Helsingin kaupunki palkitsi 100 urheilusankaria – joukossa koripallolegendoja

13.6.2019 10:49 Tänä vuonna 100 vuotta täyttävä Helsingin kaupungin liikuntapalvelu nimesi juhlavuoden kunniaksi sata legendaarista henkilöä, jotka ovat jättäneet suuren jäljen helsinkiläiseen urheiluun ja liikuntaan.

Pentti Salmi luotsasi Helsingin Kisa-Toverit Euroopassa kahdeksan parhaan joukkoon kaudella 1963-64.

Helsingin kaupunki on vuodesta 1964 palkinnut Vuoden helsinkiläisurheilijan. Palkinnon saajat nimettiin automaattisesti sadan legendan joukkoon. Lopuissa valinnoissa apua kysyttiin yleisökyselyllä, jota urheilun ja liikunnan asiantuntijoista koostuva raati käytti apunaan valinnoissa.

Listalle valittiin urheilijoiden lisäksi myös liikuntavaikuttajia ja henkilöitä, jotka ovat jättäneet jälkensä helsinkiläiseen liikunta- tai urheiluhistoriaan.

Legendaarisia koripallohahmoja sadan joukkoon mahtui kahdeksan: Lea Hakala, Kari Liimo, Hanno, Möttölä, Helge Nygren, Anssi Rauramo, Juhani Salmenkylä, Pentti Salmi ja Niilo Tammisalo.

Palkitut koripalloihmiset

Lea Hakala pelasi uransa aikana 251 naisten maaottelua ja voitti 16 Suomen mestaruutta – molemmat lukemat ovat Suomen koripalloennätyksiä.

Lea Hakala seuraa 1980-luvun naistenmaajoukkuekaksikon, Eero Saarisen ja Jukka Mantereen, opastusta.
Lea Hakala seuraa 1980-luvun naistenmaajoukkuekaksikon, Eero Saarisen ja Jukka Mantereen, opastusta.

Kari Liimo oli ensimmäinen suomalainen NBA-varaus, kun Los Angeles Lakers varasi hänet vuonna 1969. Valmentajana Liimo oli voittamassa kuutta Suomen mestaruutta.

Kari Liimo kiertää Real Madridin Robert Burgessia.
Kari Liimo kiertää Real Madridin Robert Burgessia.

Hanno Möttölä oli ensimmäinen suomalainen NBA-pelaaja, kun hän pelasi kaksi kautta Atlanta Hawksin riveissä. Möttölä teki mittavan uran eurooppalaisessa huippukoripallossa ja valittiin kahdeksan kertaa Vuoden koripalloilijaksi. Nykyisin Möttölä valmentaa suomalaislupauksia HBA:ssa.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

Anssi Rauramo teki upean uran pelaajana edustaen Suomea vuoden 1977 EM-kisoissa. Korisliigassa 10620 pistettä ja neljä Suomen mestaruutta. Peliuran jälkeen Rauramo toimi kansanedustajana sekä Helsingin liikuntajohtajana.

Pentti Salmi johdatti päävalmentajana Helsingin Kisa-Toverit Eurooppa Cupin puolivälieriin kaudella 1963-64. Urheilutoimittajana työskennellyt Salmi pelasi urallaan itsekin pääsarjassa ja toimi kansainvälisenä erotuomarina. Koripalloliiton tilastovastaavana edelleen toimiva Salmi toimitti mm. koripallon vuosikirjaa 40 vuoden ajan.

Juhani Salmenkylä voitti pelaajaa seitsemän Suomen mestaruutta. Peliuran jälkeen Salmenkivi toimi Koripalloliiton puheenjohtajana vuodet 1969-72 sekä useissa luottamustehtävissä. Toimi tuomarina Tokion olympiakisoissa. Koripalloliiton kunniajäsen.

Salmenkylä ojentaa mestaruuspokaalin vuonna 1962 HKT:lle.
Salmenkylä ojentaa mestaruuspokaalin vuonna 1962 HKT:lle.

Helge Nygrén pelasi 1940-luvulla HKT:n edustusjoukkueessa. Lisäksi Nygrén toimi koripallomaajoukkueen johtajana EM-kisoissa 1951 ja 1957 sekä toimi Koripalloliiton varapuheenjohtajana 70-luvulla. Nygrén toimi päätoimisena urheilukirjailijana.

Niilo Tammisalo voitti urheilijana Suomen mestaruuksia niin jalkapallossa, jääkiekossa kuin jääpallossakin. Koripalloliitossa Tammisalo toimi ensimmäisenä puheenjohtajana vuodet 1939-43. Tammisalo on valittu Koripalloliiton kunniapuheenjohtajaksi.

 

Asiat

 
7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

6.11.2025 13:14 Susi All Star

Pelaajat kutsuttu marraskuun lopun SUSI All Stars -leirille

27.-30.11.2025 Kisakalliossa järjestettävälle SUSI All Stars -leirille on kutsuttu joukko 2011-syntyneiden ikäluokan tähtiä.

6.11.2025 09:33 Seurauutinen

#Seurauutinen: Et ole yksin -palvelu tarjoaa maksuttoman koulutuksen epäasiallisen käytöksen tunnistamiseen ja ehkäisyyn

Väestöliiton Et ole yksin -palvelun maksuton ja avoin peruskoulutus tarjoaa harrastuksissa toimiville henkilöille pohjatietoa epäasiallisesta käytöksestä, häirinnästä ja väkivallasta.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

5.11.2025 11:19 Susiladies

EM-kotikisat lähestyvät! Susiladies lähtee marraskuun EM-karsintaikkunaan 14 pelaajalla

Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.

5.11.2025 10:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan välinen MM-karsintaottelu on loppuunmyyty!

Susijengi pääsee aloittamaan marras-joulukuun vaihteessa käynnistyvät MM-karsinnat loppuunmyydyssä kotiluolassaan Espoo Metro Areenalla.

4.11.2025 22:27 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 44

Viisi joukkuetta jatkaa lokakuun jälkeen puhtaalla pelillä aikuisten divisioonissa. Naisissa kärkipaikan ovat vallanneet Leppävaaran Pyrintö ja Pyrintö Akatemia. Miesten I divisioona B:ssa Ura Basket on ainoa tappioton joukkue, kun taas divisioona A:ssa ACO Basket ja Kipinä Basket jatkavat vielä puhtaalla pelillä.

Näytä lisää vastaavia