Miesten Divari B käyntiin tänään – Avausottelussa Tapiolan Honka vastaan Westside

3.10.2019 14:31 Miesten I divisioona B pyörähtää käyntiin tänään klo 18.30, kun sarjan avausottelussa kohtaavat Tapiolan Honka ja Westside.

Hongan uusi takamies Peetu Drockila edusti Kobria Korisliigassa kaudella 2018-19. Kuva: Ville Vuorinen.

Miesten I divisioona B:n kausi 2019-20 starttaa tänään torstaina avausottelulla Tapiolan Honka-Westside ja loput kymmenen joukkuetta pääsevät tositoimiin sunnuntaina. Uusina joukkueina sarjassa nähdään tamperelainen Pyrintö Akatemia B sekä Itä-Suomen tulokas Namika Lappeenranta. 

Tapiolan Honka tähtää korkealle

Tapiolan Honka murtautui viime vuonna Divari B:hen ryminällä ja nappasi heti ensimmäisellä kaudellaan runkosarjan kärkipaikan. Kevään finaaleissa mestarijoukkue Raidersille taipunut Honka lähtee uuteen kauteen tutulla rungolla ja muutaman uuden tulokkaan kera.

Hongan riveissä nähdään muun muassa kokenut korinalusvääntäjä Jouko Järvinen, viime kauden pisteykkönen Topi Halme sekä 17-vuotias laiturilupaus Sebastian Lindberg. Joukkueen uusia kiinnostavia tulokkaita ovat Rekolan Urheilijoiden kasvatit Peetu Drockila ja Toni Lemmetyinen sekä ranskalaisvahvistus Nicolas Mayer. Hongan valmentajana jatkaa Aapo Heinonen.

Westside-joukkueelle debyytti miesten sarjaan

Espoo Basket Teamin ja Leppävaaran Pyrinnön Westside-yhteistyö laajenee menestyksekkään ensimmäisen vuoden jälkeen myös aikuisten sarjatasolle, kun Westside tekee debyyttinsä miesten Divari B:ssä.

Pääasiassa yhteistyöseurojen junioreista koostuvassa joukkueessa kokemusta edustavat työmyyrät Antti Heiskanen ja Julius Pehkonen sekä takamies Sami Marouf, joka nakutti viime kaudella EBT:n joukkueessa keskimäärin 15,5 pistettä peliä kohden. Miesten joukkueen päävalmentajana toimii Westside-juniorijoukkueidenkin valmennuksesta vastaava Nigel Moore. 

Mikko Larkas PuHu Junioreiden peräsimeen

Yhden kiinnostavimmista muutoksista divariin tarjoilee jumbosijalle edelliset kaksi kauttaan päättänyt PuHu Juniorit. Joukkue starttaa alkavaan syksyyn uusin eväin, kun päävalmentajan toimeen tarttuu Seagullsin ja Susijengin valmennuksesta tuttu kovan luokan ammattilainen Mikko Larkas. PuHu Junioreiden joukkue toimii vahvassa yhteistyössä seuran U19-joukkueen kanssa.

Joukkueen kokeneimpia pelimiehiä ovat jo viime kaudella PuHun paidassa palloa pussittaneet 194-senttinen savonlinnalaiskasvatti Mahmoud Mohamed, 189-senttinen Sykki-kasvatti Mikko Visakko ja 193-senttinen oman seuran kasvatti Iiro Kerminen. 

Susijengistäkin tuttu Mikko Larkas ottaa valmennusvastuun Puhu Junioreiden peräsimessä. Kuva: Ville Vuorinen. 

PeU-Basket luottaa omiinsa sekä amerikkalaisvahvistukseen

Keväällä välieriin asti yltänyt PeU-Basket nojaa kokoonpanossaan pääosin paikalliseen osaamiseen. Pelaajarunko koostuu pitkälti Salon Vilppaan ja Perniön Urheilijoiden kasvateista ja tutut pelaajat, kuten laituri Sami Himberg ja sentteri Juhana Melkkilä, jatkavat vastuunkantamista.

Kotimaista kokoonpanoa vahvistaa 196-senttinen amerikkalaislaituri Trenton Thompson. Sentterin tontilla painiva Jussi Savolainen toimii myös joukkueen valmentajan roolissa. 

Uutta virtaa Hyvinkään Pontevalle 

Hyvinkään Ponteva on uusinut kesän aikana valmennustiimiään ja alkavalla kaudella joukkueen peräsimessä käskyttää Besim Maxhuni apunaan Janne Hartikainen.

Myös kentältä löytyy uusia kasvoja, kun Pontevan paidan pukevat ylleen Munkkiniemen Kisapojista HyPoon siirtynyt kaksimetrinen nuorukainen 16-vuotias Albatrit Syla, Hyvinkäälle paluun tekevä 19-vuotias takamies Bashkim Grepi sekä Porvoon Tarmosta HyPoon loikannut 21-vuotias laituri Leandre Uyulu. Konkariosastoa joukkueessa edustavat seuran omat kasvatit Toni Honka ja Pekka Puustinen. 

Ura Basketissa nuoria lupauksia

Jukka Valpolan luotsaamassa Ura Basketin haastajajoukkueessa katseet kiinnittyvät seuran nuoriin lupauksiin. 17-vuotiaiden SM-sarjassa hurjalla 32,3 pisteen keskiarvolla palloa pussittanut Lauri Hänninen sekä keskimäärin 22,9 pistettä ottelua kohden heittänyt Edvard Gullichsen saavat joukkueessa arvokasta kokemusta aikuisten sarjatasolta.

Joukkueessa jatkavat vakuuttavia otteita esittäneet laituri Joona Airenne, takamies Roope Kyyhkynen sekä sentterit Joona Forsström ja Teemu Ritanotko. 

Ura Basketin Lauri Hänninen on ollut kovassa iskussa nuorten SM-sarjassa. Kuva: Vesa Koivunen. 

Pyrintö Akatemia B vahvistaa tamperelaisseuran asemaa

Pitkäjänteisen työn tuloksena perinteikäs tamperelaisseura Pyrintö on onnistunut valtaamaan joukkueillaan jokaisen valtakunnallisen sarjatason. Viimeisimmän valtauksen teki Pyrintö Akatemia B noustessaan villillä kortilla pelaamaan miesten I divisioona B:tä.

Joukkue koostuu täysin seuran omista 01-03-syntyneistä junioripelaajista ja valmentajana toimii Artem Khvorost. Joukkueen nuorimmainen, 205-senttinen korinaluslupaus Gezim Bajrami on kerännyt tuoretta kokemusta U16-maajoukkueessa ja laituri Valtteri Taussi sekä takamies Jesper Koskinen ovat myös edustaneet Suomea nuorten maajoukkuepaidassa. 

Jyväskylän Weikkojen rosteriin lisää pituutta

Jyväskylän Weikkojen kokoonpanossa näkyy totuttuun tapaan yhteistyö Divari A:ta pelaavan Jyväskylä Basketball Academyn ja junioriseura HoNsUn kanssa. Näin ollen JBA:n Ville Virtaharju, Karo Puittinen, Veeti Amegbedzi sekä joukkueen uusin tulokas 211-senttinen Aleksi Liukko vahvistavat alkavalla kaudella myös JyWen rivistöjä.

Kokeneinta kaartia Toni Nymanin käskyttämässä joukkueessa edustavat Säynätsalon Riennon kasvatit Jani Parkkinen ja Kosti Naukkarinen.

Äänekosken Huimalle uusia eväitä valmennuksesta

Alempaan keskikastiin viime kaudella sijoittunut Äänekosken Huima saa valmennukseensa uutta virtaa, kun päävalmentajan saappaisiin astuu roimasti valmennuskokemusta omaava Tommi Koskinen.

Joukkueen kapteeni Otto Jämsen sekä sentteri Kasperi Häkkinen jatkavat kasvattajaseurassaan ja lupaavaa nuorta kaartia joukkueessa edustavat 02-syntyneet Veeti Jämsen, Kalle Koivunen ja Kasperi Kiiski. Huiman korinaluspelaaminen saa vahvistusta Pohjois-Amerikasta, kun 206-senttinen Trenton Clayton liittyy joukkueen vahvuuteen. 

Raholan Pyrkivään Korisliiga-kokemusta

Runkosarjan viidenneksi sijoittuneen Raholan Pyrkivän uusin hankinta on 29-vuotias naapuriseura Pyrinnön kasvatti Jesse Niemi, jolla on tilillään lukuisia Korisliiga-otteluita sekä Pyrinnön että Katajan paidassa. Joukkueessa jatkavat aiemmilta kausilta tutut ukrainalaistakamies Artem Schhepkin, kaksimetrinen luottolaituri Ilkka Keski-Saari sekä 14,7 pisteen ja 8,4 levypallon keskiarvoilla viime vuonna tehoillut Lauri Tiainen.

Nuorta sukupolvea joukkueessa edustavat seuran omat juniorit Eino Kandelin ja Ville Koivisto sekä BC Nokian kasvatti Antti Ahonen. Valmennuksesta vastaa Juho Jaakkola.  

Viisi kautta Joensuun Katajan paidassa pelannut Jesse Niemi tekee Raholan Pyrkivän paidassa paluun Tampereen koripallokentille. Kuva: Ville Vuorinen. 

Karkkilalla lupaavia kiinnityksiä

Viime kauden runkosarjakutonen Karkkila luottaa pelaajakaartissaan pääasiassa omiin kasvatteihin ja tuttuihin nimiin. Viime kauden kovista pelureista kaksimetrinen sentteri Juha Anttila ja 186-senttinen takamies Arttu Lecklin jatkavat Karkkilan paidassa.

Uusina pelimiehinä joukkueessa taitojaan näyttävät Munkkinimen Kisapojista Karkkilaan siirtynyt Tom Niiranen sekä 177-senttinen jenkkitakamies Caleb Richey, jonka on määrä vahvistaa joukkuetta erityisesti nopeudellaan. Valmentajana jatkaa Kimmo Tolvanen. 

Nousijajoukkue Namika Lappeenranta lähtee haastamaan

Namika Lappeenranta on toinen uusista tulokkaista miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla. Namikan riveistä Jussi Moilanen, Santeri Mäntynen ja Anttoni Tapio olivat avainasemassa kevään nousukarsinnoissa nostamassa joukkuetta korkeammalle sarjatasolle ja he kantavat joukkueessa vastuuta myös alkavalla kaudella.

Kokemusta joukkueeseen tuovat 211-senttinen sentterijätti Lasse Aavamäki sekä 183-senttinen amerikkalaistakamies Aubrey Conerly, joka toimii myös valmennustiimissä yhdessä päävalmentaja Jukka Reposen kanssa. 

Lisätietoja: Miesten I divisioona B:n otteluohjelma

 
11.5.2021 10:40 Seura tiedottaa

WB-Pantterit hakee naisten 1- ja miesten 1B-divisiooniin villikorttipaikkaa

Itäisessä Helsingissä on tehty pitkäjänteistä juniorityötä tuottaen aikuispelaajia liigaan, maajoukkueisiin sekä kansainvälisille kentille tasaisella tahdilla ja laadulla. WB-Panttereissa yhdistyy se mikä Itä-Helsingissä on parasta: kaksi perinteikästä seuraa Pantterit ja Wartti Basket yhdessä sekä monikulttuurisuus. Kahden emoseuran yhdistymisen ansiosta vuodesta 2017 alkaen seura on voinut entisestään tehostaa koripallon kehittämistä alueella. Tästä on seurannut menestystä kaikissa ikäluokissa, tytöissä ja pojissa. Seuran junioritoiminnan kasvu ja koripallon kehittäminen vaatii nyt seuraavan askeleen: tavoitteellisille junioreilleen polun tavoitteelliseen aikuisjoukkueeseen. On aika Naisten 1- ja Miesten 1B-divisioonajoukkueille.

26.4.2021 12:12 Seura tiedottaa

LePy hakee miesten 1B-divisioonapaikkaa villikortilla

LePyssä tehty pitkäjänteinen juniorityö tuottaa tulosta. Juniorimäärä on jatkanut tasaista kasvua vuosi toisensa jälkeen ja tavoitteellisesti harjoittelevien pelaajien määrä on kasvanut. LePyn isot ikäluokat lähestyvät junioriputkensa loppua.

23.4.2021 21:45 Miesten I divisioona B

Upea nousu siivitti Äänekosken Huiman Divisioona B:n mestaruuteen

Äänekosken Huima voitti Divisioona B:n mestaruuden, kun kolmannessa finaaliottelussa Huima esitteli huikean loppukirin, jonka avulla joukkue nousi 91-90 (37-49) -voittoon paikallisvastustajaan Kipinä Basketista.

22.4.2021 14:00 Miesten I divisioona B

Koiviston Kipinän Antonio Bivinsille sakkorangaistus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kipinän Antonio Bivinsille 300 euron sakkorangaistuksen.

22.4.2021 09:25 Seura tiedottaa

Westside-seurayhteistyö tuotti tulosta - EBT ja LePy omilla joukkueilla syksyn sarjoihin

EBT:n ja LePyn kolme menestyksekästä pelikautta kestänyt määräaikainen Westside-yhteistyö päättyy. Seurayhteistyön keskiössä ovat olleet vanhemmat junioripelaajat, joille on onnistuttu tarjoamaan tavoitteelliseen kilpakoripalloon toimintaympäristö. Westside-toiminnassa on ollut mukana yli 60 junioria. Jatkossa molemmat seurat järjestävät vastaavaa toimintaa junioreille omissa seuroissaan.

20.4.2021 21:11 Miesten I divisioona B

Huima jylläsi voittoon Divisioona B:n toisessa loppuottelussa

Äänekosken Huima voitti miesten Divisioona B:n toisessa loppuottelussa paikallisvastustajansa Kipinä Basketin 101-116 (50-54). Huima johtaa nyt ottelusarjaa 2-0.

17.4.2021 19:54 Miesten I divisioona B

Huima vei Divisioona B:n ensimmäisen äänekoskelaisfinaalin

Divisioona B:n ensimmäisessä finaalissa äänekoskelaiskaksikosta Äänekosken Huima voitti Kipinä Basketin 92-88 (39-48).

14.4.2021 21:43 Miesten I divisioona B

Kipinä finaaleihin, Divisioona B:n huipennuksessa nähdään Äänekosken paikalliskamppailu

Divisioona B:n välierissä Kipinä Basket kellisti Forssan Koripojat 92-103 (36-53) ja varmisti finaalipaikan otteluvoitoin 1-2. Loppuotteluissa Kipinä kohtaa paikallisvastustajansa Äänekosken Huiman.

12.4.2021 20:51 Miesten I divisioona B

Huima puhtaalla saldolla Divisioona B:n finaaleihin, Kipinä löylytti ottelusarjan tasoihin

Miesten Divisioona B:n välierissä Äänekosken Huima eteni loppuotteluihin kaataen Team Pajulahden toistamiseen. Kipinä Basket taas voitti ylivoimaisesti Forssan Koripojat ja tasoitti ottelusarjan tilanteeseen 1-1.

9.4.2021 20:40 Miesten I divisioona B

FoKoPo ja Huima veivät Divisioona B:n ensimmäiset välieräottelut

Divisioona B:n välierät pyörähtivät käyntiin perjantai-iltana, kun Forssan Koripojat ja Äänekosken Huima voittivat välierien avausottelut. FoKoPo voitti Kipinä Basketin, kun taas Huima kaatoi Team Pajulahden.

6.4.2021 21:00 Miesten I divisioona B

Divisioona B:ssä Kipinä ja FoKoPo välieriin uskomattomilla nousuilla

Miesten Divisioona B:ssä viimeisetkin välieräjoukkueet selkeytyivät, kun Kipinä Basket ja Forssan Koripojat etenivät neljän parhaan joukkoon. Molemmat ottelut ratkesivat vasta viimeisillä minuuteilla.

1.4.2021 22:26 Miesten I divisioona B

Divisioona B:n puolivälierissä kolme kotivoittoa ja Pajulahden ryöstö

Miesten Divisioona B:n puolivälieräavauksessa nähtiin kolme kotivoittoa Äänekosken Huiman, Lappeenrannan NMKY:n ja Forssan Koripoikien toimesta. Susi Training Centerissä Team Pajulahti onnistui kaatamaan PuHu Juniorit.

31.3.2021 08:47 Miesten I divisioona B

Divisioona B:n pudotuspelit käynnistyvät torstaina – Huima, PuHu, FoKoPo ja LrNMKY kotieduilla

Miesten Divisioona B:n pudotuspelit pyörähtävät käyntiin torstaina 1. huhtikuuta. Kotiedulla puolivälieriin lähtevät Äänekosken Huima, PuHu Juniorit, Forssan Koripojat ja Lappeenrannan NMKY.

27.1.2021 19:00 Miesten I divisioona B

Karkkilan Niemiselle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Karkkilan Akseli Niemiselle yhden ottelun kilpailukiellon epäurheilijamaisesta käytöksestä.

15.1.2021 17:00 Korisliiga

Sarjamääräyksiin muutoksia: Koripallon pääsarjoista ei putoa yksikään joukkue kauden 2020–21 päätteeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt aikuisten pääsarjaryhmän esitykset naisten Korisliigan, miesten I divisioona A ja B:n sekä naisten I divisioonan seurakokousten muutosehdotukset liittyen sarjasta putoamiseen.

10.12.2020 09:19 Miesten I divisioona B

Raholan Pyrkivän Mäkelälle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Raholan Pyrkivän Waltteri Mäkelälle yhden ottelun kilpailukiellon epäurheilijamaisesta käytöksestä.

7.12.2020 15:00 Naisten Korisliiga

Pääsarjojen tulevien viikkojen otteluohjelma on varmistunut

Naisten Korisliigassa ja miesten sekä naisten divisioonissa pelataan otteluita kyseisenä ajanjaksona mutta ilman yleisöä.

27.11.2020 19:28 Naisten Korisliiga

Viikonlopun naisten Korisliiga- ja I divisioona -ottelut sekä miesten I divisioona A:n ja B:n ottelut pelataan suunnitellusti

Uudellamaalla sekä Päijät-Hämeen sairaanhoitopiirin alueella pelattavat viikonlopun ottelut pelataan Aluehallintoviraston ohjeiden mukaisesti ilman yleisöä.

24.11.2020 14:28 Naisten Korisliiga

Tulevien päivien naisten Korisliiga-ottelut sekä miesten I divisioona A:n ja B:n ottelut Uudellamaalla pelataan ilman yleisöä

Seurojen tuli sunnuntaihin mennessä ilmoittaa, pelaavatko ottelut ilman yleisöä vai siirretäänkö ottelut. Uudenmaan osalta päätöstä päivitetään loppuviikosta, kun mahdollisista uusista määräyksistä kerrotaan.

20.11.2020 19:45 Korisliiga

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän päätösten vaikutukset aikuisten pääsarjoihin sekä eteläisen alueen sarjatoimintaan

Koronakoordinaatioryhmä linjasi kokouksessaan 19.11.2020, että pääkaupunkiseutu on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Korisliiga ja muut pääsarjat jatkuvat pienin muutoksin, Eteläisellä alueella aikuisten harrastetoiminnassa, senioreiden SM-sarjoissa ja Unified-sarjoissa sarjatoiminta keskeytetään loppuvuodeksi.

Näytä lisää vastaavia