hän on pelannut yhteensä 86 maaottelua eri ikäluokissa. Nikkarinen teki Susijengi-debyyttinsä kesällä 2020 maaottelussa Viroa vastaan. Lisäksi vyöllä on kolme haastajamaajoukkueen ottelua. 

Nikkarisen sopimus Seagullsin kanssa on malliltaan 2+1-vuotta.

Lassi Nikkarinen edustaa tulevat kaudet Seagulsia. Kuva: Helsinki Seagulls
Lassi Nikkarinen edustaa tulevat kaudet Seagulsia. Kuva: Helsinki Seagulls

Henkilöt

Asiat

 
23.9.2023 09:52 Susijengi

Henri Kantonen Liettuaan Daniel Dolencin joukkuetoveriksi

Heti MM-kisojen jälkeen sopimuksen Karhu Basketin kanssa solminut Henri Kantonen, 26, käyttää sopimuksessaan olleen ulkomaanpykälän. 198-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti ja Susijengin kaksinkertainen arvokisakävijä liittyy yksivuotisella sopimuksella Liettuan liiganousija M Basket Mazeikiaihin Daniel Dolencin joukkuetoveriksi.

22.9.2023 12:09 Korisliiga

Quan Jackson tekee paluun Kouvoihin

Viime kaudella Kouvoissa ammattilaisuransa aloittanut Quan Jackson, 25, palaa Kouvolaan ja Kouvojen riveihin.

12.9.2023 08:22 Susijengi

Roope Ahosen koripalloura päätökseen

Kahdesti Susijengiä EM-kisoissa (2013, 2015) edustanut Salon Vilppaan kasvatti Roope Ahonen, 33, on ilmoittanut lopettavansa koripallouransa. 187-senttisen Ahosen ansioluetteloon kuuluvat mm. Espanjan kakkosliigan ja Espanjan kakkoscupin mestaruudet, kahdeksan kautta Korisliigaa ja kahdeksan kautta ammattilaisena ulkomailla.

6.9.2023 09:31 Korisliiga

Buffen, Roberson ja Sherman Kobrat-paitaan

Korisliiga-kauteen valmistautuva Kobrat on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 23-vuotiaan ja 203-senttisen Kenyon "KJ" Buffenin kanssa. Joukkue solmi aiemmin sopimukset Anthony Robersonin ja Taz Shermanin kanssa.

5.9.2023 08:35 Korisliiga

Ivan Ivanovic täydentää Korihaiden valmennuksen

Uudenkaupungin Korihaiden Korisliiga-joukkueen valmennukseen, päävalmentaja Darko Mihajlovicin avuksi, liittyy pitkän pelaajauran pelannut 42-vuotias serbialaismontenegrolainen Ivan Ivanovic.

4.9.2023 13:13 Korisliiga

Both Gach viimeistelee BC Nokian ulkomaalaisrivistön

BC Nokian Korisliiga-joukkue ja yhdysvaltalainen Both Gach, 24, ovat solmineet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. 198-senttinen Gach pelasi viime kaudella Kosovon pääsarjassa.

3.9.2023 04:33 Susijengi

Henri Kantonen jatkaa Karhu Basketissa

Susijengin MM-kisajoukkueeseen kuulunut ToPo Juniorien kasvatti Henri Kantonen, 198 cm ja 26 vuotta, jatkaa uraansa Karhu Basketissa. Viime kaudella Karhun Korisliigan hopealle ja FIBA Europe Cupin neljän parhaan joukkoon johdattaneen Kantosen ja Karhun sopimuksessa on ulkomaanpykälä, joka on voimassa tammikuuhun asti.

28.8.2023 14:16 Korisliiga

Kamau Stokes Kouvojen takakentälle

27-vuotiaalla Stokesilla on useamman vuoden kokemus eurooppalaisista pääsarjoista.

28.8.2023 12:32 Korisliiga

Jalen Jackson palaa Korihaihin

Uudenkaupungin Korihaiden Korisliiga-joukkueen ulkomaalaisnelikon täydentää tuttu nimi. Yhdysvaltalainen 29-vuotias laituri Jalen Jackson pukee tulevalla kaudella Korihaiden paidan ylleen kolmannen kerran urallaan.

28.8.2023 10:20 Korisliiga

Malik Ellison Kauhajoelle

Kauhajoki on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen 198-senttisen Ellisonin kanssa.

25.8.2023 13:40 Korisliiga

Fiifi Aidoo palaa Suomeen ja liittyy BC Nokian riveihin

BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen Harold ”Fiifi” Aidoon, 27, kanssa. Susijengissä kahdeksan ottelun verran esiintynyt, edelliset kaksi kautta ulkomailla pelanneen, Aidoon ja Näätien sopimus on mallia 1+1, jossa toisessa vuodessa on molemminpuolinen optio.

25.8.2023 09:00 Korisliiga

Korisliigat jatkuvat Ruudussa - Koripalloliitto ja Nelonen Media jatkosopimukseen

Korisliiga ja naisten Korisliiga näkyy alkavalla kaudella Ruutu-palvelussa. Vuonna 2020 käynnistynyt yhteistyö jatkuu monivuotisella jatkosopimuksella.

22.8.2023 12:46 Korisliiga

Nike Sibande aloittaa ammattilaisuransa Kataja Basketissa

Joensuulaisen Kataja Basketin tuorein pelaajakiinnitys on 193-senttinen yhdysvaltalainen Nike Sibande.

21.8.2023 12:00 Korisliiga

Wesley Person Jr. Korihaiden pelipaitaan

Korihaiden kolmas ulkomaalaisvahvistus on yhdysvaltalainen 28-vuotias takamies Wesley Person Jr. 191-senttinen Person Jr. aloittaa Uudessakaupungissa viidennen ammattilaiskautensa ja hän saapuu Suomeen Unkarin pääsarjasta.

21.8.2023 10:00 Yhteistyökumppanit

Millpoint Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman syövereissä vaikuttavan Millpointin kanssa. Millpoint tulee avuksi kehittämään Koripalloliiton virallista verkkokauppaa.

18.8.2023 10:00 Korisliiga

Amanze Egekeze jatkaa Kataja Basketissa

SM-pronssijoukkuetta Kataja Basketia viime kauden edustanut yhdysvaltalais-nigerialainen Amanze Egekeze nähdään Korisliigassa myös tulevalla kaudella.

17.8.2023 10:53 Korisliiga

Korisliiga-seurat ja Koripalloliitto myynnin ja markkinoinnin kehityspäivässä

Korisliigojen myynnin ja markkinoinnin kehityspäivä keräsi 12 seuraa Korisliigasta ja naisten Korisliigasta keskustelemaan ja sparraamaan toistensa kanssa. Päivän aikana kuultiin neljää esiintyjää myynnin ja markkinoinnin huipulta.

17.8.2023 09:12 Korisliiga

Kokenut Shavon Coleman Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt sopimuksen 31-vuotiaan yhdysvaltalaisen laitapelaajan Shavon Colemanin kanssa.

16.8.2023 10:03 Korisliiga

Devin Thomas sisäpelaajaksi Kataja Basketiin

Joensuulainen Kataja Basket on sopinut alkavasta kaudesta 29-vuotiaan amerikkalaisen Devin Thomasin kanssa. Wake Forestin yliopiston joukkueessa vuosina 2012-16 vakuuttavasti esiintyneellä 206-senttisellä korinaluspelaajalla on takanaan seitsemän ammattilaiskautta.

16.8.2023 09:57 Korisliiga

Kyle Lofton Kouvojen takakentälle

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen takamiehen Kyle Loftonin kanssa. Lofton on pelannut viimeiset viisi kautta yliopistokoripalloa ja aloittaa näin ammattilaisuransa Kouvolasta.

Näytä lisää vastaavia