20.9.2018 20:45 Romaniaan matkaa lauantaksi lähes 50 kauhajokelaiskannattajaa.
Viime kauden Suomen mestaruuden takuumies Rene Rougeau oli tehokas myös Mestarien liigassa. Kuva: Ville Vuorinen
Kauhajoen liikuntahallin katsomot olivat pullollaan oranssipaitaisia kannattajia, kun Karhu Basket avasi seurahistoriansa kansainväliset kilpailut komealla voitolla romanialaisesta CSM Oradeasta 87–84 (45–36).
Mestarien liigan ensimmäisen karsintakierroksen avausosan koriero olisi voinut olla paljon suurempikin, niin hyvin kotijoukkue esiintyi Romanian hallitsevaa mestaria vastaan. Kolmen pisteen etumatka ei vielä takaa mitään.
– Totta kai, mielelläni olisin ottanut suuremmankin edun toiseen osaotteluun. Toinen osaottelu on varmasti kova haaste vieraskentällä. Silti täytyy sanoa, että hämmästyttävän hyvin joukkue pelasi ajankohtaan nähden. Koko joukkue yllätti positiivisesti, Karhu Basketin päävalmentaja Jussi Laakso huokaisi tyytyväisenä.
Avausjakson hahmo löytyi vierasjoukkueen paidasta, kun tarkkakätinen Kris Richard tulitti peräti 11 pistettä. Toiselle jaksolle edettiin kuitenkin tasatilanteessa (22–22) kotijoukkueen pelaajien täytettyä tasaisesti pistesarakkeitaan.
Toisella jaksolla Karhu Basket ärjyi romanialaisvieraansa heti alkuun yhdeksän pisteen takamatkalle. Kotijohto pysyi aina puoliajalle asti kymmenen pistettä mieheen ensimmäisellä puoliajalla tehneiden Durrell Summersin ja Michael Moserin johdolla, 45–36.
– Tiesimme, että heillä on erittäin hyvä joukkue ja etenkin paljon laadukkaita heittäjiä. Saimme valmistautumisessa apuja Jukka Toijalalta, joka valmensi viime kaudella Romaniassa useamman kerran Oradeaa vastaan. Tiesimme vähän ennakkoon, mitä haluamme vastustajalta ottaa pois, Laakso kiitteli Toijalaa.
CSM Oradean päävalmentaja Christian Achimin ei ollut silminnähden tyytyväinen joukkueensa avauspuoliskon esitykseen. Toiselle puoliajalle parketille astelikin sisuuntunut romanialaisjoukkue. Ennen viimeistä neljännestä CSM Oradea hiipi jo pisteen päähän kauhajokelaisista, 62–61.
Viimeinen neljännes Kauhajoella jatkui tasaisena. Karhu Basket onnistui pitämään hienoisen etulyöntiaseman toiseen osaotteluun etenkin Rene Rougeaun vahvojen otteiden ansiosta. Karhu Basket voitti historiansa ensimmäisen kansainvälisen karsintaottelun 87–84. Suomen mestaruuteen edelliskaudella oranssipaidat johtanut Rougeau tehoili lopulta 19 pistettä ja kuusi levypalloa.
Kauhajoen paras pistemies oli väkivahva Moser 20 pisteellään. Takamiestaituri Bojan Sarcevic puolestaan antoi ottelussa peräti 12 koriin johtanutta syöttöä.
Vierasjoukkueen tehokkain oli avausjaksolla pisteitä tarkasti takonut Richard, joka kasasi lopulta yhteensä 20 pistettä. Myös kaudella 2012–13 Kauhajoella Korisliigaa pelannut takamies Giordan Watson ylsi kelpo pistesaldoon, 14.
Watson oli ottelun jälkeen varovaisen tyytyväinen, vaikka tappioasemasta joukkue kotiotteluunsa lähteekin.
– Osasin odottaa Kauhajoelta tällaista esitystä. He ovat hyvin yhteen pelaava ja erittäin urheilullinen joukkue. Uskon kuitenkin, että kotiottelussa meillä on hyvät mahdollisuudet edetä jatkoon, eroa on kuitenkin vain kolme pistettä, Watson mietti.
Karhu Basketin päävalmentaja Laakso oli tyytyväinen seuransa kansainväliseen debyyttiin.
– Tosi ylpeä olen meidän pelaajista. He esittivät kentällä ainakin osittain jo sellaisia asioita, joita halutaan nähdä Korisliiga-kaudellakin. Tämä on erittäin hyvää valmistautumista tulevaan kauteen.
Laakso nosti esiin joukkueestaan vielä viime kaudella 1A-divisioonaa pelanneen kaksikon.
– Uskon, että Mikael Laihonen ja Eero Innamaa olivat ensimmäiset pelaajat, jotka eivät ole koskaan vielä pelanneet Korisliigassa, mutta nyt pelasivat jo hyvin Mestarien liigaa, Laakso hehkutti.
Ratkaisevaan osaotteluun Romaniaan on lähdössä peräti lähes 50 kauhajokelaiskannattajaa.
– Se on niin upea juttu, ettei mitään järkeä. Täytyy muistaa, että Kauhajoella ei ollut yhtää romanialaisfania ja Oradea on kuitenkin aika paljon isompi kaupunki kuin Kauhajoki, Laakso heitti.
Karhu Basket lähtee kohti lauantaista kamppailua jo klo 3.30.
– Tehdään asioita niin hyvin kuin tällä aikataululla voi tehdä. Oradeassa pitää olla valmis, sillä luvassa on infernaalinen tunnelma, nuorten maajoukkueiden kanssa Oradean noin 3000 katsojan hallissa useaan kertaan vieraillut Laakso tiesi.
Mestarien liigan otteluiden uutisia ja tilastoja täältä: http://www.championsleague.basketball/
Tällä viikolla VeikkausTV:llä nähdään muun muassa Espanjan liigan suomalaiskohtaaminen, kolme Chicago Bullsin NBA-ottelua sekä Kataja Basketin kohtalonottelu FIBA Europe Cupin jatkolohkossa.
Koriksen ystävät voivat viettää pakkaspäiviä viihtyisästi vastaanottimien äärellä, kun VeikkausTV välittää suomalaisten otteita kansainvälisiltä kentiltä peräti 12 ottelun verran tällä viikolla.
Kauhajoen ensimmäiset kansainväliset ottelut olivat silti menestys: neljä voittoa, kaksi tappiota.
Kauhajokelaisjoukkueella on lähes mahdoton tehtävä torstaina Ranskassa, eroa kertyi peräti 37 pistettä.
Bulgarian mestari Levski Lukoil ei päässyt missään vaiheessa kunnon iskuetäisyydelle Kauhajoella.
Perjantaina kotijoukkue on Kauhajoella ennakkosuosikki jatkoon Mestarien liigan karsinnan kolmannelle kierrokselle.
Karhu Basketin kansainväliset ottelut jatkuvat jo tiistaina Bulgariassa.
Mestarien liigassa saatiin jatkolohkovaihe päätökseen ja kahdeksan parasta joukkuetta ovat selvillä. Suomalaisista pudotuspeleissä nähdään Sasu Salin, Alexander Madsen ja Tuomas Iisalo. Topias Palmi oli taas iskussa Romaniassa heittäen 28 pistettä.
Tuomas Iisalon valmentama Bonn varmisti Mestarien liigan jatkolohkon voiton. Alexander Madsenin AEK sen sijaan varmisti paikan puolivälierissä.
Teneriffa jatkaa Mestarien liigan voiton puolustamista, kun se sinetöi paikan puolivälieriin. Saman tempun teki Tuomas Iisalon valmentama Bonn. He saattavat saada seuraa vielä Alexander Madsenin AEK:sta, joka otti ison voiton.
Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa ja Tuomas Iisalon Bonn ottivat tukevat otteet jatkopaikoista. Edon Maxhunin 28 pisteen iltapuhde ja Topias Palmin 22 pistettä eivät sen sijaan riittäneet voittoihin FIBA Europe Cupissa.
Susijengin pelaajat olivat vahvassa iskussa viikon peleissä Mestarien liigassa, FIBA Europe Cupissa ja kansallisissa sarjoissa. Topias Palmi ja Remu Raitanen rikkoivat 20 pisteen rajapyykin ja muutkin tositoimissa olleet pääsivät kymmenen paremmalle puolelle.
Mestarien liigassa saatiin 16 parhaan joukkueen kesken pelattava jatkolohkovaihe käyntiin ja FIBA Europe Cupissa Edon Maxhuni piti Merlins Crailsheimin kiinni jatkopaikassa, kun taas Craiovan jatkohaaveet menivät Topias Palmin vahvasta pelistä huolimatta.
Alexander Madsenin edustama AEK selvitti tiensä Mestarien liigan 16 parhaan jatkolohkovaiheeseen peitottuaan turkkilaisen Bursan toistamiseen. Ilon aiheisiin kuului myös Ilari Seppälän paluu pelikentille.
Edon Maxhuni aloitti vuotensa väkevästi, kun hän siivitti Merlins Crailsheimin takaisin voittojen tielle Saksan Bundesliigassa. Alexander Madsenin AEK otti tärkeän voiton Mestarien liigassa.
Alexander Madsenin edustama AEK Ateena nousi jatkoon Mestarien liigan lohkovaiheesta. Sasu Salinin Teneriffa sen sijaan varmisti lohkovoiton.
Edon Maxhuni otti Merlins Crailsheimin reppuselkäänsä ja kantoi joukkueen voittoon entistä seuraansa Heroes Den Boschia vastaan FIBA Europe Cupin jatkolohkovaiheen avausottelussa. Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa varmisti lohkovoiton.
Mestarien liigassa Tuomas Iisalon Bonn varmisti lohkovoiton voitettuaan omassa ottelussaan Pinar Karsiyakan ja Alexander Madsenin AEK voitti omassa ottelussaan Reggio Emilian. Samalla AEK piti jatkohaaveensa elossa.
FIBA Europe Cupissa saatiin alkulohkovaiheet päätökseen ja suomalaispelaajista Shawn Hopkinsin, Topias Palmin ja Edon Maxhunin kamppailut jatkuvat jatkopeleissä. Mestarien liigassa Sasu Salinin Teneriffa on lähellä lohkovoittoa.
Edon Maxhuni pääsi makselemaan Topias Palmille ja Shawn Hopkinsille kalavelkoja, kun Merlins Crailsheim haki tärkeän voiton Craiovasta FIBA Europe Cupissa. Myös Mestarien liigassa nähtiin suomalaisten kohtaaminen.