Finaalipaikat katkolla Lappeenrannalle ja Pussihukille

10.4.2005 Runkosarjan voittanut Lappeenrannan NMKY sekä Pussihukat Vantaalta ovat voiton päässä Sparliigan finaaleista. LrNMKY kukisti Joensuun Katajan sunnuntaina pelatussa kolmannessa välierässä 88-83. PuHu puolestaan rutisti ohi Porvoon Tarmosta lukemin 81-70. LrNMKY ja PuHu johtavat ottelusarjoja voitoin 2-1.

Lappeenranta turvautui kotiyleisönsä edessä jälleen tämän hetken kuumimpaan valttiinsa: kolmen pisteen heittoihin. Neljännen jakson alussa Chanan Colman upotti kaksi kolmosta ja Joshua Steinthal yhden. Kyseisten korien siivittämänä LrNMKY pääsi irtiottoon vieraistaan.

Vaikka Kataja lopussa vielä tulikin kertaalleen Jyri Lehtosen johdolla mukaan otteluun, piti lappeenrantalaisten johto.  

Kotijoukkue hyödynsi hyvin laajaa hyökkäysarsenaaliaan. Ratkaisevaa oli Matthew Williamsin piristyneet otteet. Amerikkalaislaituri Kataja-puolustusta 25 pisteen edestä. Andre Foreman pussitti 19 ja Pasi Riihelä 17 pistettä. Lappeenrannan 28 kolmosyrityksestä sisään meni 13, kun Kataja sai ottelussa aikaiseksi neljä onnistunutta kolmosta.  

Puolustuspäässä LrNMKY onnistui toisella puoliskolla eliminoimaan Stephen Richin korinaluspelin. Jussi Kumpulaisen ja Pasi Riihelän paimentamana Rich hiipui kuvioista ja pysyttäytyi kauempana korista.  

Katajan kantavat voimat olivat Lehtonen ja Sami Laaksonen. Molemmat hyökkäsivät aggressiivisesti ja pääsivät paljon vapaaheittoviivalle. Lehtonen teki 20 pistettä. Llewellyn Smalley ylsi pisteen parempaan saldoon, mutta otti loppupuolella huonoja heitonvalintoja.  

Pallosta LrNMKY piti jälleen hyvää huolta. Joukkue menetti pelivälineen ottelussa vain kahdeksan kertaa, kun Katajalle menetyksiä kirjattiin 14.  

Hickeyn vuoro loistaa 

Vantaalla Myyrmäen Urheilutalolle pakkautunut ennätysyleisö 915 katsojaa näki loppunumeroita (81-70) jännittävämmän taiston.  

PuHu johti lähes koko ottelun ajan. Suurimmillaan eroa sen eduksi oli 16 pistettä (46-30) juuri ennen puoliaikaa.  

Kolmannella jaksolla Tarmo kuitenkin sai paikkapuolustuksellaan vantaalaisten hyökkäyspelin tolaltaan ja nousi 13 pisteen takaa-ajoasemasta (57-44) seitsemässä minuuttissa 61-59-johtoon.  

Ottelun ratkaisu tuli tasatilanteessa 64-64 reilut neljä minuuttia ennen loppua, kun Tarmon Clifton Jones sai virhetilinsä täyteen. PuHu iski ja vei kolmiminuuttisen 15-2.  

Lauantain toisessa välierässä Jones onnistui kaitsemaan Pussihukkien kolossin Philip Hickeyn pimentoon. Sunnuntaina roolit olivat täysin päinvastaiset. 210-senttinen Hickey oli kentän paras tehden 24 pistettä ja poimien 12 levypalloa. Jones jäi kolmeen pisteeseen.  

Hickeyn ohella ”hukkamiehistöstä” loistivat 19 pistettä nakuttanut Kimi Klingberg sekä puolustuspäässä hyvän iltapuhteen Daryl Greenen vartijana tehnyt Timo Heinonen. Puolustustehtäviensä ohella Heinonen nosteli kymmenen pistettä.  

Petri Virtanen ja Mark Sweet olivat Tarmon parhaat. Virtanen vastasi pelinjohdosta ja teki 18 pistettä. Kovalla taisteluhengellä pelannut Sweet kokosi tehot 16/9.  

Neljännet välierät pelataan keskiviikkona (13.4.) Joensuussa ja Porvoossa. Molemmat ottelut käynnistyvät klo 18:30.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

Näytä lisää vastaavia