Dejworek ja Ahonen jatkavat liiganousija Vilppaassa

11.5.2009 Toisella valmentajakaudellaan Salon Vilppaan takaisin Korisliigaan luotsannut Philip Dejworek jatkaa odotetusti seuran päävalmentajana myös tulevalla liigakaudella. Viikonloppuna varmistui myös, että seuran oma kasvatti Roope Ahonen pukee viikinkipaidan ylleen kaudella 2009/2010. Vilppaalla on Ahosen sopimuksen jälkeen koossa kuusi kotimaista pelaajasopimusta.

Avauskaudellaan valmentajana Dejworek luotsasi Vilppaan I divisioonassa seitsemännelle sijalle, mutta päättynyt kausi oli saksalaisvalmentajalle todellinen tuhkimotarina. Vilpas koki runkosarjan aikana viisi tappiota ja selviytyi pudotuspeleihin kakkospaikalta. Lapuan Korikobrat kaatui voitoin 2-0, mutta runkosarjan voittaja Kauhajoki oli divisioonafinaaleissa parempi otteluvoitoin 3-2. Riemukas nousu takaisin Korisliigaan varmistui liigakarsinnassa Karkkilaa vastaan voitoin 2-1.

- Minulla olisi ollut mahdollisuus jatkaa valmentajauraa myös Saksassa ja Virossa, mutta päätös Saloon jäämisestä oli lopulta varsin helppo. Ympäristö on tuttu ja seura hyvin hoidettu, kertoo Dejworek.

- On hienoa, että Saloon on palannut innokas korisbuumi. Koripallosta kohistaan joka puolella. Nyt on vaan koottava ryhmä, jolla ei jäädä pelaamaan jäännössijoista, toteaa koti-Saksaan lomailemaan lähtevä Dejworek.

Vilppaan ja Dejworekin välinen sopimus on yksivuotinen, mutta jatkoa tullaan tarkastelemaan jo keväällä.

Roope Ahonen jatkaa Salossa

Kesken kauden ToPosta takaisin Salon Vilppaaseen palannut Roope Ahonen jää ensi kaudeksi kasvattajaseuraansa.

Vilppaan sarjanousun kannalta Ahosen paluu oli ratkaiseva. 18-vuotias, 187-senttinen Ahonen pelasi kevätkauden liki 33 minuutin ottelukeskiarvolla. Pisteitä Ahonen heitti 16,0 ottelua kohden, ja meriitiksi voidaan nostaa myös erinomainen tarkkuus kolmen pisteen kaaren takaa. Ahonen oli I divisioonan toiseksi tarkis kolmen pisteen heittäjä 46,1 % tarkkuudellaan.

- Olen erittäin tyytyväinen päätökseeni palata Vilppaaseen viime jouluna. Peliaikaa tuli paljon, ja kadoksissa ollut itseluottamus palasi tutussa ympäristössä takaisin. Nyt tehdään kesä töitä koriksen eteen, jotta ollaan valmiimpia tulevaan liigakauteen. Hieno asia päästä liigaan oman kasvattajaseuran paidassa, kauden aikana lukion päättävä Ahonen kertoo.

Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen kuuluvan Ahosen myötä Vilppaalla on koossa kuusi pelaajasopimusta. Viime vuonna vähintään kaksivuotisen sopimuksen tehneitä pelaajia ovat Tuomas Tenkanen, Lauri Tiainen, Jussi Savolainen, Sami Himberg sekä Pekka Lammi. Myös loukkaantumisten vuoksi koko kauden syrjässä ollut Janne Koskimies on ilmoittanut halustaan jatkaa Vilppaan paidassa.

Viime kauden sarjanousijasta ainoastaan Juhan Mikone on jäämässä varmuudella sivuun. Vilpas neuvottelee tällä hetkellä neljän mahdollisen uuden pelaajan kanssa.

- Marssijärjistys on se, että ensiksi hankitaan kotimainen runko kasaan. Sen jälkeen siirrytään amerikkalaisosastolle. Lähdemme kauteen kolmella jenkillä ja mielenkiintoisia vaihtoehtoja on jo tullut esille, kertoo Dejworek.

 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Greg Gibsonin ja Kataja Basketin tiet eroavat

Joensuulaisjoukkuetta kaksi edelliskautta valmentanut amerikkalainen Greg Gibson suuntaa seuraavaksi ulkomaille.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

Tomi Kaminen KTP-Basketin päävalmentajaksi

Tomi Kaminen, 48, on KTP-Basketin uusi päävalmentaja. Seura kertoi 1+1 -vuotisesta sopimuksesta torstaina.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Näytä lisää vastaavia