6.9.2003 SM-Koriksessa viime kaudella neljänneksi sijoittunut KTP-Basket on tehnyt sopimuksen amerikkalaispelaaja Kenny Youngerin kanssa. Younger on ennestään tuttu suomalaisille Kouvoista, jonka riveissä mies pelasi kausilla 2001-02 ja 2002-03.
203-senttinen ja 25-vuotias Younger saapui viime kaudella Kouvoihin joulutauolla. Kevätkaudella hän ennätti pelata SM-runkosarjassa 21 ottelua, joissa ottelukohtaisiksi tehoiksi syntyi 21,9 pistettä, 10,3 levypalloa, 2,62 syöttöä ja 1,90 riistoa.
Kotkalaisella KTP-Basketilla on nyt koossa kymmenen sopimuspelaajaa. Tulevalla kaudella joukkueessa nähdään Youngerin lisäksi Joni Harjula, Pasi Heinonen, Jani Jernvall, Markus Myllylä, Roope Mäkelä, Jussi Saarela, Sauli Silvonen, Jari Syrjänen ja Jari Vekkilä. Joukkueen valmentajana jatkaa Eero Saarinen, SM-Koriksen vuoden valmentaja vuosilta 1998 ja 2002.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.