23.1.2020 09:51 Kolme nykyistä hallituksen jäsentä sekä varajäsen ovat erovuoroisia kevään liittokokouksessa. Tule mukaan varmistamaan koripalloyhteisön myönteisen kehityksen jatkuminen ja strategian edellyttämä seuraava kehitysloikka.

Esityksiä Koripalloliiton liittohallituksen jäseniksi ja varajäseniksi voi tehdä kirjallisesti sähköpostitse 29.2.2020 mennessä Koripalloliiton ehdollepanotoimikunnalle.
Liittohallituksessa erovuoroisia ovat hallituksen jäsenistä (1.7.2019-30.6.2020): Kirsi Eräkangas, Kaisa Forsström ja Tiina Sten sekä toinen varajäsen Markku Larkio.
Lue lisää esityksen laatimisesta >
Linkistä löytyy infokirje, josta käy ilmi, miten esitykset laaditaan ja minkälaista osaamista tarvitaan hallituksessa. Liitteenä on myös malli ansioluettelosta (CV), jota voi hyödyntää.
Aiemmin Koripalloliitossa päätöksentekovaltaa käyttivät 32 valtuutettua kaksi kertaa vuodessa kevät- ja syyskokouksessa. Tämän lisäksi seurat käyttivät valtaansa joka toinen vuosi pidetyssä liittokokouksessa.
Marraskuussa 2018 pidettiin Vantaalla Koripalloliiton liittovaltuuston viimeinen kokous. Näin ollen valtuuston 40-vuotinen taival päättyi, ja aiemmin valtuuston päättämät asiat siirtyivät seurojen päätettäväksi kaksi kertaa vuodessa pidettäviin liittokokouksiin. Hallintorakenne keveni ja päätöksenteko tuotiin lähemmäksi Koripalloliiton jäsenseuroja.
Uuteen toimintamalliin siirryttiin huhtikuun 2019 kevätliittokokouksessa, kun noin 200 jäsenseuralla oli mahdollisuus päättää muun muassa liittohallituksen puheenjohtajasta, liittohallituksen jäsenistä sekä strategiasta ja toiminnan tavoitteista seuraavalle kolmivuotiskaudelle. Samassa tehtiin päätös liiton tilintarkastusyhteisön valinnasta, seuroilta kannettavista jäsenmaksuista ja kannatusjäsenmaksusta sekä liiton luottamusmiehille maksettavien palkkioiden ja matkakorvausten perusteista.
Ehdollepanotoimikunta toivoo, että jäsenseurat käyttävät aktiivisesti päätöksentekovaltaansa kevätliittokokouksessa.
Koripalloliitto on nimittänyt uudeksi kenttä- ja seuratoiminnan kehityspäällikökseen Hanne Pirkolan, joka aloittaa tehtävässään joulukuussa 2025. Pirkola vastaa jatkossa Koripalloliiton kaakon, idän ja pohjoisen alueiden seurayhteistyöstä, kilpailutoiminnasta ja kehitysprojekteista.
Koripalloliiton liittokokous käsitteli perjantaina liiton edellistä tilikautta. Koripalloliiton puheenjohtajana 2013–19 toiminut Antti Zitting valittiin liiton kunniapuheenjohtajaksi. Heidi Adler valittiin ehdollepanotoimikunnan puheenjohtajaksi.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
Koripalloliiton strategia muuttuu nyt konkreettisiksi teoiksi. Kehitystyöryhmissä pääset mukaan rakentamaan tulevaisuuden suomikorista – hae mukaan 31.10. mennessä!
Koripalloliiton tuoreen strategian kuvittanut Antti Kyrö piilottaa muihinkin suunnittelutöihinsä korisviittauksia.
Suomen Koripalloliiton uusi, rullaava strategia on julkaistu. Uudistettu strategia toimii koko koripalloyhteisön suunnannäyttäjänä ja käytännön työn tukena – rakentuen yhteiseen tahtotilaan kasvattaa ja kehittää lajia kaikilla tasoilla.
Tilaisuus järjestetään hybriditilaisuutena (voit osallistua etänä tai läsnä) Olympiastadionilla, Helsingissä perjantaina 24.10. klo 17.00.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
OKM:n ja Olympiakomitean yhdessä järjestämä seuroille suunnattu Seuratoiminnan kehittämistuen hakemisen info järjestetään torstaina 23.10. klo 17-19.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!