Josh Gross Kauhajoen ensimmäinen ulkomaalaispelaaja

10.7.2007 Korisliigan sarjanousija Kauhajoen Karhu on kiinnittänyt ensimmäinen ulkomaalaispelaajan liigamiehistöönsä. Josh Gross (200 cm, 105 kg) liittyy Karhun vahvuuteen elokuussa.

Laitamiehen paikkaa pelaava Gross on räjähtävällä pompulla varustettu erittäin ulottuva pelaaja. Viimeksi Josh on pelannut NBA:n kehitysliiga NBDL:aa L.A. D-Fenders-joukkueessa, joka on Los Angeles Lakersin farmijoukkue. 1983 syntynyt Gross on UNC Greensboro -yliopiston kasvatti.

Päävalmentaja Greg Gibson näki Josh Grossin pelejä varta vasten valmentajille ja scouteille järjestetyllä pelileirillä Greensborossa. Gibson vakuuttui Grossin taidoista ja ennen kaikkea hänen urheilullisuudestaan.

- Josh tulee sopimaan täydellisesti joukkueeseemme. Hänen 96 cm ponnistusvoimansa yhdistettynä pitkiin raajoihin antavat hänelle mahtavan ulottuvuuden, jolla voi napsia levypalloja. Lisäksi hänellä on hyvä heitto ja hän pystyy myös ajamaan korille. Olen erittäin tyytyväinen, että saimme Josh Grossin kaltaisen pelaajan joukkueeseemme, myhäilee Gibson.

Grossin sopimuksen myötä Karhun joukkueella on nyt kymmenen pelaajasopimusta valmiina. Vielä katsellaan kahta ulkomaalaista pelaajaa, lähinnä takamiestä ja isoa laituria. Tavoitteena on, että kaikki sopimukset n tehty heinäkuun loppupuolelle mentäessä.

- Pelaajien hintataso toki hieman laskee syksyä kohti mentäessä, mutta myös parhaat pelaajat ovat silloin jo sopimuksensa tehneet, kertoo Karhun koripallojaoston puheenjohtaja Mikko Katajisto.

- Haluamme kiinnittää juuri tietyt pelaajat joukkueeseemme ja siksi pyrimme toimimaan suhteellisen nopeasti, Katajisto jatkaa.

Karhun sopimuspelaajat kaudelle 2007/2008 ovat Olli Ahvenniemi, Kwamena Brace, Josh Gross, Santeri Latvala, Markku Loukko, Toni Raiski, Heikki Saaristo ja Juho Teppo.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
17.6.2026 12:45 Korisliiga

Karl Chavis Vilppaan paitaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.

15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

3.6.2026 09:59 Korisliiga

Korisliiga-legenda René Rougeau ja Seagulls jatkosopimukseen

Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.

Näytä lisää vastaavia