Myia McCurdy Alun uusi amerikkalaisvahvistus

7.9.2010 Naisten SM-sarjaa pelaava Forssan Alku on värvännyt riveihinsä toisen amerikkalaispelaajan. Aiemmin kiinnitetyn Judy Wrightin lisäksi Alkuun saapuu 185-senttinen, 22-vuotias laitahyökkääjä Myia McCurdy.

McCurdy on pelannut viimeiset neljä vuotta USA:n yliopistoliiga NCAA:ssa Rutgersin yliopistossa. Viimeisellä yliopistokaudellaan McCurdy nakutteli 34 ottelussa 4,3 pistettä sekä 4,5 levypalloa ottelua kohden ja esiintyi joukkueensa avausviisikossa 22 kertaa.

- Olen parhaimmillani fyysisessä pelissä. Pelaan mieluiten laidassa, mutta pystyn pelaamaan muillakin paikoilla. Teen kaikkea mitä valmentaja käskee, kuvailee McCurdy.

McCurdy sekä pelinrakentaja Judy Wright saapuivat Forssaan maanantaina.

- Kumpikin tuntuu olevan hyvässä kunnossa ja pelitaitojakin löytyy, Alun päävalmentaja Veikko Tanni arvioi.

 
15.4.2026 13:59 Naisten Korisliiga

Erotuomarit valittu Naisten Korisliigan finaaleihin

Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

2.4.2026 09:50 Naisten Korisliiga

Viime vuosien menestysjoukkueet PeKa ja ToPo vastakkain – HBA ja BC Nokia ratkaisevat toisen finaalipaikan kohtalon

Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

1.4.2026 10:58 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan välierien otteluohjelma vahvistettu

Naisten Korisliigan välierät käynnistyvät torstaina 2. huhtikuuta, kun molemmat välieräsarjat käynnistyvät.

Näytä lisää vastaavia