Miesten Divari B käyntiin tänään – Avausottelussa Tapiolan Honka vastaan Westside

3.10.2019 14:31 Miesten I divisioona B pyörähtää käyntiin tänään klo 18.30, kun sarjan avausottelussa kohtaavat Tapiolan Honka ja Westside.

Hongan uusi takamies Peetu Drockila edusti Kobria Korisliigassa kaudella 2018-19. Kuva: Ville Vuorinen.

Miesten I divisioona B:n kausi 2019-20 starttaa tänään torstaina avausottelulla Tapiolan Honka-Westside ja loput kymmenen joukkuetta pääsevät tositoimiin sunnuntaina. Uusina joukkueina sarjassa nähdään tamperelainen Pyrintö Akatemia B sekä Itä-Suomen tulokas Namika Lappeenranta. 

Tapiolan Honka tähtää korkealle

Tapiolan Honka murtautui viime vuonna Divari B:hen ryminällä ja nappasi heti ensimmäisellä kaudellaan runkosarjan kärkipaikan. Kevään finaaleissa mestarijoukkue Raidersille taipunut Honka lähtee uuteen kauteen tutulla rungolla ja muutaman uuden tulokkaan kera.

Hongan riveissä nähdään muun muassa kokenut korinalusvääntäjä Jouko Järvinen, viime kauden pisteykkönen Topi Halme sekä 17-vuotias laiturilupaus Sebastian Lindberg. Joukkueen uusia kiinnostavia tulokkaita ovat Rekolan Urheilijoiden kasvatit Peetu Drockila ja Toni Lemmetyinen sekä ranskalaisvahvistus Nicolas Mayer. Hongan valmentajana jatkaa Aapo Heinonen.

Westside-joukkueelle debyytti miesten sarjaan

Espoo Basket Teamin ja Leppävaaran Pyrinnön Westside-yhteistyö laajenee menestyksekkään ensimmäisen vuoden jälkeen myös aikuisten sarjatasolle, kun Westside tekee debyyttinsä miesten Divari B:ssä.

Pääasiassa yhteistyöseurojen junioreista koostuvassa joukkueessa kokemusta edustavat työmyyrät Antti Heiskanen ja Julius Pehkonen sekä takamies Sami Marouf, joka nakutti viime kaudella EBT:n joukkueessa keskimäärin 15,5 pistettä peliä kohden. Miesten joukkueen päävalmentajana toimii Westside-juniorijoukkueidenkin valmennuksesta vastaava Nigel Moore. 

Mikko Larkas PuHu Junioreiden peräsimeen

Yhden kiinnostavimmista muutoksista divariin tarjoilee jumbosijalle edelliset kaksi kauttaan päättänyt PuHu Juniorit. Joukkue starttaa alkavaan syksyyn uusin eväin, kun päävalmentajan toimeen tarttuu Seagullsin ja Susijengin valmennuksesta tuttu kovan luokan ammattilainen Mikko Larkas. PuHu Junioreiden joukkue toimii vahvassa yhteistyössä seuran U19-joukkueen kanssa.

Joukkueen kokeneimpia pelimiehiä ovat jo viime kaudella PuHun paidassa palloa pussittaneet 194-senttinen savonlinnalaiskasvatti Mahmoud Mohamed, 189-senttinen Sykki-kasvatti Mikko Visakko ja 193-senttinen oman seuran kasvatti Iiro Kerminen. 

Susijengistäkin tuttu Mikko Larkas ottaa valmennusvastuun Puhu Junioreiden peräsimessä. Kuva: Ville Vuorinen. 

PeU-Basket luottaa omiinsa sekä amerikkalaisvahvistukseen

Keväällä välieriin asti yltänyt PeU-Basket nojaa kokoonpanossaan pääosin paikalliseen osaamiseen. Pelaajarunko koostuu pitkälti Salon Vilppaan ja Perniön Urheilijoiden kasvateista ja tutut pelaajat, kuten laituri Sami Himberg ja sentteri Juhana Melkkilä, jatkavat vastuunkantamista.

Kotimaista kokoonpanoa vahvistaa 196-senttinen amerikkalaislaituri Trenton Thompson. Sentterin tontilla painiva Jussi Savolainen toimii myös joukkueen valmentajan roolissa. 

Uutta virtaa Hyvinkään Pontevalle 

Hyvinkään Ponteva on uusinut kesän aikana valmennustiimiään ja alkavalla kaudella joukkueen peräsimessä käskyttää Besim Maxhuni apunaan Janne Hartikainen.

Myös kentältä löytyy uusia kasvoja, kun Pontevan paidan pukevat ylleen Munkkiniemen Kisapojista HyPoon siirtynyt kaksimetrinen nuorukainen 16-vuotias Albatrit Syla, Hyvinkäälle paluun tekevä 19-vuotias takamies Bashkim Grepi sekä Porvoon Tarmosta HyPoon loikannut 21-vuotias laituri Leandre Uyulu. Konkariosastoa joukkueessa edustavat seuran omat kasvatit Toni Honka ja Pekka Puustinen. 

Ura Basketissa nuoria lupauksia

Jukka Valpolan luotsaamassa Ura Basketin haastajajoukkueessa katseet kiinnittyvät seuran nuoriin lupauksiin. 17-vuotiaiden SM-sarjassa hurjalla 32,3 pisteen keskiarvolla palloa pussittanut Lauri Hänninen sekä keskimäärin 22,9 pistettä ottelua kohden heittänyt Edvard Gullichsen saavat joukkueessa arvokasta kokemusta aikuisten sarjatasolta.

Joukkueessa jatkavat vakuuttavia otteita esittäneet laituri Joona Airenne, takamies Roope Kyyhkynen sekä sentterit Joona Forsström ja Teemu Ritanotko. 

Ura Basketin Lauri Hänninen on ollut kovassa iskussa nuorten SM-sarjassa. Kuva: Vesa Koivunen. 

Pyrintö Akatemia B vahvistaa tamperelaisseuran asemaa

Pitkäjänteisen työn tuloksena perinteikäs tamperelaisseura Pyrintö on onnistunut valtaamaan joukkueillaan jokaisen valtakunnallisen sarjatason. Viimeisimmän valtauksen teki Pyrintö Akatemia B noustessaan villillä kortilla pelaamaan miesten I divisioona B:tä.

Joukkue koostuu täysin seuran omista 01-03-syntyneistä junioripelaajista ja valmentajana toimii Artem Khvorost. Joukkueen nuorimmainen, 205-senttinen korinaluslupaus Gezim Bajrami on kerännyt tuoretta kokemusta U16-maajoukkueessa ja laituri Valtteri Taussi sekä takamies Jesper Koskinen ovat myös edustaneet Suomea nuorten maajoukkuepaidassa. 

Jyväskylän Weikkojen rosteriin lisää pituutta

Jyväskylän Weikkojen kokoonpanossa näkyy totuttuun tapaan yhteistyö Divari A:ta pelaavan Jyväskylä Basketball Academyn ja junioriseura HoNsUn kanssa. Näin ollen JBA:n Ville Virtaharju, Karo Puittinen, Veeti Amegbedzi sekä joukkueen uusin tulokas 211-senttinen Aleksi Liukko vahvistavat alkavalla kaudella myös JyWen rivistöjä.

Kokeneinta kaartia Toni Nymanin käskyttämässä joukkueessa edustavat Säynätsalon Riennon kasvatit Jani Parkkinen ja Kosti Naukkarinen.

Äänekosken Huimalle uusia eväitä valmennuksesta

Alempaan keskikastiin viime kaudella sijoittunut Äänekosken Huima saa valmennukseensa uutta virtaa, kun päävalmentajan saappaisiin astuu roimasti valmennuskokemusta omaava Tommi Koskinen.

Joukkueen kapteeni Otto Jämsen sekä sentteri Kasperi Häkkinen jatkavat kasvattajaseurassaan ja lupaavaa nuorta kaartia joukkueessa edustavat 02-syntyneet Veeti Jämsen, Kalle Koivunen ja Kasperi Kiiski. Huiman korinaluspelaaminen saa vahvistusta Pohjois-Amerikasta, kun 206-senttinen Trenton Clayton liittyy joukkueen vahvuuteen. 

Raholan Pyrkivään Korisliiga-kokemusta

Runkosarjan viidenneksi sijoittuneen Raholan Pyrkivän uusin hankinta on 29-vuotias naapuriseura Pyrinnön kasvatti Jesse Niemi, jolla on tilillään lukuisia Korisliiga-otteluita sekä Pyrinnön että Katajan paidassa. Joukkueessa jatkavat aiemmilta kausilta tutut ukrainalaistakamies Artem Schhepkin, kaksimetrinen luottolaituri Ilkka Keski-Saari sekä 14,7 pisteen ja 8,4 levypallon keskiarvoilla viime vuonna tehoillut Lauri Tiainen.

Nuorta sukupolvea joukkueessa edustavat seuran omat juniorit Eino Kandelin ja Ville Koivisto sekä BC Nokian kasvatti Antti Ahonen. Valmennuksesta vastaa Juho Jaakkola.  

Viisi kautta Joensuun Katajan paidassa pelannut Jesse Niemi tekee Raholan Pyrkivän paidassa paluun Tampereen koripallokentille. Kuva: Ville Vuorinen. 

Karkkilalla lupaavia kiinnityksiä

Viime kauden runkosarjakutonen Karkkila luottaa pelaajakaartissaan pääasiassa omiin kasvatteihin ja tuttuihin nimiin. Viime kauden kovista pelureista kaksimetrinen sentteri Juha Anttila ja 186-senttinen takamies Arttu Lecklin jatkavat Karkkilan paidassa.

Uusina pelimiehinä joukkueessa taitojaan näyttävät Munkkinimen Kisapojista Karkkilaan siirtynyt Tom Niiranen sekä 177-senttinen jenkkitakamies Caleb Richey, jonka on määrä vahvistaa joukkuetta erityisesti nopeudellaan. Valmentajana jatkaa Kimmo Tolvanen. 

Nousijajoukkue Namika Lappeenranta lähtee haastamaan

Namika Lappeenranta on toinen uusista tulokkaista miesten kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla. Namikan riveistä Jussi Moilanen, Santeri Mäntynen ja Anttoni Tapio olivat avainasemassa kevään nousukarsinnoissa nostamassa joukkuetta korkeammalle sarjatasolle ja he kantavat joukkueessa vastuuta myös alkavalla kaudella.

Kokemusta joukkueeseen tuovat 211-senttinen sentterijätti Lasse Aavamäki sekä 183-senttinen amerikkalaistakamies Aubrey Conerly, joka toimii myös valmennustiimissä yhdessä päävalmentaja Jukka Reposen kanssa. 

Lisätietoja: Miesten I divisioona B:n otteluohjelma

 
24.11.2020 14:28 Naisten Korisliiga

Tulevien päivien naisten Korisliiga-ottelut sekä miesten I divisioona A:n ja B:n ottelut Uudellamaalla pelataan ilman yleisöä

Seurojen tuli sunnuntaihin mennessä ilmoittaa, pelaavatko ottelut ilman yleisöä vai siirretäänkö ottelut. Uudenmaan osalta päätöstä päivitetään loppuviikosta, kun mahdollisista uusista määräyksistä kerrotaan.

20.11.2020 19:45 Korisliiga

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän päätösten vaikutukset aikuisten pääsarjoihin sekä eteläisen alueen sarjatoimintaan

Koronakoordinaatioryhmä linjasi kokouksessaan 19.11.2020, että pääkaupunkiseutu on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Korisliiga ja muut pääsarjat jatkuvat pienin muutoksin, Eteläisellä alueella aikuisten harrastetoiminnassa, senioreiden SM-sarjoissa ja Unified-sarjoissa sarjatoiminta keskeytetään loppuvuodeksi.

14.10.2020 14:15 Koripalloliitto tiedottaa

Pääsarjat pyörähtäneet käyntiin – tehdään ottelutapahtumasta yhdessä turvallinen

Suomen Koripalloliitto on yhdessä pääsarjaseurojen sekä asiantuntijoiden kanssa valmistellut yhteisen toimintaohjeen, jonka avulla halutaan tehdä ottelutapahtumasta mahdollisimman turvallinen niin pelissä mukana oleville kuin katsojillekin.

13.10.2020 11:30 Korisliiga

Korisliigassa ja muissa koripallon pääsarjoissa katsojilta edellytetään jatkossa kasvomaskin käyttöä

Suomen Koripalloliitto on päättänyt tarkentaa ohjeistusta kasvomaskin käytöstä ottelutapahtumissa koronapandemian aikana.

13.10.2020 10:15 Miesten I divisioona B

Divisioona B pyörähtää käyntiin, Karkkilasta kajahtaa taas kerran

Divisioona B käynnistyy tällä viikolla ja viikonlopun jälkeen jokainen joukkue on saanut tulikasteensa kauteen 2020/21. Sarjaennakossa käydään alkavaa kautta lävitse piskuisen Karkkilan näkökulmasta asiantuntijanaan päävalmentaja Kimmo Tolvanen.

21.9.2020 08:28 Miesten I divisioona B

Besim Maxhuni ja Janne Hartikainen jatkavat Pontevan valmennuksessa

Tulevaan miesten I divisioona B -kauteen valmistautuva Hyvinkään Ponteva jatkaa alkavalla kaudella tutussa komennossa.

3.8.2020 10:00 Korisliiga

Ruudusta pääsarjakoriksen uusi koti – Koripalloliitto ja Nelonen Media solmivat mittavan mediakumppanuuden

Korisliiga ja kaikki muut suomalaisen aikuiskoripallon pääsarjat siirtyvät Nelonen Median omistamaan Ruutuun monivuotisella sopimuksella.

27.7.2020 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan sekä miesten ja naisten I divisioonien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2020-21

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2020-21 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 8.10. Sekä naisten että miesten divisioonat starttaavat lokakuun puolessa välissä.

2.7.2020 08:36 Sudenpennut

Kalle Koivunen ja Juuso Salmi edustavat Äänekosken Huiman uutta koripallosukupolvea

Äänekosken Huimalla on takanaan rikas koripallohistoria ja edessään valoisa tulevaisuus. Uuden sukupolven edustajat kesän 2020 nuorten maajoukkueryhmässä ovat Kalle Koivunen ja Juuso Salmi.

16.6.2020 18:45 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2020-21 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2020-21. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

26.5.2020 12:42 Seura tiedottaa

Westside aloittaa kauden avoimilla harjoituksilla 3.6. – tervetuloa mukaan!

Espoon kaksi koripallon suurseuraa LePy ja EBT jatkavat yhteistyötään vanhimmissa poikaikäluokissa sekä miesten 1B-divisioonajoukkueessa. Kaudelle 2020-2021 toiminta laajenee koskemaan myös 16-vuotiaiden poikien ikäluokkaa. Yhteistyöjoukkueen nimi on Westside.

23.4.2020 18:42 Naisten I divisioona

Naisten I divisioonan ja miesten I divisioona B:n villikorttihaku on auennut

Viime kaudella sarjasta tippuneet joukkueet sekä pelikaudella 2019-20 koripalloliiton sarjatoimintaan osallistunut joukkue tai akatemiajoukkue, jollaiseksi lasketaan joukkue, jolla on yhteistyösopimus olympiakomitean tunnustaman urheiluakatemian kanssa, voi hakea villikorttia pelikaudelle 2020-21.

19.3.2020 18:32 Korisliiga

Koripallon kilpailukauden lopettamistoimista päätetty

Suomen Koripalloliiton sarjoissa pelataan yli 12.000 ottelua vuosittain ”Stadista Sallaan”. Sarjakaudet päättyivät viime viikolla ennenaikaisesti koronavirusepidemian takia. Suomen Koripalloliiton hallitus on etäkokouksessaan päättänyt sarjakauden päättämiseen liittyvistä toimenpiteistä.

13.3.2020 17:30 Korisliiga

Myös miesten ja naisten Korisliiga- ja divisioonakaudet päätökseen

Suomen Koripalloliitto on perjantaina 13.3.2020 päättänyt lopettaa myös miesten ja naisten Korisliigojen ja I divisioonien pelikaudet koronaviruksen (COVID-19) takia.

12.3.2020 14:35 Koripalloliitto tiedottaa

Koripallosarjat pysähtyvät torstaina 12.3.2020

Suomen Koripalloliitto on päättänyt pysäyttää kaikki koripallosarjat torstaista 12.3.2020 lähtien koronaviruksen COVID-19 takia.

11.3.2020 14:40 Koripalloliitto tiedottaa

Tilannepäivitys koronavirukseen liittyen – koripallossa jätetään kättelyt pois

Päivitetty 11.3. klo 14.40. Suomen Koripalloliitto korostaa huolellisen käsihygienian merkitystä kaikessa kanssakäymisessä. Koripalloliitto suosittelee lisäksi, että jokaisella pelaajalla on aina oma juomapullo ja pyyhe eikä yhteisiä juomapulloja ja pyyhkeitä käytetä.

17.2.2020 16:24 Miesten I divisioona B

Hongan Peltoniemelle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Alvar Peltoniemelle yhden ottelun kilpailukiellon epäasiallisesta kielenkäytöstä erotuomareita kohtaan.

7.2.2020 11:03 Miesten I divisioona B

HyPon Juntuselle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Hyvinkään Pontevan Niki Juntuselle yhden ottelun kilpailukiellon loukkaavasta ja halveksivasta kielenkäytöstä erotuomareita kohtaan.

10.1.2020 17:42 Miesten I divisioona B

Miesten Divari-B etenee Tapiolan Hongan komennossa

Miesten I divisioona B on hyvässä vauhdissa ja sarjan piikkipaikkaa hallitsee pelkkiä voittoja kahminut Tapiolan Honka. Muutaman pisteen päässä kärkkyvät Raholan Pyrkivä sekä PeU-Basket.

31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

Näytä lisää vastaavia