23.1.2022 21:55 Helmi Tulonen oli jälleen Carugaten ratkaisija, kun hän heitti joukkueensa tärkeään voittoon Italian Serie A2:ssa.

Helmi Tulonen oli jälleen tärkeä lenkki Carugatelle. (Kuva: Ville Vuorinen)
Italian Serie A2:ssa Helmi Tulonen oli Carugaten sankaritar 69-67 (45-33)-voitossa Ponzanoa vastaan. Tulonen sinetöi joukkueensa voiton heittämällä viimeiset viisi pistettä ja kokonaisuudessaan hän keräsi 16 pistettä, kuusi levypalloa, riiston ja torjunnan.
- Oli kyllä erittäin tärkeä voitto ja samalla oudoin tuomaripeli, jonka olen koskaan todistanut ulkomaanurani aikana. Yleensä täällä saa pelata todella kovaa, mutta nyt linja oli täysin päinvastainen ja tuomarit meinasivatkin ottaa vähän liian isoa roolia. Hyvin kuitenkin pakka pysyi kasassa ja keskityimme omaan peliin loppuun asti, Tulonen mietti ottelun jälkeen.
- Meiltä peruttiin yksi peli välistä meidän toisen ison ollessa koronassa, mutta nyt liiga ei anna enää perua otteluita, jos vain pari on kipeänä. Valmentajamme pisti tämän vuoksi koko hyökkäyspelaamisen uusiksi, joka on tuottanut paljon hämmennystä. Onneksi nyt kuitenkin saimme pelin kulkemaan edes tarpeeksi hyvin.
- Olin itse virhevaikeuksissa ja meidän kolmaspaikan pelaaja joutui puolustamaan vastustajaan hollantilaista 200-senttistä pitkää isoa, mutta onneksi hollantilainen oli myös virhevaikeuksissa . Olimme koko pelin 10-15 pisteen johdossa, mutta viimeisessä erässä vastustaja tuli tasoihin, mutta hollantilaisen saadessa viidennen virheensä minun layupista pari minuuttia ennen loppua, peli kääntyi automaattisesti meille.
- Pallo pelattiin minulle lopussa sisään ja sain ratkaistua. Tästä jäi silti paljon parannettavaa itselle ja joukkueelle. Todella tärkeä voitto kuitenkin ja olen ylpeä, että meidän kolmospaikan pelaaja piti myös pään kylmänä isoa puolustaessaan ja koko joukkue voitti yhtenäisenä, Tulonen jatkoi.
Voitolla Carugate kuroi eroa kiinni pudotuspelipaikkaan ollen yhdeksäntenä, kun Ponzano pitää hallussaan viimeistä pudotuspelipaikkaa.
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa Anniina Äijänen oli kahdesti tositoimissa viikon aikana. Viikon ensimmäisessä ottelussa Royals Saarlouis otti 69-68 (30-32)-voiton Veilchen BG74:stä. Äijänen sai kasaan kuusi pistettä, levypallon, kaksi syöttöä ja kaksi torjuntaa.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Viikon toisessa Royals Saarlouis ei pystynyt yllättämään sarjakärki Rheinland Lionsia, vaan taipui 69-78 (30-43). Äijänen sai tilastolakanalleen jälleen kuusi pistettä, neljä levypalloa, syötön ja torjunnan.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Sofia Pelandersin edustama Herner TC eteni Saksan cupissa neljän joukkoon voittamalla Osnabrück Panthersin 75-69 (45-39).
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Bundesliigassa HTC joutui taipumaan Kelternille 64-71 (31-39). Pelander tilastoi kaksi pistettä ja viisi levypalloa. HTC on viidentenä ja Äijäsen Royals on kahdeksantena.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Espanjan liigassa Bembibre kesti sarjakärki Gironan kyydissä ensimmäisen puoliajan, mutta toisella Euroliiga-joukkue pisti kaasun pohjaan vieden ottelun nimiinsä 67-48 (33-30). Kalinille merkittiin kaksi pistettä ja kaksi levypalloa.
Ottelutilastot
Slovakiassa Veera Pirttinen heitti yhdeksän pistettä, nappasi kolme levypalloa ja jakoi kaksi syöttöä Piestanske Cajkyn voittaessa SKP Banska Bystrican 75-49 (34-35). Cajky on sarjassa toisena.
Ottelutilastot
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.
Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.