4.5.2004 Päättyneellä kaudella miesten Suomen Cupin voiton sekä SM-pronssia valloittanut KTP Basket piti tiistaina Kotkassa tiedotustilaisuuden, jossa joukkue valoitti ensi kauden suunnitelmiaan. KTP:llä on koossa Eero Saarisen vetämän valmennusryhmän lisäksi kuusi sopimuspelaajaa.
KTP:n päävalmentaja Eero Saarisen sekä apuvalmentaja Sauli Lankin vuosi sitten tekemät jatkosopimukset kattavat myös ensi kauden. Huoltaja Pekka Kettunen ja lääkäri Pekka Hakkarainen jatkavat niinikään joukkueessa.
Pelaajistosta sopimukseen kaudesta 2004-05 ovat päässeet runkopelaajat Pasi Heinonen, Markus Myllylä, Jussi Saarela ja Jari Vekkilä. Myös nuoret takamiehet Joni Harjula ja Sauli Silvonen jatkavat. Roope Mäkelä kertoo jatkosuunnitelmistaan toukokuun aikana. Hänen yhtenä vaihtoehtona on menestyksekkään peliuran lopettaminen. Jari Syrjäsen tilanne on myös avoin. Jani Jernvall ei jatka KTP:n SM-miehistössä.
Jatkosopimuksen tehneistä pelaajista erityisesti Pasi Heinonen pelasi hienon kauden. Hän teki SM-runkosarjassa keskimäärin 13,6 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi Heinonen nousi sarjan puolustusaateliin. Heinonen tuli valituksi miesten maajoukkueen kesäharjoitteluryhmään. Markus Myllylän tehot runkosarjassa olivat 9,4 pistettä ja 5,5 levypalloa. Jari Vekkilä pussitti puolestaan 9,0 pistettä. Jussi Saarela toimi erityisesti pudotuspeleissä joukkueen sytyttäjänä tuomalla tarvittua energiaa vaihtopenkiltä.
KTP:n aikeissa on solmia sopimukset kahden amerikkalaispelaajan kanssa. Kenny Younger olisi mieluisa vahvistus myös ensi kaudella ja sopimustarjous miehelle on jo toimitettu.
Kesäharjoittelun KTP Basket käynnistää 24. toukokuuta.Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.