8.5.2006 Viime koripallokauden komeasti SM-hopeamitalit kaulassaan päättäneet Huiman naiset saavat tulevaksi kaudeksi kaksi kovaa vahvistusta. Paluun Huiman peliasuun tekevät kolmen vuoden takaiseen Suomen mestarijoukkueeseen kuuluneet Sari Puranen ja Minna Myllylä.
Huima solmi molempien pelaajien kanssa ensi kautta koskevat sopimukset. 29-vuotias Puranen ja neljä vuotta vanhempi Myllylä tuovat Huimaan paitsi valtavasti tärkeää kokemusta, myös tasokasta osaamista.
Kaksi viimeistä kautta kaksikko pelasi Forssan Alun riveissä. Päättyneessä SM-runkosarjassa molemmat pelasivat keskimäärin yli 30 minuuttia ja nakuttivat kovat tilastot.
Myllylä oli sarjan tarkin vapaa- ja kolmen pisteen heitoissa ja kuudenneksi paras pisteidentekijä. Monipuolinen Puranen puolestaan löytyy tilastojen kärkipäästä viidessä eri kategoriassa.
Huiman koripallon markkinointipäällikön Jarmo Väisäsen mukaan tilanne sopimusrintamalla on hyvä. Jatkosta ovat jo sopineet Mervi Nurmi (valm.), Kenya Robinson, Noora Kotisaari, Vilma Kesänen, Suvi Karvonen ja Elli Hämäläinen.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.