Pyrintö menossa Korisliigan pudotuspeleihin

17.3.2008 Tampereen Pyrintö on menossa ensi kertaa kuuteen vuoteen pudotuspeleihin, joihin jatkaa Korisliigan kahdeksan parasta joukkuetta. Pyrintö otti maanantaina Korisliigan ainoassa pelissä kotivoiton Kauhajoen Karhusta pistein 86-75 (45-30).

Karhu puolestaan jatkaa sarjan hännillä Team Componentan kanssa kamppailua jumbosijaa ja suoraa putoamista vastaan. Kamppailu ratkeaa vasta runkosarjan päätöskierroksella lauantaina joukkueiden keskinäisessä kohtaamisessa Kauhajoella.

Sekä korin alta että kauempaa tehokkaasti ratkonut Pyrintö karkasi toisella neljänneksellä jo 20 pisteen johtoon, jonka Karhu onnistui puolittamaan kolmannen jakson lopulla. Tuon tiukemmin ei vierasjoukkue pystynyt kotivoittoa uhkaamaan.

Neljä edellistä peliään hävinneestä Pyrinnöstä Antero Lehto heitti kauden piste-ennätyksekseen 25 pistettä, Damon Williams 20 ja M.C. Mazique sekä Damion Dantzler 15 pistettä mieheen.

- Voitto teki tähän vaiheeseen meille hyvää. Vastustaja ei tullut kovin aggressiivisesti kimppuun, joten saimme pelata aika rauhallisesti. Pelimme ei ollut kovin kaunista, mutta vain voitot lasketaan, totesi Pyrinnön valmentaja Jarmo Laitinen.

Darryl Hudson teki Karhulle 25 pistettä, Heikki Saaristo sarjan piste-ennätyksensä 20 ja Olli Ahvenniemi 15.

Karhu pelasi vain kahdella ulkomaalaispelaajalla, kun Pyrinnöstä alkuvuodesta vuokrattu Eric Washington ei saanut pelata seurojen keskinäisen sopimuksen vuoksi. Lisäksi Mario Porter, Toni Raiski ja Juho Teppo olivat sairaslistalla.

(STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia