Möttölä vahvistaa Italian hopeajoukkuetta

15.8.2003 Koripalloilija Hanno Möttölä, 26, jatkaa uraansa Italian liigan hopeajoukkueessa Skipper Bolognassa. Möttölä on tehnyt seuran kanssa yhden vuoden sopimuksen. Skipper Bologna pelaa Italian liigan ohella kovatasoista Euroliigaa.

Skipper Bologna putosi viime keväänä niukasti korierolla Euroliigan neljän parhaan lopputurnauksesta.

- Skipper on Euroopan parhaimmistoa ja on entisestään vahvistunut kesän aikana. Olen onnellinen, että vielä tässä vaiheessa kesää minulla oli mahdollisuus liittyä näin tasokkaaseen joukkueeseen, Möttölä sanoo.

Joukkue hankki heinäkuussa Euroliigan viime kauden parhaan korintekijän ja New York Knicksin varaaman Milos Vujanicin. Laituri Carlos Delfino varattiin kesäkuussa NBA:han 25:ntenä (Detroit Pistons). Skipper Bolognaa edustavat tulevalla kaudella myös Italian maajoukkueen takamiehet Gianluca Basile ja Gianmarco Pozzecco.

Möttölä tavoitteli kesällä paikkaa NBA-liigasta, jossa hän pelasi kaksi kautta vuosina 2000-2002. Hän vietti kolme kuukautta Yhdysvalloissa, jossa harjoitteli Miami Heatin kanssa ja pelasi kesäliigan Miamin sekä San Antonio Spursin kanssa.

- Pelit alkoivat loppua kohden sujumaan, mutta talven loukkaantumisesta johtunut pitkä pelaamattomuus näkyi otteissani. Tärkeintä on, että annoin NBA:han paluulle kaikkeni. Ainakaan se ei jää harmittamaan.

Möttölä pelasi viime syksyn Espanjassa Tau Vitoriassa. Hän jätti seuran joulukuussa ja hoivasi kevään ajan kuntoon nilkkaansa.

- Nyt keskityn täysillä eurooppalaiseen koripalloiluun ja jatkan siitä, mihin viime syksynä jäin. En pohdi NBA:ta sen enempää. Jos se joskus tulee ajankohtaiseksi, niin katsotaan sitten.

- Tulevan kauden tavoitteena on menestyä Skipperin kanssa Italian ja Euroopan kentillä. Ja seuraavana syksynä haluan olla muiden mukana johtamassa Suomen maajoukkuetta EM-kilpailuihin.

Viime kaudella Möttölä näki, että eurooppalainen koripalloilu perustuu vauhtiin ja joukkuepeliin. Hän uskoo sopeutuneensa tyyliin Taussa.

- Eurooppalainen koripalloilu vaatii myös isoilta pelaajilta liikkuvuutta. Minulla on loukkaantumisen jälkeen kova työ saada liikkuvuuteni takaisin ja saavuttaa taas potentiaalini.

Taussa Möttölä sai erityisen paljon vastuuta Euroliigassa, jossa hän teki keskiarvokseen 15,1 pistettä. Möttölä valittiin Euroliigan ensimmäisen viikon pelaajaksi, kun hän nakutti Tel Avivia vastaan 31 pistettä.

- Viime syksynä olin parhaimmillani tärkeissä otteluissa. Skipperin riveissä tiukkoja otteluita on tiedossa paljon lisää.

Skipper Bologna –faktat

 • Seuran virallinen nimi on Fortitudo Pallacanestro Bologna, ja se on perustettu vuonna 1932.
 • Sponsorinimi Skipperin taustalla on Zuegg-niminen yritys, joka on erikoistunut Skipper-tuotesarjallaan hedelmistä valmistettaviin jalosteisiin (mm. mehut, virvoitusjuomat, marmeladit).
 • Seura on selviytynyt Italian liigassa kolmena viime kautena finaaleihin, tuloksena aina hopeamitalit. Italian mestaruuden Skipper Bologna voitti vuonna 2000 ja cup-mestaruuden 1998.
 • Pelikaudella 2002-03 Skipper Bologna selviytyi Euroliigassa 16 parhaan joukkoon ja putosi liigan lopputurnauksesta Final Fourista korierolla.
 • Pelikauden 2003-04 joukkueeseensa Skipper Bologna on kiinnittänyt Hanno Möttölän lisäksi seuraavat pelaajat: Gianluca Basile (190 cm, takamies, ITA), Marco Belinelli (196 cm, takamies/laituri, ITA), Carlos Delfino (198 cm, laituri, ARG), Robert Fultz (188 cm, takamies, ITA), Erazem Lorbek (210 cm, laituri/sentteri, SLO), Stefano Mancinelli (202 cm, laituri, ITA), Gianmarco Pozzecco (180 cm, takamies, ITA), Matiaz Smodis (205 cm, laituri, SLO), Patricio Prato (193 cm, takamies, ARG), Thomas Van den Spiegel (214 cm, sentteri, BEL), Milos Vujanic (190 cm, takamies, YUG). Nimekkäin pelureista on Milos Vujanic, joka viime kaudella Partizan Belgradin riveissä voitti Euroliigan korikuninkuuden 25,7 pisteen keskiarvollaan. Vujanic oli voittamassa myös Jugoslavialle MM-kultaa vuonna 2002.
 • Joukkuetta valmentaa kroatialainen Jasmin Repesa.

Euroliiga-faktat

 • Euroliiga on kansainvälisestä koripalloliitosta FIBA:sta irtautunut ammattilaisliiga, jossa pelaa tulevalla kaudella 24 joukkuetta.
 • Euroliigassa kahdeksan joukkueen alkulohkoja on kolme. Joukkueet pelaavat alkulohkoissaan kaksinkertaisen sarjan (14 ottelua/joukkue). Lohkojen viisi parasta ja paras lohkokuutonen selviytyvät jatkoon. Jatkoonpääsijät sijoitetaan neljään jatkosarjalohkoon, joissa pelataan kaksinkertainen sarja (6 ottelua/joukkue). Lohkovoittajat selviytyvät neljän joukkueen lopputurnaukseen, Final Fouriin.
 • Skipper Bolognan alkulohkoon B on arvottu Israelin mestari Tel Aviv Maccabi, Kreikan mestari Panathinaikos, Liettuan mestari Zalgiris Kaunas, Slovenian mestari Krka Novo Mesto, Venäjän mestari Moskovan TsSKA, Espanjan pronssimitalisti Unicaja Malaga sekä Skipperin paikallisvastus Virtus Bologna Italiasta.
 • Euroliigan runkosarja käynnistyy 5.11.2003 ja päättyy 19.2.2004. Final Four pelataan 29.4.-1.5.2004 Tel Avivissa, Israelissa.

Italian liiga –faktat

 • Italian liigassa pelaa tulevalla kaudella 18 joukkuetta. Runkosarjassa pelataan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen kahdeksan parasta selviytyy pudotuspeleihin.
 • Sarja käynnistyy 5.10.2003, runkosarja päättyy 9.5.2004 ja mestari on selvillä viimeistään 15.6.2004.
 • Liigassa pelaa Hanno Möttölän lisäksi toinenkin suomalainen: Scavolini Pesaron Teemu Rannikko. Rannikon ja Möttölän kohtaamista saadaan odottaa vielä vähän aikaa, sillä Rannikko kävi 13.8. polven eturistileikkauksessa ja toipunee pelikuntoon kuudessa kuukaudessa.
 • Italian hallitseva mestari on Benetton Treviso, joka voitti finaaleissa Skipper Bolognan 3-1. 


Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/

Henkilöt

 
23.12.2018 23:13 Susijengi

Susijengin pelaajat hyvässä heitossa

Peräti viisi pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin loppuviikon peleissä Euroopan korisparketeilla. Ilonaiheisiin kuului myös Jukka Toijalan ensimmäinen voitto Sopotin peräsimessä.

23.12.2018 11:48 Susiladies

Anniina Äijäsen joukkue voittoputkessa joulun viettoon

Naisten kansainväliset korissarjat vetäytyivät joulutauolle lauantain jälkeen. Anniina Äijäsen Sedis Basquet liihottaa viiden ottelun voittoputkessa ja Vilma Kesäsen KR pitää jaettua kärkisijaa Islannin liigassa.

20.12.2018 09:56 Susijengi

Koponen ja Salin voittojen takuumiehinä eurokentillä

Petteri Koponen pääsi keskiviikkoiltana juhlimaan Bayern Münchenin kolmatta peräkkäistä voittoa Euroliigassa ja EuroCupissa Sasu Salin ja Malaga päättivät alkulohkon tyylikkäästi voittoon.

19.12.2018 22:07 FIBA Europe Cup

Kataja Basket ei onnistunut nujertamaan voittamatonta Bakken Bearsia

Tanskalaisjoukkue on voittanut nyt kauden kaikki kahdeksan otteluaan FIBA Europe Cupissa.

19.12.2018 14:36 Haastattelu

Tulokaskauttaan NCAA:ssa pelaava Lotta-Maj Lahtinen: ”Itsevarmuus on avain”

HBA:n peliasu vaihtui kesän aikana Georgia Techin paitaan, kun Lotta-Maj Lahtinen lähti Atlantaan tavoittelemaan unelmaansa ja keräämään kokemusta kansainvälisiltä koripallokentiltä. Nyt 19-vuotiaalla Lahtisella on takanaan kymmenen ottelua Yhdysvaltojen arvostetuimmassa yliopistosarjassa NCAA:ssa.

19.12.2018 14:07 Susijengi

Carl Lindbom pelaa vahvaa kautta Puolassa

Carl Lindbom, 27, otti uuden askeleen urallaan tällä kaudella, kun hän siirtyi Puolan pääsarjassa pelaavan Rosa Radomin joukkueeseen. Lindbom nappasi nopeasti ison roolin joukkueessa ja on pelannut vahvaa kautta.

19.12.2018 09:47 FIBA Europe Cup

Voittamaton Bakken Bears saapuu keskiviikkona Joensuuhun – "Vielä ei ole löytynyt pysäyttäjää"

Katajalla on edessään tärkeä kotiavaus FIBA Europe Cupin jatkolohkossa.

17.12.2018 08:06 Susijengi

Koponen loisti Bayern Münchenin voitossa – Salin juhli Barcelonan kaatoa

Petteri Koponen oli avainroolissa, kun Bayern München jatkoi puhtaalla pelillä Saksan Bundesliigassa. Sasu Salinin ja Malagan vahva kausi Espanjan liigassa sai jatkoa komealla voitolla kärkijoukkue Barcelonasta.

15.12.2018 09:00 Susijengi

Antti Kanervo tykitti uskomattomat 40 pistettä

Antti Kanervo oli täysin pitelemätön, kun hän upotti käsittämättömät 40 pistettä Islannin liigan ottelussa. Euroliigassa Petteri Koposen Bayern München otti makean päänahan kaataessaan viime kauden Final Four -joukkue Zalgirisin kotonaan.

12.12.2018 23:10 Susijengi

Erik Murphy ja Shawn Huff johdattivat Frankfurtin voittoon EuroCupissa

Erik Murphy ja Shawn Huff olivat isossa roolissa, kun Frankfurt Skyliners otti voiton EuroCupissa. Murphy oli ottelun paras pistemies ja Huff sinetöi Frankfurtin voiton viime hetkillä.

12.12.2018 19:18 FIBA Europe Cup

Avtodor Saratov oli tyly isäntä – Kataja Basket avasi FIBA Europe Cupin jatkolohkon vierastappiolla

Venäläisjoukkue iski tulostaululle murskaavat lukemat 98–57.

12.12.2018 11:01 FIBA Europe Cup

Kataja avaa tänään Fiba Europe Cupin jatkolohkonsa Venäjällä

Kataja metsästää pudotuspelipaikkaa yhdessä Avtodor Saratovin, Bakken Bearsin ja ZZ Leidenin kanssa.

10.12.2018 08:24 NCAA

Kalin, Korpinen ja Menna energisinä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen yliopistosarjassa naisten NCAA:ssa nähtiin viikonloppuna pirteitä suomalaissuorituksia, kun Tuuli Menna ja Marika Korpinen takoivat kaksinumeroiset lukemat ja Marianne Kalinin vahva levypallotyöskentely kiritti Hofstran voittoon.

9.12.2018 23:33 Susijengi

Lindbom ja Kanervo käsi kuumana – Koposelle ja Wilsonille tuplavoitot

Carl Lindbomin ja Antti Kanervon sihti oli kunnossa, kun molemmat pussittivat 21 pistettä johdattaessaan joukkueensa voittoihin. Petteri Koponen sekä Jamar Wilson pääsivät juhlimaan kahta voittoa viikon peleissä.

9.12.2018 22:43 Susiladies

Pounds ja Kesänen joukkueidensa pistetykkejä

Anissa Pounds ja Vilma Kesänen olivat joukkueensa parhaita pistenaisia viikonlopun otteluissa ja Saksassa Heta Äijäsen sekä Anni Mäkitalon Donau-Ries eteni Saksan cupissa jatkoon.

8.12.2018 13:15 Susijengi

Alex Murphy ei jatka Unkarissa

Alex Murphy ja Szolnoki Olaj ovat yhteisymmärryksessä purkaneet keskinäisen sopimuksensa.

3.12.2018 09:53 NCAA

Vaalavirta ennätyspisteisiin naisten NCAA:ssa

Yksi viikonlopun suomalaisonnistujista naisten NCAA-parketeilla oli San Franciscon Kia Vaalavirta, joka tahkosi kauden piste-ennätyksensä. Vakuuttavia suorituksia nähtiin myös 12 pisteen illan viettäneeltä Sara Rokkaselta sekä kauden korkeimpaan pistesaldoonsa yltäneeltä Tuuli Mennalta.

3.12.2018 09:37 Susiladies

Sofia Pelander palasi kentille tehokkaasti

Alaraajavamman takia muutamia viikkoja huilannut Sofia Pelander teki paluun pelikentille viikonloppuna Ruotsin liigassa. Saksan Bundesliigassa Helmi Tulonen pääsi juhlimaan viikolla kahta voittoa.

27.11.2018 13:36 Susijengi

Jukka Toijala Trefl Sopotin päävalmentajaksi

Viimeisenä kahtena keväänä CSM Steaua Bukarestin Romanian liigan finaaleihin käskyttänyt Susijengi-apuvalmentaja Jukka Toijala, 46, siirtyy Puolaan. Toijala komentaa loppukaudenkestävällä sopimuksella takavuosien menestyjäjoukkue Trefl Sopotia, jolla on takanaan vaikea alkukausi.

26.11.2018 16:02 Susijengi

Erik Murphy jatkaa Frankfurtissa kauden loppuun

Erinomaisen syksyn Saksan Bundesliigassa ja Eurocupissa pelannut Susijengin ison pään luottomies Erik Murphy, 28, jatkaa Fraport Skylinersissä pelikauden 2018-19 loppuun asti. Skyliners uutisoi maanantaina Murphyn lunastaneen sopimuksen kolmen kuukauden koeajan jälkeen.

Näytä lisää vastaavia