23.1.2022 21:55 Helmi Tulonen oli jälleen Carugaten ratkaisija, kun hän heitti joukkueensa tärkeään voittoon Italian Serie A2:ssa.
Helmi Tulonen oli jälleen tärkeä lenkki Carugatelle. (Kuva: Ville Vuorinen)
Italian Serie A2:ssa Helmi Tulonen oli Carugaten sankaritar 69-67 (45-33)-voitossa Ponzanoa vastaan. Tulonen sinetöi joukkueensa voiton heittämällä viimeiset viisi pistettä ja kokonaisuudessaan hän keräsi 16 pistettä, kuusi levypalloa, riiston ja torjunnan.
- Oli kyllä erittäin tärkeä voitto ja samalla oudoin tuomaripeli, jonka olen koskaan todistanut ulkomaanurani aikana. Yleensä täällä saa pelata todella kovaa, mutta nyt linja oli täysin päinvastainen ja tuomarit meinasivatkin ottaa vähän liian isoa roolia. Hyvin kuitenkin pakka pysyi kasassa ja keskityimme omaan peliin loppuun asti, Tulonen mietti ottelun jälkeen.
- Meiltä peruttiin yksi peli välistä meidän toisen ison ollessa koronassa, mutta nyt liiga ei anna enää perua otteluita, jos vain pari on kipeänä. Valmentajamme pisti tämän vuoksi koko hyökkäyspelaamisen uusiksi, joka on tuottanut paljon hämmennystä. Onneksi nyt kuitenkin saimme pelin kulkemaan edes tarpeeksi hyvin.
- Olin itse virhevaikeuksissa ja meidän kolmaspaikan pelaaja joutui puolustamaan vastustajaan hollantilaista 200-senttistä pitkää isoa, mutta onneksi hollantilainen oli myös virhevaikeuksissa . Olimme koko pelin 10-15 pisteen johdossa, mutta viimeisessä erässä vastustaja tuli tasoihin, mutta hollantilaisen saadessa viidennen virheensä minun layupista pari minuuttia ennen loppua, peli kääntyi automaattisesti meille.
- Pallo pelattiin minulle lopussa sisään ja sain ratkaistua. Tästä jäi silti paljon parannettavaa itselle ja joukkueelle. Todella tärkeä voitto kuitenkin ja olen ylpeä, että meidän kolmospaikan pelaaja piti myös pään kylmänä isoa puolustaessaan ja koko joukkue voitti yhtenäisenä, Tulonen jatkoi.
Voitolla Carugate kuroi eroa kiinni pudotuspelipaikkaan ollen yhdeksäntenä, kun Ponzano pitää hallussaan viimeistä pudotuspelipaikkaa.
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa Anniina Äijänen oli kahdesti tositoimissa viikon aikana. Viikon ensimmäisessä ottelussa Royals Saarlouis otti 69-68 (30-32)-voiton Veilchen BG74:stä. Äijänen sai kasaan kuusi pistettä, levypallon, kaksi syöttöä ja kaksi torjuntaa.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Viikon toisessa Royals Saarlouis ei pystynyt yllättämään sarjakärki Rheinland Lionsia, vaan taipui 69-78 (30-43). Äijänen sai tilastolakanalleen jälleen kuusi pistettä, neljä levypalloa, syötön ja torjunnan.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Sofia Pelandersin edustama Herner TC eteni Saksan cupissa neljän joukkoon voittamalla Osnabrück Panthersin 75-69 (45-39).
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Bundesliigassa HTC joutui taipumaan Kelternille 64-71 (31-39). Pelander tilastoi kaksi pistettä ja viisi levypalloa. HTC on viidentenä ja Äijäsen Royals on kahdeksantena.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Espanjan liigassa Bembibre kesti sarjakärki Gironan kyydissä ensimmäisen puoliajan, mutta toisella Euroliiga-joukkue pisti kaasun pohjaan vieden ottelun nimiinsä 67-48 (33-30). Kalinille merkittiin kaksi pistettä ja kaksi levypalloa.
Ottelutilastot
Slovakiassa Veera Pirttinen heitti yhdeksän pistettä, nappasi kolme levypalloa ja jakoi kaksi syöttöä Piestanske Cajkyn voittaessa SKP Banska Bystrican 75-49 (34-35). Cajky on sarjassa toisena.
Ottelutilastot
Saksassa ja Italiassa nähtiin suomalaispelaajat vastakkain. Voittoja pääsivät tuulettamaan Elina Koskimies, Anissa Pounds sekä Helmi Tulonen. Awak Kuier kasasi tupla-tuplan ja Annika Holopainen heitti kovat pisteet.
Anniina Äijänen osoitti monipuolisuuttaan ja Sofia Pelander lukeutui Hernerin runkopelaajiin heidän joukkueidensa juhliessa voittoja Saksan Bundesliigassa. Veera Pirttinen pääsi tuulettamaan kovaa voittoa Slovakian liigassa.
Awak Kuier oli jälleen loistovireessä Italian liigassa ja Helmi Tulonen sekä Anni Jämsä olivat niin ikään Italian kentillä kovassa iskussa.
Anissa Pounds ja Elina Koskimies olivat hurjina johdattaessaan Angels Nördlingenin tärkeään voittoon Saksan Bundesliigassa. Annika Holopaisen ja Montbrisonin vahva vire sai jatkoa Ranskassa ja Anni Jämsä teki ensiesiintymisensä Italiassa.
Annika Holopainen ja hänen seuransa Montbrison ovat tällä hetkellä huippuiskussa Ranskan LF2:ssa. Islannin liigan viime kauden korikuningatar on esiintynyt tehokkaasti myös tällä kaudella.
Annika Holopainen pisti kovat tehot taululle Montbrisonin venyttäessä voittoputkensa kuuteen Ranskan LF2:ssa. Anni Mäkitalo pääsi pitkän tauon jälkeen tositoimiin ja oli heti vahvana.
Awak Kuier oli kahdesti pelihommissa viikolla ja tilastoi kovat tehot Ragusan napatessa kaksi voittoa. Annika Holopainen iski tauluun kovan tupla-tuplan Ranskassa, Elina Koskimies oli tehokkaana Saksassa ja Veera Pirttinen oli isossa roolissa tärkeässä voitossa Slovakiassa.
Susiladiesin marraskuun EM-karsintaikkunassa säväyttänyt Ebba Pekonen, 20, siirtyy kevätkaudeksi Espanjan kakkossarjassa LF Challengessä pelaavaan Maresmeen. Joukkueessa pelaa jo ennestään Heta Äijänen.
Anissa Poundsille ja Elina Koskimiehelle pieni joululepo tulee tarpeeseen, sillä he urakoivat hurjat minuutit peräti kolmannelle jatkoajalle venyneessä ottelussa. Anniina Äijänen ja Sofia Pelander pääsivät joulun viettoon voitto lahjasäkissään ja Awak Kuier iski Italiassa kovat tilastot.
Elina Koskimies iski niitin Angels Nördlingenin voitolle Saksan Bundesliigassa. Helmi Tulonen kasasi jälleen tupla-tuplan Italiassa ja kaksinumeroisille pisteille pääsivät viime viikon aikana myös Veera Pirttinen, Silja Viita ja Annika Holopainen.
Susiladiesin pelaajat olivat loistoiskussa Euroopan kentillä. Awak Kuier, Silja Viita ja Annika Holopainen pistivät tauluun yli 20 pistettä. Kaksinumeroisillekin ylsivät Veera Pirttinen, Marianne Kalin, Anniina Äijänen sekä kauden viidennen tupla-tuplansa tilastoinut Helmi Tulonen.
Helmi Tulonen siirtyi täksi kaudeksi Italiaan tehtyään sopimuksen Serie A2:ssa pelaavan Carugaten kanssa. Tulonen on aloittanut kautensa räväkästi tupla-tuplan keskiarvoilla.
Saksan Bundesliigassa Susiladiesin pelaajat pääsivät kaikki voittojen makuun. Italiassa Awak Kuier jatkoi loistavaa kauttaan ja Helmi Tulonen oli jälleen tehokkaana. Linda-Lotta Lehtoranta debytoi uudessa seurassaan vahvasti.
Susiladiesin takakentän luottopelaaja, Peli-Karhuissa naisten Korisliigaa aiemmin tällä kaudella pelannut, Linda-Lotta Lehtoranta, 30, siirtyy Israeliin, jossa hän vahvistaa Neve David Ramlaa EuroCupissa.
Helmi Tulonen oli täysin pitelemätön Italian Serie A2:ssa, kun hän painoi peräti 30 pisteen tupla-tuplan. Awak Kuier loisti myös Italiassa ja Elina Koskimies merkkautti tupla-tuplan Saksassa.
Annika Holopainen, Silja Viita, Elina Koskimies, Marianne Kalin ja Helmi Tulonen takoivat kovia pistelukemia Euroopan korisparketeilla viime viikolla. Lisäksi Anniina Äijänen ja Awak Kuier lähentelivät tupla-tuplaa Kuierin suojellessa lisäksi omaa koriaan peräti viidellä torjunnalla.
Veera Pirttinen, 24, lähti takaisin ulkomaan kentille vietettyään viime kauden Korisliigassa Catzissa. Tuleviin EM-karsintaotteluihin valmistautuvan Pirttisen tämän kauden seura on slovakialainen Piestanske Cajky.
Ebba Pekonen johdatti Helsingborgin kauden toiseen voittoon hienolla tupla-tuplalla. Saksassa Anniina Äijänen pääsi juhlimaan suomalaiskohtaamisen voittoa, vaikka Sofia Pelander sai tilastoihinsa myös tupla-tuplan.
Ebba Pekonen, 20, ja Silja Viita, 19, aloittivat ammattilaisuransa Ruotsista. Pekonen teki kesällä sopimuksen Helsingborg BKK:n kanssa ja Viita pisti nimensä IK Eos Lundin tarjoamaan sopimuspaperiin. Molemmat ovat aloittaneet kautensa hyvin.
Susiladiesin pelaajat jatkoivat hyvin alkaneita kausiaan ympäri Euroopan koriskenttien. Awak Kuierin hieno kausi sai jatkoa Italiassa ja Helmi Tulonen merkkautti vakuuttavan tupla-tuplan. Annika Holopaisen hyvät otteet saivat jatkoa Ranskassa ja Saksassa pelaava nelikko pääsi juhlimaan voittoja.