8.10.2020 17:00 Kouvoilla on käytössään potentiaalinen kokoonpano pullollaan nuorta verta. Päävalmentaja Tuomas Oja toivoo viime kauteen nähden lähinnä tasaisempaa onnistumista.

Tuleva kausi on Tuomas Ojalle toinen päävalmentajana Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
– Hyvä.
Näin ytimekkäästi kuuluu päävalmentaja Tuomas Ojan vastaus, kun häneltä kysytään, minkälainen kokoonpano Kouvoilla on alkavaa kautta varten koossa.
– Kokoonpanomme on aavistuksen laajempi kuin viime vuonna, ja se mahdollistaa pelityylin puolesta vähän aiempaa enemmän. Meillä on jokaiselle pelipaikalle useampi kova tekijä, ja se on aina hieno tilanne.
Hän on pohjimmiltaan tyytyväinen siihen, kuinka alkuvalmistelut ovat sujuneet karanteeneista ja muista hankaloittavista tekijöistä huolimatta, ja harjoituksia on saatu alle ennen ensimmäisiä pelejä jo kiitettävästi.

Osa valmentajista tapaa kertoa kauden alussa joukkueenjohdon asettamista tavoitteista ja siitä, kuinka niihin vastataan. Kouvojen filosofia aiheen kohdalla puolestaan on harvinaisen itsevarma ja selkeä.
– Joukkueenjohto ei aseta meille tavoitteita, vaan me asetamme ne ihan itse, Oja toteaa.
Vielä on liian aikaista keskustella myöskään joukkueen sisäisten tavoitteiden saavuttamisesta, sillä niitä asetetaan sitä mukaa, kun työ lähtee käyntiin. Strategian puolesta Oja aikoo alkavalla kaudella luottaa pohjimmiltaan samaan pelikirjaan, jonka varassa hän on Kouvoja viime kaudellakin valmentanut, mutta pieniä muutoksia erityisesti puolustuspäähän on luvassa.
– Katsotaan, miten se lähtee rullaamaan, mutta ainakin näin ennakkoon minulla on siihen ihan vakaa luotto, hän kertoo.
Kouvot tunnetaan tasokkaana kasvattajaseurana, ja edustusjoukkueen kokoonpanossa on nytkin vaikuttava liuta nuoria kotimaisia nousijoita. Muiden muassa vasta hieman yli parikymppiset takamies Severi Kaukiainen ja laitahyökkääjät Teemu Knihtinen ja Vili Nyman ovat ehtineet pelata Korisliigassa jo useita vuosia ja ottavat varmasti taas uusia kehitysaskeleita. Mutta remmistä löytyy vielä nuorempiakin nimiä, joiden potentiaali on tullut valmennusjohdolle selväksi.
– Seuraavat nimet, jotka eivät vielä ole suurelle yleisölle niin tuttuja, mutta jotka ovat siihen tietoisuuteen varmasti tulossa, ovat Henri Permanto ja Oscar Storgård, päävalmentaja Oja kertoo.
Permanto ja Storgård ovat kumpikin 19-vuotiaita takamiehiä, jotka ovat aiemmin tehneet vakuuttavaa jälkeä Kouvojen divarijoukkueen puolella. He tuovat uutta syvyyttä Kouvojen rotaatioon, jossa Oja näki selkeää potentiaalia jo ennestään.
– Aina niinä hetkinä, kun viime kaudella pystyimme viiden pelaajan voimin toteuttamaan harjoiteltuja asioita hyökkäyspäässä, se näytti hyvältä. Nyt täytyy tuoda peliin sellaista tasaisuutta, jolla niitä hetkiä saadaan aikaan viime kautta enemmän.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.