Miesten Divari B käyntiin tänään – Avausottelussa Tapiolan Honka vastaan Westside

3.10.2019 14:31 Miesten I divisioona B pyörähtää käyntiin tänään klo 18.30, kun sarjan avausottelussa kohtaavat Tapiolan Honka ja Westside.

Hongan uusi takamies Peetu Drockila edusti Kobria Korisliigassa kaudella 2018-19. Kuva: Ville Vuorinen.

Miesten I divisioona B:n kausi 2019-20 starttaa tänään torstaina avausottelulla Tapiolan Honka-Westside ja loput kymmenen joukkuetta pääsevät tositoimiin sunnuntaina. Uusina joukkueina sarjassa nähdään tamperelainen Pyrintö Akatemia B sekä Itä-Suomen tulokas Namika Lappeenranta. 

Tapiolan Honka tähtää korkealle

Tapiolan Honka murtautui viime vuonna Divari B:hen ryminällä ja nappasi heti ensimmäisellä kaudellaan runkosarjan kärkipaikan. Kevään finaaleissa mestarijoukkue Raidersille taipunut Honka lähtee uuteen kauteen tutulla rungolla ja muutaman uuden tulokkaan kera.

Hongan riveissä nähdään muun muassa kokenut korinalusvääntäjä Jouko Järvinen, viime kauden pisteykkönen Topi Halme sekä 17-vuotias laiturilupaus Sebastian Lindberg. Joukkueen uusia kiinnostavia tulokkaita ovat Rekolan Urheilijoiden kasvatit Peetu Drockila ja Toni Lemmetyinen sekä ranskalaisvahvistus Nicolas Mayer. Hongan valmentajana jatkaa Aapo Heinonen.

Westside-joukkueelle debyytti miesten sarjaan

Espoo Basket Teamin ja Leppävaaran Pyrinnön Westside-yhteistyö laajenee menestyksekkään ensimmäisen vuoden jälkeen myös aikuisten sarjatasolle, kun Westside tekee debyyttinsä miesten Divari B:ssä.

Pääasiassa yhteistyöseurojen junioreista koostuvassa joukkueessa kokemusta edustavat työmyyrät Antti Heiskanen ja Julius Pehkonen sekä takamies Sami Marouf, joka nakutti viime kaudella EBT:n joukkueessa keskimäärin 15,5 pistettä peliä kohden. Miesten joukkueen päävalmentajana toimii Westside-juniorijoukkueidenkin valmennuksesta vastaava Nigel Moore. 

Mikko Larkas PuHu Junioreiden peräsimeen

Yhden kiinnostavimmista muutoksista divariin tarjoilee jumbosijalle edelliset kaksi kauttaan päättänyt PuHu Juniorit. Joukkue starttaa alkavaan syksyyn uusin eväin, kun päävalmentajan toimeen tarttuu Seagullsin ja Susijengin valmennuksesta tuttu kovan luokan ammattilainen Mikko Larkas. PuHu Junioreiden joukkue toimii vahvassa yhteistyössä seuran U19-joukkueen kanssa.

Joukkueen kokeneimpia pelimiehiä ovat jo viime kaudella PuHun paidassa palloa pussittaneet 194-senttinen savonlinnalaiskasvatti Mahmoud Mohamed, 189-senttinen Sykki-kasvatti Mikko Visakko ja 193-senttinen oman seuran kasvatti Iiro Kerminen. 

Susijengistäkin tuttu Mikko Larkas ottaa valmennusvastuun Puhu Junioreiden peräsimessä. Kuva: Ville Vuorinen. 

PeU-Basket luottaa omiinsa sekä amerikkalaisvahvistukseen

Keväällä välieriin asti yltänyt PeU-Basket nojaa kokoonpanossaan pääosin paikalliseen osaamiseen. Pelaajarunko koostuu pitkälti Salon Vilppaan ja Perniön Urheilijoiden kasvateista ja tutut pelaajat, kuten laituri Sami Himberg ja sentteri Juhana Melkkilä, jatkavat vastuunkantamista.

Kotimaista kokoonpanoa vahvistaa 196-senttinen amerikkalaislaituri Trenton Thompson. Sentterin tontilla painiva Jussi Savolainen toimii myös joukkueen valmentajan roolissa. 

Uutta virtaa Hyvinkään Pontevalle 

Hyvinkään Ponteva on uusinut kesän aikana valmennustiimiään ja alkavalla kaudella joukkueen peräsimessä käskyttää Besim Maxhuni apunaan Janne Hartikainen.

Myös kentältä löytyy uusia kasvoja, kun Pontevan paidan pukevat ylleen Munkkiniemen Kisapojista HyPoon siirtynyt kaksimetrinen nuorukainen 16-vuotias Albatrit Syla, Hyvinkäälle paluun tekevä 19-vuotias takamies Bashkim Grepi sekä Porvoon Tarmosta HyPoon loikannut 21-vuotias laituri Leandre Uyulu. Konkariosastoa joukkueessa edustavat seuran omat kasvatit Toni Honka ja Pekka Puustinen. 

Ura Basketissa nuoria lupauksia

Jukka Valpolan luotsaamassa Ura Basketin haastajajoukkueessa katseet kiinnittyvät seuran nuoriin lupauksiin. 17-vuotiaiden SM-sarjassa hurjalla 32,3 pisteen keskiarvolla palloa pussittanut Lauri Hänninen sekä keskimäärin 22,9 pistettä ottelua kohden heittänyt Edvard Gullichsen saavat joukkueessa arvokasta kokemusta aikuisten sarjatasolta.

Joukkueessa jatkavat vakuuttavia otteita esittäneet laituri Joona Airenne, takamies Roope Kyyhkynen sekä sentterit Joona Forsström ja Teemu Ritanotko. 

Ura Basketin Lauri Hänninen on ollut kovassa iskussa nuorten SM-sarjassa. Kuva: Vesa Koivunen. 

Pyrintö Akatemia B vahvistaa tamperelaisseuran asemaa

Pitkäjänteisen työn tuloksena perinteikäs tamperelaisseura Pyrintö on onnistunut valtaamaan joukkueillaan jokaisen valtakunnallisen sarjatason. Viimeisimmän valtauksen teki Pyrintö Akatemia B noustessaan villillä kortilla pelaamaan miesten I divisioona B:tä.

Joukkue koostuu täysin seuran omista 01-03-syntyneistä junioripelaajista ja valmentajana toimii Artem Khvorost. Joukkueen nuorimmainen, 205-senttinen korinaluslupaus Gezim Bajrami on kerännyt tuoretta kokemusta U16-maajoukkueessa ja laituri Valtteri Taussi sekä takamies Jesper Koskinen ovat myös edustaneet Suomea nuorten maajoukkuepaidassa. 

Jyväskylän Weikkojen rosteriin lisää pituutta

Jyväskylän Weikkojen kokoonpanossa näkyy totuttuun tapaan yhteistyö Divari A:ta pelaavan Jyväskylä Basketball Academyn ja junioriseura HoNsUn kanssa. Näin ollen JBA:n Ville Virtaharju, Karo Puittinen, Veeti Amegbedzi sekä joukkueen uusin tulokas 211-senttinen Aleksi Liukko vahvistavat alkavalla kaudella myös JyWen rivistöjä.

Kokeneinta kaartia Toni Nymanin käskyttämässä joukkueessa edustavat Säynätsalon Riennon kasvatit Jani Parkkinen ja Kosti Naukkarinen.

Äänekosken Huimalle uusia eväitä valmennuksesta

Alempaan keskikastiin viime kaudella sijoittunut Äänekosken Huima saa valmennukseensa uutta virtaa, kun päävalmentajan saappaisiin astuu roimasti valmennuskokemusta omaava Tommi Koskinen.

Joukkueen kapteeni Otto Jämsen sekä sentteri Kasperi Häkkinen jatkavat kasvattajaseurassaan ja lupaavaa nuorta kaartia joukkueessa edustavat 02-syntyneet Veeti Jämsen, Kalle Koivunen ja Kasperi Kiiski. Huiman korinaluspelaaminen saa vahvistusta Pohjois-Amerikasta, kun 206-senttinen Trenton Clayton liittyy joukkueen vahvuuteen. 

Raholan Pyrkivään Korisliiga-kokemusta

Runkosarjan viidenneksi sijoittuneen Raholan Pyrkivän uusin hankinta on 29-vuotias naapuriseura Pyrinnön kasvatti Jesse Niemi, jolla on tilillään lukuisia Korisliiga-otteluita sekä Pyrinnön että Katajan paidassa. Joukkueessa jatkavat aiemmilta kausilta tutut ukrainalaistakamies Artem Schhepkin, kaksimetrinen luottolaituri Ilkka Keski-Saari sekä 14,7 pisteen ja 8,4 levypallon keskiarvoilla viime vuonna tehoillut Lauri Tiainen.

Nuorta sukupolvea joukkueessa edustavat seuran omat juniorit Eino Kandelin ja Ville Koivisto sekä BC Nokian kasvatti Antti Ahonen. Valmennuksesta vastaa Juho Jaakkola.  

Viisi kautta Joensuun Katajan paidassa pelannut Jesse Niemi tekee Raholan Pyrkivän paidassa paluun Tampereen koripallokentille. Kuva: Ville Vuorinen. 

Karkkilalla lupaavia kiinnityksiä

Viime kauden runkosarjakutonen Karkkila luottaa pelaajakaartissaan pääasiassa omiin kasvatteihin ja tuttuihin nimiin. Viime kauden kovista pelureista kaksimetrinen sentteri Juha Anttila ja 186-senttinen takamies Arttu Lecklin jatkavat Karkkilan paidassa.

Uusina pelimiehinä joukkueessa taitojaan näyttävät Munkkinimen Kisapojista Karkkilaan siirtynyt Tom Niiranen sekä 177-senttinen jenkkitakamies Caleb Richey, jonka on määrä vahvistaa joukkuetta erityisesti nopeudellaan. Valmentajana jatkaa Kimmo Tolvanen. 

Nousijajoukkue Namika Lappeenranta lähtee haastamaan

Namika Lappeenranta on toinen uusista tulokkaista miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla. Namikan riveistä Jussi Moilanen, Santeri Mäntynen ja Anttoni Tapio olivat avainasemassa kevään nousukarsinnoissa nostamassa joukkuetta korkeammalle sarjatasolle ja he kantavat joukkueessa vastuuta myös alkavalla kaudella.

Kokemusta joukkueeseen tuovat 211-senttinen sentterijätti Lasse Aavamäki sekä 183-senttinen amerikkalaistakamies Aubrey Conerly, joka toimii myös valmennustiimissä yhdessä päävalmentaja Jukka Reposen kanssa. 

Lisätietoja: Miesten I divisioona B:n otteluohjelma

 
14.12.2023 12:11 Seura tiedottaa

Pekka Salminen PuHun miesten päävalmentajaksi

Vahvan Pussihukkataustan omaava valmentaja Pekka Salminen palaa kasvattajaseuraansa ja aloittaa PuHun miesten edustusjoukkueen päävalmentajana 18.12.2023. Markus Makkonen ja Kalle Salonen jatkavat myös joukkueen valmennuksessa. Aiemmin päävalmentajan tehtävää hoitanut Mikko Larkas siirtyi marraskuussa Ranskan liigaa pelaavan SIG Strasbourgin valmennukseen.

11.12.2023 12:00 Korisliiga

Seagulls ja Lahti Basketball käynnistävät hurjan korisviikon – pääsarjoissa 34 ottelun viikko

Alkanut viikko tarjoaa korisfaneille hienon kattauksen, kun korisliigoissa ja divisioonissa pelataan yhteensä 34 ottelua. Viikon aikana pelataan vähintään yksi ottelu joka päivä Ruudussa tai Koristv:ssä.

5.10.2023 09:54 Miesten I divisioona B

Miesten I divisioona B käynnistyy torstaina – sarjan kaikki ottelut katsottavissa Koristv.fi:ssä

Sarjan mestari on selvillä viimeistään huhtikuun 19. päivä. Sarjassa on mukana 15 joukkuetta, jotka on jaettu kahteen lohkoon. Avauspäivänä pelataan kaksi ottelua: Pyrintö Akatemia B – PeU-Basket ja KTP-Leppävaaran Pyrintö.

28.9.2023 12:00 Miesten I divisioona A

Uusi Koristv-palvelu välittää kaikki divisioonaottelut kotikatsomoihin

Tulevalla kaudella miesten I divisioona A ja B sekä naisten I divisioona näkyvät SolidSportin alustalle rakennetussa Koristv-palvelussa. Kaikki divisioonien ottelut tuotetaan automaattikameroilla.

24.8.2023 23:38 Seura tiedottaa

Tomi Moberg Hyvinkään Pontevan miesten ja U19-poikien päävalmentajaksi

Tomi Moberg aloittaa Hyvinkään Pontevan miesten edustusjoukkueen ja U19-poikien päävalmentajana.

19.8.2023 10:49 Seura tiedottaa

PuHun edustusjoukkueet palaavat Vantaan Energia Areenalle

Vantaalainen koripallo ottaa jälleen askeleen eteenpäin, kun PuHu Junioreiden miesten ja naisten edustusjoukkueet pelaavat kotiottelunsa Vantaan Energia Areenalla kaudella 2023-2024. Muutos on osa PuHu Junioreiden ja Vantaan kaupungin monivuotista yhteistyötä, ja edustusjoukkueiden otteluiden lisäksi PuHun juniorijoukkueet harjoittelevat Energia Areenalla entistä enemmän.

18.8.2023 16:00 Naisten I divisioona

Naisten Korisliigan sekä divisioonien sarjaohjelmat kaudelle 2023–2024 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisten osalta käynnistyy syys-lokakuun vaihteessa ja mestari on selvillä viimeistään 29.4. Naisten Korisliigassa pelataan yhdeksän joukkueen kolminkertainen sarja.

11.8.2023 10:57 Miesten I divisioona B

Hyvinkään Ponteva etsii miesten ja U19-poikien joukkueisiin päävalmentajaa

Miesten joukkue on aloittamassa uutta kautta 1 divisioona B:ssä ja U19-pojat valmistautuvat tavoittelemaan paikkaa SM-sarjassa. Valmentajalta edellytetään vahvaa laji- ja valmennustaustaa, erinomaisia vuorovaikutustaitoja sekä riittävää koulutusta valmennustehtäviin.

21.6.2023 09:45 Korisliiga

Koripalloliiton vuosittaiset palkinnot nyt julkaistu

Koriskauden 2022-23 parhaat on valittu. Nuorten sarjojen sekä Seurapalveluyksikön palkittavat ovat vastaanottaneet palkinnot henkilökohtaisesti seurojen tapahtumissa kevään ja kesän aikana. Löydät listan kaikista palkituista sivun alaosasta.

20.6.2023 19:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2023–24 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.

Näytä lisää vastaavia