Miesten Divari B käyntiin tänään – Avausottelussa Tapiolan Honka vastaan Westside

3.10.2019 14:31 Miesten I divisioona B pyörähtää käyntiin tänään klo 18.30, kun sarjan avausottelussa kohtaavat Tapiolan Honka ja Westside.

Hongan uusi takamies Peetu Drockila edusti Kobria Korisliigassa kaudella 2018-19. Kuva: Ville Vuorinen.

Miesten I divisioona B:n kausi 2019-20 starttaa tänään torstaina avausottelulla Tapiolan Honka-Westside ja loput kymmenen joukkuetta pääsevät tositoimiin sunnuntaina. Uusina joukkueina sarjassa nähdään tamperelainen Pyrintö Akatemia B sekä Itä-Suomen tulokas Namika Lappeenranta. 

Tapiolan Honka tähtää korkealle

Tapiolan Honka murtautui viime vuonna Divari B:hen ryminällä ja nappasi heti ensimmäisellä kaudellaan runkosarjan kärkipaikan. Kevään finaaleissa mestarijoukkue Raidersille taipunut Honka lähtee uuteen kauteen tutulla rungolla ja muutaman uuden tulokkaan kera.

Hongan riveissä nähdään muun muassa kokenut korinalusvääntäjä Jouko Järvinen, viime kauden pisteykkönen Topi Halme sekä 17-vuotias laiturilupaus Sebastian Lindberg. Joukkueen uusia kiinnostavia tulokkaita ovat Rekolan Urheilijoiden kasvatit Peetu Drockila ja Toni Lemmetyinen sekä ranskalaisvahvistus Nicolas Mayer. Hongan valmentajana jatkaa Aapo Heinonen.

Westside-joukkueelle debyytti miesten sarjaan

Espoo Basket Teamin ja Leppävaaran Pyrinnön Westside-yhteistyö laajenee menestyksekkään ensimmäisen vuoden jälkeen myös aikuisten sarjatasolle, kun Westside tekee debyyttinsä miesten Divari B:ssä.

Pääasiassa yhteistyöseurojen junioreista koostuvassa joukkueessa kokemusta edustavat työmyyrät Antti Heiskanen ja Julius Pehkonen sekä takamies Sami Marouf, joka nakutti viime kaudella EBT:n joukkueessa keskimäärin 15,5 pistettä peliä kohden. Miesten joukkueen päävalmentajana toimii Westside-juniorijoukkueidenkin valmennuksesta vastaava Nigel Moore. 

Mikko Larkas PuHu Junioreiden peräsimeen

Yhden kiinnostavimmista muutoksista divariin tarjoilee jumbosijalle edelliset kaksi kauttaan päättänyt PuHu Juniorit. Joukkue starttaa alkavaan syksyyn uusin eväin, kun päävalmentajan toimeen tarttuu Seagullsin ja Susijengin valmennuksesta tuttu kovan luokan ammattilainen Mikko Larkas. PuHu Junioreiden joukkue toimii vahvassa yhteistyössä seuran U19-joukkueen kanssa.

Joukkueen kokeneimpia pelimiehiä ovat jo viime kaudella PuHun paidassa palloa pussittaneet 194-senttinen savonlinnalaiskasvatti Mahmoud Mohamed, 189-senttinen Sykki-kasvatti Mikko Visakko ja 193-senttinen oman seuran kasvatti Iiro Kerminen. 

Susijengistäkin tuttu Mikko Larkas ottaa valmennusvastuun Puhu Junioreiden peräsimessä. Kuva: Ville Vuorinen. 

PeU-Basket luottaa omiinsa sekä amerikkalaisvahvistukseen

Keväällä välieriin asti yltänyt PeU-Basket nojaa kokoonpanossaan pääosin paikalliseen osaamiseen. Pelaajarunko koostuu pitkälti Salon Vilppaan ja Perniön Urheilijoiden kasvateista ja tutut pelaajat, kuten laituri Sami Himberg ja sentteri Juhana Melkkilä, jatkavat vastuunkantamista.

Kotimaista kokoonpanoa vahvistaa 196-senttinen amerikkalaislaituri Trenton Thompson. Sentterin tontilla painiva Jussi Savolainen toimii myös joukkueen valmentajan roolissa. 

Uutta virtaa Hyvinkään Pontevalle 

Hyvinkään Ponteva on uusinut kesän aikana valmennustiimiään ja alkavalla kaudella joukkueen peräsimessä käskyttää Besim Maxhuni apunaan Janne Hartikainen.

Myös kentältä löytyy uusia kasvoja, kun Pontevan paidan pukevat ylleen Munkkiniemen Kisapojista HyPoon siirtynyt kaksimetrinen nuorukainen 16-vuotias Albatrit Syla, Hyvinkäälle paluun tekevä 19-vuotias takamies Bashkim Grepi sekä Porvoon Tarmosta HyPoon loikannut 21-vuotias laituri Leandre Uyulu. Konkariosastoa joukkueessa edustavat seuran omat kasvatit Toni Honka ja Pekka Puustinen. 

Ura Basketissa nuoria lupauksia

Jukka Valpolan luotsaamassa Ura Basketin haastajajoukkueessa katseet kiinnittyvät seuran nuoriin lupauksiin. 17-vuotiaiden SM-sarjassa hurjalla 32,3 pisteen keskiarvolla palloa pussittanut Lauri Hänninen sekä keskimäärin 22,9 pistettä ottelua kohden heittänyt Edvard Gullichsen saavat joukkueessa arvokasta kokemusta aikuisten sarjatasolta.

Joukkueessa jatkavat vakuuttavia otteita esittäneet laituri Joona Airenne, takamies Roope Kyyhkynen sekä sentterit Joona Forsström ja Teemu Ritanotko. 

Ura Basketin Lauri Hänninen on ollut kovassa iskussa nuorten SM-sarjassa. Kuva: Vesa Koivunen. 

Pyrintö Akatemia B vahvistaa tamperelaisseuran asemaa

Pitkäjänteisen työn tuloksena perinteikäs tamperelaisseura Pyrintö on onnistunut valtaamaan joukkueillaan jokaisen valtakunnallisen sarjatason. Viimeisimmän valtauksen teki Pyrintö Akatemia B noustessaan villillä kortilla pelaamaan miesten I divisioona B:tä.

Joukkue koostuu täysin seuran omista 01-03-syntyneistä junioripelaajista ja valmentajana toimii Artem Khvorost. Joukkueen nuorimmainen, 205-senttinen korinaluslupaus Gezim Bajrami on kerännyt tuoretta kokemusta U16-maajoukkueessa ja laituri Valtteri Taussi sekä takamies Jesper Koskinen ovat myös edustaneet Suomea nuorten maajoukkuepaidassa. 

Jyväskylän Weikkojen rosteriin lisää pituutta

Jyväskylän Weikkojen kokoonpanossa näkyy totuttuun tapaan yhteistyö Divari A:ta pelaavan Jyväskylä Basketball Academyn ja junioriseura HoNsUn kanssa. Näin ollen JBA:n Ville Virtaharju, Karo Puittinen, Veeti Amegbedzi sekä joukkueen uusin tulokas 211-senttinen Aleksi Liukko vahvistavat alkavalla kaudella myös JyWen rivistöjä.

Kokeneinta kaartia Toni Nymanin käskyttämässä joukkueessa edustavat Säynätsalon Riennon kasvatit Jani Parkkinen ja Kosti Naukkarinen.

Äänekosken Huimalle uusia eväitä valmennuksesta

Alempaan keskikastiin viime kaudella sijoittunut Äänekosken Huima saa valmennukseensa uutta virtaa, kun päävalmentajan saappaisiin astuu roimasti valmennuskokemusta omaava Tommi Koskinen.

Joukkueen kapteeni Otto Jämsen sekä sentteri Kasperi Häkkinen jatkavat kasvattajaseurassaan ja lupaavaa nuorta kaartia joukkueessa edustavat 02-syntyneet Veeti Jämsen, Kalle Koivunen ja Kasperi Kiiski. Huiman korinaluspelaaminen saa vahvistusta Pohjois-Amerikasta, kun 206-senttinen Trenton Clayton liittyy joukkueen vahvuuteen. 

Raholan Pyrkivään Korisliiga-kokemusta

Runkosarjan viidenneksi sijoittuneen Raholan Pyrkivän uusin hankinta on 29-vuotias naapuriseura Pyrinnön kasvatti Jesse Niemi, jolla on tilillään lukuisia Korisliiga-otteluita sekä Pyrinnön että Katajan paidassa. Joukkueessa jatkavat aiemmilta kausilta tutut ukrainalaistakamies Artem Schhepkin, kaksimetrinen luottolaituri Ilkka Keski-Saari sekä 14,7 pisteen ja 8,4 levypallon keskiarvoilla viime vuonna tehoillut Lauri Tiainen.

Nuorta sukupolvea joukkueessa edustavat seuran omat juniorit Eino Kandelin ja Ville Koivisto sekä BC Nokian kasvatti Antti Ahonen. Valmennuksesta vastaa Juho Jaakkola.  

Viisi kautta Joensuun Katajan paidassa pelannut Jesse Niemi tekee Raholan Pyrkivän paidassa paluun Tampereen koripallokentille. Kuva: Ville Vuorinen. 

Karkkilalla lupaavia kiinnityksiä

Viime kauden runkosarjakutonen Karkkila luottaa pelaajakaartissaan pääasiassa omiin kasvatteihin ja tuttuihin nimiin. Viime kauden kovista pelureista kaksimetrinen sentteri Juha Anttila ja 186-senttinen takamies Arttu Lecklin jatkavat Karkkilan paidassa.

Uusina pelimiehinä joukkueessa taitojaan näyttävät Munkkinimen Kisapojista Karkkilaan siirtynyt Tom Niiranen sekä 177-senttinen jenkkitakamies Caleb Richey, jonka on määrä vahvistaa joukkuetta erityisesti nopeudellaan. Valmentajana jatkaa Kimmo Tolvanen. 

Nousijajoukkue Namika Lappeenranta lähtee haastamaan

Namika Lappeenranta on toinen uusista tulokkaista miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla. Namikan riveistä Jussi Moilanen, Santeri Mäntynen ja Anttoni Tapio olivat avainasemassa kevään nousukarsinnoissa nostamassa joukkuetta korkeammalle sarjatasolle ja he kantavat joukkueessa vastuuta myös alkavalla kaudella.

Kokemusta joukkueeseen tuovat 211-senttinen sentterijätti Lasse Aavamäki sekä 183-senttinen amerikkalaistakamies Aubrey Conerly, joka toimii myös valmennustiimissä yhdessä päävalmentaja Jukka Reposen kanssa. 

Lisätietoja: Miesten I divisioona B:n otteluohjelma

 
10.1.2020 17:42 Miesten I divisioona B

Miesten Divari-B etenee Tapiolan Hongan komennossa

Miesten I divisioona B on hyvässä vauhdissa ja sarjan piikkipaikkaa hallitsee pelkkiä voittoja kahminut Tapiolan Honka. Muutaman pisteen päässä kärkkyvät Raholan Pyrkivä sekä PeU-Basket.

31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

12.9.2019 08:29 Miesten I divisioona B

Korikuningas Isaac Williams jatkosopimukseen FoKoPon kanssa

195-senttinen Williams oli viime kaudella I divisioona A:n paras korintekijä.

2.9.2019 14:08 Miesten I divisioona B

Peltoniemi ja Lindberg isoihin rooleihin Hongan miesten joukkueessa

Tapiolan Hongan miesten joukkue pelaa alkavalla kaudella I-divisioona B:ssä. Joukkueen toiminnalla tähdätään vahvasti pelaajakehitykseen. Miesten divarissa erinomaiset debyyttinsä viime kaudella tehneet Alvar Peltoniemi ja Sebastian Lindberg jatkavat joukkueessa myös kaudella 2019-2020.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

8.8.2019 14:53 Miesten I divisioona B

Ville Wuorenjuuri ja Topi Halme jatkavat Hongassa

Viime kaudella toiseksi miesten I divisioona B:ssä sijoittunut Honka on solminut kaksi jatkosopimusta, kun Ville Wuorenjuuri ja Topi Halme jatkavat joukkueessa.

15.7.2019 12:42 Seura tiedottaa

Namika Lappeenranta tarjoaa pelimahdollisuuksia kaupunkiin opiskelemaan saapuville

Lappeenrantalaisseura valmistautuu tulevaan koripallokauteen miesten valtakunnallisessa 1B-divisioonassa sekä alueellisessa kakkosdivisioonassa.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

6.6.2019 08:01 Korisliiga

Koriskauden 2018-19 päätösgaala katsottavissa tänään suorana Elisa Viihteellä

Päättyneen kauden parhaat palkitaan tänään torstaina Helsingissä. Päätösgaalaa voi seurata suorana Elisa Viihteen kautta kello 18.50 alkaen.

18.4.2019 22:06 Miesten I divisioona B

Raiders Basket juhlii miesten I divisioona B:n mestaruutta

Raiders kaivoi finaalisarjan kolmannen voittonsa nujertamalla Tapiolan Hongan kotihallissaan numeroin 85-69 (35-41). Raiders vei mestaruuden otteluvoitoin 3-1.

16.4.2019 21:12 Miesten I divisioona B

Honka nousi taistelemaan Divari-B:n mestaruudesta

Tapiolan Honka ilmoittautui mukaan miesten I divisioona B:n mestaruuskamppailuun selättäessään Raiders Basketin kotonaan numeroin 86-81 (46-41). Honka kavensi voitollaan finaalisarjan tilanteeseen 1-2.

12.4.2019 22:22 Miesten I divisioona B

Raiders nousi tappioasemasta toiseen finaalivoittoon: ”Todellinen tahtovoitto”

Miesten I divisioona B:n toisessa loppuottelussa Raiders kaatoi Hongan kotiyleisönsä tuella numeroin 81-68 (36-41).

9.4.2019 21:18 Miesten I divisioona B

Raiders Basket avausvoittoon miesten Divari-B:n finaaleissa

Miesten I divisioona B:n ensimmäinen loppuottelu päättyi Raidersin voitonjuhlaan, kun joukkue haki vierasvoiton Espoosta. Kotijoukkue Honka kaatui kovan puolustuksen alla numeroin 63-80 (31-34).

2.4.2019 21:32 Miesten I divisioona B

Raiders ja Honka Divari B:n loppuotteluihin

Miesten I divisioona B:n loppuottelupari selkiintyi tiistai-iltana, kun Raiders Basket ja Tapiolan Honka jylläsivät molemmat välieränsä puhtaalla pelillä 3-0. Joukkueet kohtaavat täten Divari B:n loppuotteluissa panoksenaan nousu Divari A:han.

30.3.2019 20:36 Miesten I divisioona B

Raiders Basket kaatoi PeU-Basketin toistamiseen Divari-B:n välierissä

Miesten I divisioona B:n välieräkamppailussa Raiders nujersi PeU-Basketin numeroin 87-67 (47-27) ja siirtyi välieräparissa 2-0-johtoon.

29.3.2019 21:35 Miesten I divisioona B

Tapiolan Honka toiseen välierävoittoon miesten Divari-B:ssä

Honka kaatoi MuKin miesten I divisioona B:n toisessa välieräkohtaamisessa luvuin 62-71 (29-32).

27.3.2019 21:44 Miesten I divisioona B

Tapiolan Honka ja Raiders Basket avasivat välierät voitoilla

Miesten I divisioona B:n ensimmäisellä välieräkierroksella Honka kaatoi MuKin kotonaan ja Raiders haki vierasvoiton PeU-Basketista.

Näytä lisää vastaavia